https://www.dikyspray.pl/


2020-09-11 19:09:08

Profesjonalna piłka siatkarska - jak ją rozpoznać?

Siatkówka nieodzownie łączy się z dwoma elementami - piłką i siatką. Dzisiaj chcemy przedstawić poradnik po tych pierwszych, czyli piłkach siatkarskich. Czym się różnią? Jaką wybrać? Poniższy artykuł pomoże rozwiać wątpliwości.

Rozpoczynając nasz wybór, musimy zaważyć poszukiwania, przede wszystkim mając na uwadze rodzaj gry. Na wstępie warto przypomnieć, że wyróżniamy piłkę siatkową halową i plażową. Jednak nie są to jedyne czynniki wpływające na wybór określonej piłki.
 

Jak rozpoznać profesjonalną piłkę siatkarską?

Waga i wielkość piłki

Pomimo podziału na piłkę siatkową halową i piłkę siatkową plażową, waga i rozmiary piłek nie odbiegają od siebie. Oficjalne piłki meczowe mają od 260-280 g i rozmiar 65-67 cm. Określają to przepisy organizacji organizacji i lig, które rekomendują na każdy sezon oficjalną piłkę. W minionych sezonach dominowały dwie firmy Mikasa i Molten. Jest to związane z równymi warunkami dla każdej drużyny rywalizującej w zawodach.

Inaczej rzecz ma się z piłkami treningowymi. Tutaj wielkość oraz ich ciężar może być różny, w zależność jaki efekt chcemy uzyskać. Piłki mogą być cięższe, żeby odbijający zawodnicy trenowali swoją siłę odbicia. Ostatnią kategorią są piłki siatkowe dla dzieci, które są lżejsze i delikatniejsze przy odbiciu sposobem dolnym.


Materiał piłki siatkarskiej

Oczywiście, zgodnie z odgórnie nałożonymi zasadami, piłka taka powinna być wykonana ze skóry syntetycznej lub innego materiału. Przy czym warto pamiętać, że w kwestii materiału występuje znacząca różnica przypadku piłek halowych i piłek plażowych. W przypadku tych drugich warto dodać, iż są one o wiele bardziej uniwersalne przy rekreacji, a wynika to z faktu, że mają o wiele mniejszą chłonność wilgoci, co zdecydowanie przydaje się w przypadku gry na otwartej przestrzeni przy, chociażby opadach deszczu. Wiodący producenci jak Mikasa i Molten posiadają w swojej ofercie różne typy piłek, od meczowych i oficjalnie dopuszczonych po tańsze piłki siatkowe z każdej kategorii. Modele te dostępne są w sklepie Sport-Partner pod adresem https://sport-partner.pl/sport/siatkowka/pilki/.

Budowa piłki siatkarskiej

Warto również bliżej przyjrzeć się pozostałym elementom piłki siatkarskiej. Mowa tu o pęcherzu, osłonie i wyściółce. Osłona to nic innego, jak ta część piłki, z którą każdy zawodnik ma styczność, czyli jest to jej zewnętrzna część.. Technologia stosowana w piłkach halowych jest na tym polu bardzo rozwinięta. Odpowiada za doznania podczas odbić (mniejszy ból), a jej struktura ma za zadanie stabilizować lot piłki i dać zawodnikowi maksymalną kontrolę. Wyściółka to natomiast element znajdujący się bezpośrednio pod osłoną i odpowiadający za ochronę pęcherza i amortyzację. Ostatni element to pęcherz, który znajduje się w samym środku piłki i wykonywany jest z lateksu, czy np. butylu. Należy wspomnieć, iż ta część piłki odpowiada za właściwy poziom ciśnienia w jej wnętrzu. W tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się butyl, który zapewnia najdłuższe utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w jej środku - piłki siatkowe meczowe posiadają taki właśnie pęcherz.

 

Przykłady profesjonalnych piłek siatkarskich

Nie ulega wątpliwości, że obecnie dwoma największymi dominantami w tej dziedzinie są: piłka Molten, a także piłka Mikasa. To dwie najbardziej rozpoznawalne marki. Co więcej, obie te firmy posiadają modele piłek zatwierdzone przez federację FIVB. Ich powszechność wynika z faktu, iż są one precyzyjnie wykonane, a przez to zapewniają nam najlepszą możliwą grę w piłkę siatkową. Co ciekawe, są to takie piłki, które doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku profesjonalnej gry przez światowej sławy zawodników, jak i nawet amatorów siatkówki, rozpoczynających dopiero swoją przygodę z tą dyscypliną sportu lub po prostu uprawiających ten sport w celach czysto rekreacyjnych. Nie ulega więc wątpliwości, że chcąc czerpać satysfakcję z uprawiania siatkówki, jak i dobrze się bawić, należy zainwestować swoje pieniądze w naprawdę sprawdzone przez wielu sportowców piłki siatkarskie.

Przy zakupie piłki siatkarskiej należy odpowiedzialnie i z rozwagą dokonać wyboru. Jednocześnie warto przyjrzeć się opiniom innych osób na temat konkretnych modeli. Dzięki przemyślanej decyzji w przyszłości będziemy zadowoleni i usatysfakcjonowani zakupem naszej piłki do siatkówki.


Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij