http://sms.mielec.pl/2021/02/22/nabor-20212022/

2021-01-20 17:29:00

Czy Zbigniew Boniek znów zaskoczy? Lada dzień poznamy odpowiedź

Tomasz Ryzner (na zdjęciu) rozpoczyna serię felietonów. (fot. własne)
Tomasz Ryzner (na zdjęciu) rozpoczyna serię felietonów. (fot. własne)
„Idę z kolegą na jedno piwo” – to podobno jedno z najbardziej niemądrych zdań, jakie może wypowiedzieć mężczyzna. W grupie tak ryzykownych wynurzeń czołowe miejsce zajmuje także hasło: „trener ma moje pełne zaufanie”. Jak wiadomo, lubią je wygłaszać sportowi prezesi. W podobnym tonie w końcu ubiegłego roku prawił na lewo i prawo Zbigniew Boniek, szef PZPN-u, a tym samym przełożony Jerzego Brzęczka.
 
Po koszmarnych meczach z Holandią i Włochami akcje szkoleniowca reprezentacji stały marnie, jednak w ostatnich tygodniach sprawa jego ewentualnego zwolnienia, zdawało się, przyschła. A jednak. „Zibi” nie znosi nudy, w czas pandemicznej smuty i goszczącej akurat nad Wisłą śnieżnej „Bestii ze wschodu” postanowił rozgrzać kibicowską brać - oznajmił, że Lewandowski i spółka będą mieć nowego trenera. I udało się - fanom kopanej szczęki opadły, bo rzadko bywa, aby trener, który uzyskał awans do dużej imprezy, musiał zbierać zabawki i opuszczać swój fotel.
 
Do komentowania sytuacji ruszyły zastępy ekspertów. „Dobra decyzja, ale dlaczego zmarnowano dwa miesiące” - takie stwierdzenie często padało z ust dziennikarzy. Moje zdanie? Boniek długo przekonywał, że nie styl, a wynik się liczy, ale po meczach z „pomarańczowymi” i Italią zwyczajnie pękł. Nie dał jednak tego po sobie poznać. Jako człowiek z konkretnym ego, nie zamierzał działać pod presją i wielką nowinę ogłosił w terminie, który sam wybrał. Późnym? Pewnie, że tak, ale „Zibi” nie jest zimnym draniem, więc przypuszczam, że selekcjoner o rozstaniu dowiedział się zawczasu. Na pożegnanie, pod choinkę, od swego szefa otrzymał trochę spokoju w świąteczno-noworoczny czas. Można rzec, ładny gest.
 
Co mi zostanie w pamięci z ery pan Jerzego? Jeśli chodzi o boiskowe wydarzenia, może mecz z wystraszonym Izraelem (4-0), w którym chwilami graliśmy tak, jak w listopadzie Włosi „jechali” z nami przez 90 minut. Ciekawie było wokół boiska. Do historii przejdzie niespełna 8 sekund milczenia Roberta Lewandowskiego po pojedynku z ekipą z Półwyspu Apenińskiego (0-2). Nasz kapitan w taki sposób skomentował pytanie o taktykę na ten pojedynek. Nie brak opinii, że na linii „Lewy” – Brzęczek chemii nie było, a wymowna cisza przed mikrofonem przesądziła o losie szkoleniowca.
 
Osobny temat stanowią relacje trenera z dziennikarzami. Coach narodowej źle znosił krytykę, z czasem do reszty zmarkotniał, w końcu uznał, że uwzięto się na niego. Sojuszniczkę znalazł w osobie Małgorzaty Domagalik, dziennikarce znanej, choć akurat nie robiącej na co dzień w sporcie. Znajoma rodziny Brzęczków w książce „W grze” dowodziła, że Jurek nie jest be, że się zna, że jest poddawany niesłusznej nagonce, a nawet, że… świetnie tańczy. Treść i styl wydawnictwa bezlitośnie obśmiał Krzysztof Stanowski, dziennikarz Kanału Sportowego. Cytaty, które zaprezentował „Stano” były rzeczywiście osobliwe (hitem zestawianie osoby Brzęczka z śp. Kazimierzem Górskim), więc bez bicia przyznaję, nie odważyłem się sięgnąć po tę lekturę.
 
Zdaniem ekspertów w Polsce brak trenera, który dałby radę nauczyć naszą kadrę lepiej grać (choć tu i tam padło nazwisko Magiera). Chodzą zatem słuchy, że następcą Brzęczka będzie pochodził z zagranicy. Podobno ma mówić po angielsku i włosku, aby łatwo się porozumiewać z naszymi piłkarzami, którzy na chleb zarabiają w obcych ligach.
 
Tekst powstał dzień przed konferencją, na której Boniek ma wyjaśnić, dlaczego uczynił tak, a nie inaczej i oficjalnie pożegnać Brzęczka. Nazwisko nowego trenera jest nieznane, ale zna je podobno już Boniek. Mówi się, że nie ogłosi go w czwartek, ale kto wie, może znowu wszystkich zaskoczy. To byłoby coś.
 
PS. Jest to mój pierwszy raz na stronie podkarpacielive.pl. Pozdrawiam serdecznie czytelników portalu i zapraszam na kolejne spotkania.
 
Tomasz Ryzner

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 1

Rozwiąż działanie =

Waldi 2021-01-20 21:39:43 1 3

Brawo Tomek wiedziałem że coś znajdziesz, wiesz ja nie miałem na to co wie wydarzyło wpływu NAPRAWDE

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij