2023-11-17 22:40:34

Koniec marzeń o bezpośrednim awansie na Mistrzostwa Europy! Polacy tylko zremisowali z Czechami

Reprezentacja Polski zremisowała z Czechami 1-1 i straciła szansę na bezpośredni awans na Mistrzostwa Europy 2024. "Biało-czerwonym" pozostaje już tylko walka w barażach.

W ostatnim meczu eliminacji do Mistrzostw Europy "biało-czerwoni" podjemowali reprezentację Czech. W kwestii bezpośredniego awansu Polacy nie byli już zdani tylko na siebie, konieczne było zwycięstwo w dzisiejszym meczu i również potknięcie naszych południowych sąsiadów w poniedziałkowym starciu z Mołdawią.

Michał Probierz znów zaskoczył składem, a dodatkowo w wyjściowej jedenastce z powodu choroby zabrakło Piotra Zielińskiego.

Nie można powiedzieć, że pierwsza połowa była wielkim piłkarskim widowiskiem. W pierwszych minutach ruszyli Czesi i jako pierwsi mogli zagrozić bramce Wojciecha Szczęsnego, jednak uderzenie Doudery przeszło obok słupka.

W odpowiedzi Nicola Zalewski podjął próbę z dystansu, ale golkiper rywali pewnie wychwycił to uderzenie i przez dłuższy czas było to jedyny celny strzał "biało-czerownych".

W 17. minucie kolejny raz dał o sobie znać Zalewski, dośrodkował na dalszy słupek, tam jednak nabiegający Karol Świderski nie zdołał tego zamknąć i jeden z rywali wybił piłkę na rzut rożny.

Jakub Piotrowski otworzył wynik spotkania

W 26. minucie to Czesi sprawdzili czujność Wojciecha Szczęsnego, kiedy uderzał Doudera. Golkiper Juventusu nie miał jednak większych problemów i pewnie wychywcił futbolówkę.

W 38. minucie Polacy wyszli na prowadzenie, a kolejny raz akcję zainicjował Nicola Zalewski. Wahadłowy posłał groźną centrę z lewego skrzydła, w polu karnym próbował jeszcze interweniować Holes, ale trafił w swojego bramkarza. W całej sytuacji najlepiej odnalazł się Jakub Piotrowski i skierował piłkę do siatki.

Czesi wyrównali po zmianie stron

Czesi szybko zdołali doprowadzić jednak do wyrównania. Cztery minuty po zmianie stron dośrodkowanie z prawej strony wykorzystał niepilnowany Tomas Soucek i nie dał szans Wojciechowi Szczęsnemu.

Nieco ponad dziesięć minut później znakomitą sytuację miał Robert Lewandowski. Golkiper przyjezdnych popełnił błąd przy wyprowadzeniu piłki, jednak napastnik Barcelony nie zdołał skierować futbolówki do bramki i ta poszybowała nad poprzeczką.  Natomiast w 61. minucie bliscy szczęścia byli goście. Spore zamieszanie pod bramką Szczęsnego zrobiło się po wrzutce z rożnego, jednak zakończyło niecelnym uderzeniem z okolicy 5. metra.

W końcówce okazję z rzutu wolnego miał jeszcze Lewandowski, ale na raty wybronił golkiper rywali. Później kolejny raz strzelał Doudera, ale piłka minęła bramkę. W doliczonym czasie gry to Czesi byli bliżej zamknięcia tego meczu, jednak zabrakło im skuteczności i rezultat do ostatniego gwizdka już nie uległ zmianie.

Polska - Czechy 1-1 (1-0)

1-0 Jakub Piotrowski (38)
1-1 Tomas Soucek (49)

Polska: 1. Wojciech Szczęsny - 5. Jan Bednarek, 2. Paweł Bochniewicz (58, 18. Patryk Peda; 85, 20. Sebastian Szymański), 14. Jakub Kiwior - 19. Przemysław Frankowski 23. Bartosz Slisz, 17. Damian Szymański (73, 11. Kamil Grosicki), 6. Jakub Piotrowski, 21. Nicola Zalewski - 7. Karol Świderski (46, 16. Adam Buksa), 9. Robert Lewandowski.

Czechy: 16. Jindřich Staněk - 2. David Zima, 4. Jakub Brabec, 3. Tomáš Holeš - 5. Vladimír Coufal, 22. Tomáš Souček, 8. Michal Sadílek (90, 21. Alex Král), 14. Lukáš Provod (75, 20. Ondřej Lingr), 18. David Douděra - 10. Mojmír Chytil (46, 13. Tomáš Čvančara), 11. Jan Kuchta (46, 9. Adam Hložek).

żółte kartki: Bochniewicz - Brabec.