https://online-mexos.efortuna.pl/page?key=ej0xMzUzMTM1NiZsPTE0NjM1MTYzJnA9MzExOTg%3D&var1=cms%2Fbonus

2021-03-11 20:03:27

Halluksy - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Podobne tematy lifestyle zdrowie

Halluks jest najczęściej występującą deformacją w obrębie stopy dotykającą 2–4% populacji. Znacznie częściej występuje u kobiet (7–9 razy częściej). Może mieć początek już w wieku młodzieńczym i występować obustronnie w różnym stopniu zaawansowania.

Haluks (hallux valgus) to koślawe zniekształcenie palucha w stawie I śródstopno-paliczkowym. Polega na koślawym ustawieniu palucha (paluch kieruje w stronę pozostałych palców) i szpotawym ustawieniu I kości śródstopia (odchyla się od pozostałych kości śródstopia na zewnątrz stopy).

Przyczyny powstawania halluksów

 1. Noszenie butów na wysokim obcasie
 2. Predyspozycje genetyczne! (58-85 % pacjentów)
 3. Nadmierne obciążanie, ucisk, praca stojąca
 4. Nadwaga
 5. Nadmierna długość palucha
 6. Płaskostopie podłużne i poprzeczne
 7. Koślawość pięt
 8. Reumatoidalne zapalenie stawów
 9. Mało aktywny tryb życia
 10. Uszkodzenie ścięgna Achillesa

Dlaczego halluksy są bolesne?

Wynika to z pojawiającego się stanu zapalnego co przekłada się na zaczerwienienie, pieczenie, ból, obrzęk. Postępujący proces może doprowadzić do powstania palców szponiastych lub młotkowatych, również może wpływać na nieprawidłowe ustawienie kolan oraz dalej na ból w odcinku nawet krzyżowo-lędźwiowym, ponieważ organizm to jedna wielka taśma powiązań, dlatego jak pojawi się uszkodzenie w jednym odcinku to powoduje to przeciążenia w sąsiednich lub dalszych częściach.Hallux prowadzi do szeregu niekorzystnych zmian min. do: płaskostopia, niewydolnych ścięgien, więzadeł, mięśni, do nieprawidłowego obciążania stóp, nieprawidłowego wzorca chodu co również ma wpływ na dolegliwości bólowe. Dodatkowo obniżenie łuku poprzecznego prowadzi do szeregu niekorzystnych zmian.

Gimnastyka dla naszych stóp z halluksami

Ważna jest systematyczność, aby nie doprowadzić do głębokich zmian i poprawić funkcjonalność, uśmierzyć ból, poprawić stan stawów, hamować proces zwyrodnieniowy, dlatego warto:
 • Stawać na palcach, aby wspomóc ruchomość stawu śróstopno-palcowego.
 • Ćwiczyć z taśmą jako „odciąganie” paluchów od pozostałych palców.
 • Używać aparatów korygujących
 • Często chodzić na boso! najlepiej po różnorodnym terenie i odmiennych powierzchniach: uaktywnia i ćwiczy mięśnie stóp. Nasze stopy spędzają dużo czasu w obuwiu, często niestety niewłaściwym co prowadzi to do ograniczenia ruchomości mięśni, które niećwiczone słabną powodując powstawanie deformacji.
 • Ćwiczyć z piłką do tenisa.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij