2024-03-21 14:26:49

Metaliczny zapach potu i skóry - czy jest się czym niepokoić?

Podobne tematy zdrowie
Nagła zmiana zapachu potu i wyczuwalne w nim nuty metaliczne mogą być przyczyną niewłaściwej pielęgnacji i doboru kosmetyków czy noszenia biżuterii. Do innych powodów pojawienia się takiego symptomu mogą należeć problemy zdrowotne. Sprawdź, czy inny zapach potu to powód do niepokoju i co warto sprawdzić.

Zmieniony zapach potu i metaliczny zapach skóry

Pod wpływem różnych czynników zapach skóry czy potu może się zmieniać i kojarzyć się z innymi woniami np.: krwi, świeżej wątróbki, amoniaku czy metalu.  

4 przyczyny metalicznego zapachu potu i skóry 

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, gdzie odczuwany jest metaliczny zapach: czy chodzi o pot pod pachami, całą skórę czy może miejsca, w których nosimy biżuterię. W niektórych przypadkach będzie to symptom występowania poważniejszych chorób.

1. Dieta

Metaliczny zapach może być efektem ubocznym stosowania niektórych leków i suplementów diety (m.in. tych zawierających żelazo, przeciwpsychotycznych, przeciwpłytkowych, na padaczkę) lub reakcją na spożywane pokarmy. Może też wskazywać na zaburzenia metaboliczne, np. związane z nietolerancją niektórych produktów spożywczych czy cukrzycą. 

2. Stany chorobowe

Oprócz problemów metabolicznych zmiana zapachu skóry może sygnalizować zaburzenia w organizmie, takie jak:

  1. wahania hormonalne związane m.in. ze schorzeniami tarczycy;

  2. choroby nerek;

  3. choroby genetyczne, np. hemochromatoza.

Nieustępujący metaliczny zapach skóry, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne niepokojące objawy, powinien być konsultowany z lekarzem. Może on zlecić wykonanie niezbędnych badań: krwi i moczu, poziomu glukozy, wątroby, poziomu hormonów.

3. Higiena

Powodem pojawienia się metalicznego zapachu potu może być niewłaściwa higiena. Nadmierne i zbyt agresywne mycie, używanie środków z zawartością SLS może prowadzić do uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej skóry i zmiany jej pH. Niektóre z kosmetyków mogą też wchodzić w reakcje chemiczne z biżuterią.

4. Metale ciężkie

Sól zawarta w wydzielinie naszych gruczołów potowych może reagować nie tylko z metalową biżuterią. Przyczyną pojawienia się metalicznego zapachu skóry może być ekspozycja na metale ciężkie takie jak ołów czy rtęć. Jeśli nie możemy wykluczyć tej przyczyny, skonsultujmy się z lekarzem w celu wykonania niezbędnych badań.

Sprawdź, czy jest się czym niepokoić! Poznaj przyczyny nieprzyjemnego zapachu spod pach: https://perspirex.com.pl/blog/nieprzyjemny-zapach-spod-pach-co-moze-oznaczac/

Zmieniony zapach potu – jak sobie z tym radzić?

Metaliczny zapach skóry, który utrzymuje się pomimo braku wyraźnych przyczyn zewnętrznych, może wymagać konsultacji z lekarzem i poprawnej diagnozy. Warto też wprowadzić łagodną rutynę pielęgnacyjną i zrezygnować z agresywnych kosmetyków oraz stosować sprawdzony antyperspirant, który pomoże uporać się z przykrym zapachem i sam nie będzie powodował metalicznego zapachu skóry.

Antyperspiranty niepowodujące metalicznego zapachu potu

W przypadku problemów z nieprzyjemnym zapachem czy nadpotliwością warto nie tylko przyjrzeć się swojej higienie i pielęgnacji skóry, ale też korzystać z odpowiednich antyperspirantów. Najlepiej wybrać takie, które zmniejszają pocenie i nie zaburzają naturalnego pH skóry oraz jej bariery ochronnej.  Takim wyborem będą antyperspiranty Perspirex. Ich działanie jest potwierdzone klinicznie, dzięki czemu gwarantują 100% ochrony przed poceniem i przykrym zapachem. Zapewniają więc długotrwałe uczucie komfortu i świeżości.

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij