2022-05-05 16:53:05

W jaki sposób suplementy dla sportowców wspomagają aktywny tryb życia?

Podobne tematy dieta odżywki siłownia
Co się liczy w sporcie? Wynik, tempo, określona sylwetka - nic dziwnego, że tak powszechne w tej dziedzinie jest spożywanie suplementów i odżywek. Dla jednych sportowców liczy się przyrost masy mięśniowej, dla innych lepsza wydolność, a inni po prostu uprawiają sport, by czuć się lepiej na co dzień. Sprawdzamy, w jaki sposób suplementy diety dla sportowców wspomagają aktywny tryb życia.

Suplementacja u sportowców - z jakich powodów się ją stosuje?

Istnieje wiele powodów, dla których suplementacja stała się tak ważna dla sportowców - wielu stosuje odżywki, aby zbudować umięśnioną sylwetkę. Niektórzy nawet posuwają się do nielegalnych form dopingu, stosując anaboliki sztucznie prowadzące do przyrostu masy i siły mięśniowej. Są jednak również „legalni” stymulanci - naturalne substancje ergogeniczne, które poprawiają wydolność sportową, takie jak korzeń maca, kofeina, arginina, kreatyna itd.

Z drugiej strony suplementy diety dla sportowców mają za zadanie wspierać zdrowy styl życia. Obejmują one wiele witamin i minerałów, ale także probiotyki oraz preparaty przed- i potreningowe. Suplementy te nie powodują przyrostu masy mięśniowej, lecz wspomagają zdrowy i aktywny tryb życia. Ich zadaniem jest uzupełnianie niedoborów witamin i minerałów, które powstały w organizmie sportowca wskutek intensywnych przemian biochemiczno-fizjologicznych. Jakiekolwiek braki mogą być przyczyną problemów z regeneracją, prowadzić do wycieńczenia psychicznego i fizycznego - dlatego tak ważne jest ich stosowanie.

Jakie składniki powinny zawierać preparaty dla sportowców?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od celów, jakie postawił przed sobą sportowiec. Warto, by preparaty dla aktywnych zawierały najbardziej niedoborowe substancje (jak m.in. żelazo czy wapń) oraz przeciwutleniacze, które zwalczają uszkodzenia oksydacyjne wywołane wysiłkiem fizycznym. Nie mniej istotny jest koenzym Q10 i kwasy tłuszczowe z rodziny Omega-3, które działają przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Część osób wybierze również preparaty kierunkowe, np. suplementy na stawy dla sportowców, które zawierają kolagen, glukozaminę czy chondroitynę. Nade wszystko jednak - niezależnie od typu i intensywności praktykowanych treningów - liczy się dobry probiotyk. Dlaczego?

Probiotyk dla sportowców - czy brałeś go pod uwagę?

Wielu sportowców uprawia dyscypliny sportu, które wymagają rygorystycznego harmonogramu treningów i określonej diety. Zarówno przetrenowanie, jak i niewłaściwa dieta prowadzą do przerostu bakterii w układzie pokarmowym (co objawia się zaparciami, biegunką, wzdęciami, zaburzoną perystaltyką jelit itd.) oraz nasilają stany zapalne w organizmie. Rozwiązaniem mogą okazać się suplementy diety dla sportowców z probiotykiem, które nie tylko regulują dobrostan jelit, ale zwłaszcza pomagają osiągać lepsze wyniki w sporcie, wzmacniać organizm, a nawet poprawiać wydolność. Wiele badań naukowych wykazało, że mikrobiom wpływa na ogólny stan zdrowia - nie bez powodu mówi się też, że „szczęście zaczyna się w jelitach”.

Podsumowanie

W kwestii suplementów dla sportowców można wyróżnić dwa rodzaje. Pierwsze to środki wspomagające ergogenikę, czyli substancje, które mają pomóc komuś pracować ciężej lub osiągać lepsze wyniki. Drugie z kolei to substancje wspierające aktywny i zdrowy tryb życia - obejmują one wiele witamin, minerałów i probiotyków. Na tych ostatnich zwłaszcza warto się skupić, ponieważ wykazano, że pomagają poprawiać wydolność, osiągać lepsze wyniki w sporcie, wspierają w zmniejszaniu stanów zapalnych i wzmacniają organizm globalnie, regulując też aspekty psychiczne. Warto zatem włączyć je do diety sportowca.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij