2022-02-20 09:47:00

Dmitrij Solannikow najlepszy po pierwszej rundzie finałowej Ice Speedway Championship w Sanoku!

Rosjanie bezbłędnie poradzili sobie w sobotnim meczu żużlowym na torze lodowym „Błonie” w Sanoku. W finale oprócz zwycięzcy - Dimitrija Solannikowa wzięli udział również Władimir Fadiejew, drugi z przedstawicieli Rosji, a także Luca Bauer i Harald Simon. Michał Knapp – reprezentant Polski – uzyskał 4 punkty, ostatecznie zajmując 12. miejsce.

Po wielu latach przerwy Ice Speedway powrócił do Sanoka, gdzie kibice znów mogli oglądać zmagania na lodzie. 20 biegów fazy zasadniczej obfitowało w wiele powtórek z uwagi na liczne wypadki. Każdy z nich wyglądał groźnie, ale na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Przed biegiem 13. swój udział z turnieju wycofali jednak Daniel Henderson i Franz Zornz z powodów zdrowotnych. Już w drugim biegu mogliśmy oglądać upadek fińskiego zawodnika Aki Ala-Riihimaki, który z tego wyścigu został wykluczony. W powtórce wzięło udział już tylko 3 osoby, ale i w niej doszło do wypadku, podczas którego Harald Simon zahaczył o tylne koło Jimmy’ego Olsena. Szwed także został wyłączony z tego biegu. Ostatecznie trzy „oczka” zdobył Harald Simon, zaś drugie miejsce objął Lukas Hutla

W biegu trzecim startował Michał Knapp, kończąc go poza podium. Wygranym okazał się Luca Bauer, któremu udało się niemalże na linii mety wyprzedzić Szweda Daniela Hendersona. Polak zdobył jeden punkt w biegu siódmym, gdzie zmierzył się z Władimirem Fadiejewem, Mikko Jetsonem i Haraldem Simonem. Austriak po samoczynnym upadku na lodzie został wykluczony z wyścigu nie mając już żadnej szansy na zdobycie choćby punktu.

Bieg dziewiąty nie był łaskawy dla Polaka, gdyż przekroczył on dwoma kołami linię wewnętrzną toru, za co wyeliminowano go z  biegu. Wyścig czternasty także nie zaowocował w poprawę wyniku Knappa; został on daleko w tyle bez możliwości nadrobienia strat i ewentualnej zmiany pozycji. Ku uciesze kibiców, ostatni bieg fazy zasadniczej okazał się być dla polskiego reprezentanta znaczący, ponieważ właśnie wtedy udało mu się zyskać dodatkowe 3 punkty. Taki rezultat poprzedziły dwa wypadki, po których udziału w wyścigu dwudziestym nie wzięli Aki Ala-Riihimaki i Holender Niek Schaap. Knapowi udało się wyprzedzić na dystansie Rami’ego Syste – będącego rezerwą za Franza Zorna.

Po części głównej nastąpił bieg 21., będący barażem w sobotnich zawodach. Wzięli w nim udział: Harald Simon (Austria), Jasper Iwema (Holandia), Lukas Hutla (Czechy) i Luca Bauer reprezentujący włoską flagę. Zwycięzcą dogrywki okazał się Bauer, a drugie, trzecie i czwarte miejsce zajęli odpowiednio Simon, Hutla i Iwema.

Sanocki turniej European Individual Ice Speedway Championship zakończył wyścig finałowy, do którego wytypowano dwóch zawodników mających największą ilość punktów zebranych podczas wszystkich biegów tego dnia. Byli nimi oboje Rosjan, a także Luka Bauer i Harald Simon. Jako ostatni linię mety przekroczył reprezentant Włoch, a najszybszym okazał się Dmitrij Solannikow, tuż za nim był Władimir Fadiejew.

Runda finałowa, po której zostanie wyłoniony zwycięzca, odbędzie się 19 marca w Tomaszowie Mazowiecki. W niedzielę 20.02.2022 na tym samym torze w Sanoku odbędzie się towarzyski mecz indywidualny o Puchar Burmistrza Sanoka