https://online.efortuna.pl/page?key=ej0xMzUzMTM1NiZsPTE0NjM1MTYzJnA9MzExOTg%3D&var1=cms%2Fbonus

2021-03-09 19:03:42

Liczenie kalorii jako podstawa udanej diety odchudzającej

Podobne tematy lifestyle dieta
Czym jest odchudzanie? Z teoretycznego punktu widzenia to po prostu obniżanie masy ciała poprzez dostarczanie ciału nieco mniejszej ilości energii niż potrzebuje. Ciało, które znajduje się w stanie deficytu kalorycznego, musi pozyskać brakujące do funkcjonowania składniki i robi to ze zmagazynowanej tkanki tłuszczowej, tym samym obniżając własną masę. Proste? Niekoniecznie! W praktyce odchudzanie może być niesamowicie skomplikowane, bo nawet odpowiednio dobrane ćwiczenia i dieta nie muszą zagwarantować idealnych rezultatów.

Ćwiczenia, aktywność fizyczna, dieta i... brak rezultatów. Dlaczego?

Nie ulega wątpliwości, że każda aktywność fizyczna w zauważalny sposób przekłada się na ogólny dobrostan całego organizmu. Odpowiednio skomponowany trening siłowy w połączeniu z aerobowym to metoda na silne, zdrowe ciało, ale czy również szczupłe? Niekoniecznie. Możemy ćwiczyć godzinami na siłowni, biegać codziennie maratony, stosować najzdrowsze diety, ale nie schudniemy, jeśli ilość dostarczanej organizmowi energii będzie większa niż jego potrzeby. Niepotrzebną w danym momencie energię organizm zmagazynuje i to w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego tak ważny jest deficyt kaloryczny.

Zdrowa dieta to przepis na zdrowie. Dieta z deficytem kalorycznym to efektywne chudnięcie

Zanim w ogóle przejdziemy do określania własnego deficytu kalorycznego, musimy zastanowić się nad kalorycznością spożywanego przez nas pożywienia. W sieci znajdziemy tysiące kalkulatorów kalorii, ale warto stawiać na najlepsze, takie jak ten, który znajduje się pod adresem https://heroes-diet.pl/kalkulator-kalorii. Kalkulator ten w niesamowicie prosty sposób pozwoli nam na obliczenie ilości kalorii, które spożywamy, a także określi ilość dostarczanego do organizmu białka, tłuszczu i węglowodanów w diecie.

Wynik może nas zadziwić, bo oto okazuje się, że zdrowa dieta, którą stosujemy, jest zdrowa, ale jest również o wiele bardziej kaloryczna, niż by tego wymagały nasze zamierzenia. Nie schudniemy bez wyliczenia swojego deficytu kalorycznego. Jak więc go wyliczyć?

Wyliczanie deficytu kalorycznego

Aby wyliczyć odpowiedni dla naszego organizmu deficyt kaloryczny, musimy znać nasz współczynnik podstawowej przemiany materii, czyli tak zwany współczynnik BMR (Basal Metabolic Rate). Czym on jest? To po prostu ilość kalorii, którą musimy dostarczyć do swojego organizmu, by starczyło mu energii na przeprowadzanie podstawowych czynności fizjologicznych. Na BMR ma wpływ wiek, płeć oraz waga.

Następnym krokiem jest obliczenie współczynnika całkowitej przemiany materii (CPM), czyli dodanie do współczynnika BMR wszystkich tych czynności, które wymagają użycia dodatkowej energii. Jest to poruszanie się, chodzenie, bieganie, a także ćwiczenia fizyczne.

Ostatnim krokiem jest określenie ilości kalorii, które chcemy usunąć z diety, aby otrzymać optymalne rezultaty. Szacuje się, że spalenie jednego zbędnego kilograma to deficyt rzędu 7000-7500 tysiąca kalorii. Nie da się tego spalić w jeden dzień, ale rozkładając całą tę sumę na okres tygodnia, możemy osiągnąć ten cel. Co to oznacza? Schudnięcie o jeden kilogram to dzienny deficyt kaloryczny w wysokości około tysiąca kalorii. Jest to jednak stosunkowo spora liczba odjętych z diety kalorii i zalecana jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia z dużą nadwagą albo otyłością. Dla osób bez nadwagi lub z małą nadwagą albo dla osób przygotowujących się do zawodów sylwetkowych ten deficyt będzie stosunkowo mniejszy i powinien wynosić od 10 do 20% zapotrzebowania całkowitego. Będzie to więc suma od 300 do 600 kalorii dziennie.


Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij