2023-01-17 15:34:22

Czym jest krótkoterminowe ubezpieczenie OC i czy warto je wykupić?

Podobne tematy ubezpieczenie samochodu
fot. Unsplash
fot. Unsplash
Polisa Odpowiedzialności Cywilnej zaliczana jest do obowiązkowych (zgodnie z obowiązującymi przepisami). Kierowcy zobowiązani są do jej wykupienia na okres 12 miesięcy. Jeżeli w tym czasie dojdzie do sprzedaży samochodu, można postarać się o zwrot zapłaconej składki za niewykorzystany okres. Wyjątkiem jest OC krótkoterminowe. Kto może zdecydować się na taki rodzaj ubezpieczenia?

Tanie OC na krótki czas można znaleźć w każdym towarzystwie, jakie działa na terytorium Polski. Z tej formy ubezpieczenia może skorzystać jedynie określona grupa odbiorców. Mowa tutaj o:

  1. osobach, jakich pojazdy są zarejestrowane czasowo - ochrona obowiązuje przez 30 dni. Jest to ten sam czas, który obowiązuje dla czasowej rejestracji samochodów.
  2. osobach posiadających pojazdy historyczne, zabytkowe - muszą to być samochody, które mają min. 40 lat. Jedynym wyjątkiem od tej sytuacji jest gdy rzeczoznawca uzna samochód za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla historii motoryzacji. Wtedy ten wiek może zostać obniżony do 25 lat.
  3. osoby prowadzące komisy samochodowe lub inne punkty, które powiązane są ze sprzedażą samochodów - to dlatego krótkoterminowe OC nazywa się również komisowym. Taka opcja pozwala im ograniczać koszta związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej skupiającej się dookoła handlu pojazdami mechanicznymi.
  4. osoby posiadające pojazdy wolnobieżne - mowa tu konkretnie o tych maszynach, których prędkość nie przekracza maksymalnie 25km/h. Przykładem mogą być pojazdy leśne. Minimalny okres ubezpieczenia dla takich maszyn to okres trzech miesięcy. Wyjątek stanowią ciągniki rolnicze. One to zawsze muszą zostać ubezpieczone na rok.
  5. właścicielach pojazdów sprowadzonych do Polski, zarejestrowanych za granicą, które nie mają ważnej polisy OC lub zielonej karty - istnieje zakaz wykupienia rocznego OC dla pojazdów, jakie nie są zarejestrowane w Polce. Ten okres 30 dni, na jakie można wykupić polisę, to tak naprawdę moment na załatwienie wszystkich formalności, jakie związane są z zarejestrowaniem pojazdu w Polsce, itd.

Zakres ochrony dla krótkoterminowego OC

Wiele osób obawia się tego, że ich krótkoterminowa polisa nie będzie w stanie zapewnić takie bezpieczeństwa, jak w przypadku ubezpieczenia na okres dwunastu miesięcy. Jest to błędne myślenie. Można być pewnym tego, że niezależnie od czasu trwania, zawsze ma się zapewniony ten sam zakres ochrony.

Jakie informacje przydać się mogą w przypadku krótkoterminowego ubezpieczenia? Wiele osób interesuje cena. Nie da się jej określić w sposób jednoznaczny. Wpływ na nią będzie mieć wiele czynników - tych samych, jakie są brane pod uwagę przy zakupie OC na rok. Mowa tutaj chociażby o rodzaju pojazdu, historii kierowcy, jak również bezszkodowa jazda.

Jeżeli ktoś zainteresowany jest tego typu ofertą, może zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego. Pracownicy na pewno będą w stanie wykonać kalkulację, która pomoże poznać cenę finalną tego ubezpieczenia.

Czy opłaca się kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC?

Oczywiście, że tak. Przykładem mogą być chociażby, które tylko w wybranych okresach podróżują swoimi zabytkowymi pojazdami, np. przy okazji zlotów. Po co kupować w takim razie ubezpieczenie na pozostały okres roku? Opłacalność tego rodzaju polisy odnosi się również do komisów samochodowych. Ograniczenie kosztów na pewno wyjdzie na korzyść. Jeżeli ktoś nie ma pewności co do tego, że ma prawo do krótkoterminowego OC, może zwrócić się do agenta. On to na pewno będzie w stanie udzielić niezbędnych informacji.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Compero.pl.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij