2023-09-28 07:32:09

Kupno, sprzedaż samochodu - najważniejsze formalności i obowiązki

Podobne tematy samochód motoryzacja

Niezależnie od tego, czy kupujesz lub sprzedajesz samochód, musisz pamiętać o dopełnieniu kilku bardzo ważnych obowiązków. Ich brak może wiązać się z licznymi konsekwencjami i problemami, a nawet niemożnością zarejestrowania lub ubezpieczenia auta.

Przeczytaj to, zanim podpiszesz umowę kupna sprzedaży pojazdu używanego

Zakup używanego samochodu wymaga dopełnienia kilku formalności prawnych, aby transakcja była ważna i zgodna z przepisami. Na samym początku warto przeprowadzić dokładne sprawdzenie stanu technicznego samochodu oraz jego dokumentów.

Dotyczy to przede wszystkim dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz badań technicznych. Pomoc w ocenie stanu technicznego możesz uzyskać np. w zaufanym warsztacie samochodowym. Następnym krokiem będzie sporządzenie pisemnej umowy kupna-sprzedaży w dwóch egzemplarzach (jeden dla kupującego, jeden dla sprzedającego). Umowa kupna sprzedaży pojazdu powinna zawierać takie informacje jak:

  1. dane obu stron,
  2. marka i model samochodu,
  3. numer rejestracyjny,
  4. numer VIN,
  5. cena,
  6. data i miejsce transakcji.
     
Aby umowa była ważna w świetle prawa, konieczne jest złożenie na niej podpisów przez obie strony transakcji, a także dokonanie płatności za samochód zgodnie z warunkami określonymi w umowie kupna-sprzedaży. Następnym krokiem, który musi wykonać nabywca, będzie zgłoszenie tej transakcji do urzędu skarbowego. Odbywa się to poprzez złożenie odpowiedniego druku informującego urząd skarbowy o zakupie samochodu. Czynność ta wiąże się z zapłaceniem podatku od czynności cywilnoprawnych, chyba że transakcja jest zwolniona z podatku (np. zakup na fakturę VAT od firmy.
 
Z potwierdzeniem zapłaty podatku należy się udać do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania wydziału komunikacji. Po raz kolejny przyda nam się wtedy umowa kupna sprzedaży samochodu. Na miejscu w urzędzie będziemy mogli zarejestrować swój samochód, po złożeniu stosowanych formularzy oraz okazaniu wymaganych dokumentów, w tym dowodu rejestracyjnego, umowy kupna-sprzedaży, potwierdzenia zapłaty podatku oraz badań technicznych. Po upływie około 14 dni możliwe będzie odebranie nowych dokumentów rejestracyjnych i tablic.
 
Więcej o obowiązkach kupującego samochód przeczytasz na stronie https://www.wowpolisa.pl/p/kupilem-auto-e28094-co-dalej-najwazniejsze-obowiazki-i-formalnosci/79.html.

Po podpisaniu umowy kupna sprzedaży samochodu, pamiętaj o jego ubezpieczeniu

Wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej), to kolejny obowiązek nabywcy auta. Nie mając takiego ubezpieczenia, narażasz się na wysoką grzywnę nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny — przekracza ona kilkukrotnie wartość najdroższego OC, liczonego bez żadnych zniżek.

Jeśli wartość kupionego samochodu jest znaczna, zalecamy rozważenie wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, takiego jak AC (autocasco). Pokrywa ono wówczas koszty naprawy, wynikłe w razie szkody z twojej winy. Jeśli Twoje ubezpieczenie zawiera opcję ochrony od kradzieży, upewnij się, że otrzymujesz wszystkie oryginalne kluczyki do samochodu. Przedstawiciel ubezpieczyciela może zechcieć je sprawdzić przed podpisaniem umowy lub zostaniesz poproszony o ich okazanie w razie kradzieży auta i zgłaszaniu szkody do ubezpieczyciela.

Sprzedajesz samochód? Pamiętaj, że również masz obowiązki!

Jeśli sprzedajesz samochód, to także masz po swojej stronie pewne obowiązki i formalności do załatwienia. Jest ich na szczęście zdecydowanie mniej niż w przypadku kupującego. Do najważniejszych z nich można zaliczyć poinformowanie wydziału komunikacji oraz ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu. Jak tego dokonać? Dowiesz się tego na tej stronie https://www.wowpolisa.pl/p/zgloszenie-sprzedazy-samochodu-e28094-gdzie-to-zrobic-poradnik/80.html,

 

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij