https://online.efortuna.pl/page?key=ej0xMzUzMTM1NiZsPTE0NjM1MTYzJnA9MzExOTg%3D&var1=cms%2Fbonus

2021-06-18 17:06:09

Główne plusy i minusy zakupów przez Internet

Podobne tematy lifestyle
Zakupy przez Internet mają znacznie więcej zalet niż tylko wygoda czy możliwość szybkiego porównania cen. Mają też jednak sporo minusów, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Jeśli bowiem sądzisz, że zakupy online są tak fajne, jak otrzymać darmowy bonus kasyna, gdzie niczym nie ryzykujesz, to jesteś niestety w błędzie.

Popularność zakupów online - racjonalność czy trend?

Popularność zakupów przez Internet rośnie w niewyobrażalnym wręcz tempie odkąd każdy z nas ma pod ręką komputer lub telefon. Tak już jest od dobrych kilku lat przez co sporo detalistów decyduje się inwestować w nowoczesne, responsywne sklepy internetowe oraz napędzające sprzedaż online kanały reklamy. W samej tylko Polsce w kwietniu 2021 wartość z koszyków internetowych stanowiła ponad 10% całej sprzedaży detalicznej w kraju. Przez Internet kupujemy już nie tylko ubrania, buty czy sprzęt komputerowy, ale nawet meble czy samochody.

Dla wielu właścicieli sklepów, zaistnienie w Internecie jest też stosunkowo tańsze niż na przykład utrzymywanie sieci sklepików galeriach handlowych. Zwłaszcza w takich niepewnych czas jak obecna epidemia COVID-19. Jak to jednak jest z samymi kupującymi? Czy robimy zakupy przez Internet z racjonalnych powodów czy też daliśmy się po prostu ponieść wielkiej modzie? Przeczytaj nasz artykuł a sam z pewnością szybko wyrobisz sobie na ten temat zdanie.

Główne plusy zakupów przez Internet

Największe plusy zakupów przez Internet są następujące:
 
 1. wygoda;
 2. liczne promocje;
 3. możliwość szybkiego porównania cen;
 4. zero tłumów i kolejek;
 5. nie ma znaczenia odległość od sklepów;
 6. oszczędność czasu;
 7. dostawa pod drzwi.

Wygoda jaką dają zakupy online jest naturalnie nie do oceniania. Nie musisz planować godziny, w której zrobisz zakupy, nie musisz wsiadać do auta, nie ma znaczenia z jakiego kraju chcesz kupić towar. Jesteś Panem swoich własnych pór.

Co więcej, wielkim plusem są też ceny. W Internecie, gdzie nie masz kontaktu z fizycznym towarem, liczą się przede wszystkim ceny - wielu z nas trafia na strony internetowe danych sklepów po przejrzeniu ofert w popularnych porównywarkach cen, tak aby natrafić na “najlepszą okazję”. W fizycznym świecie, raczej po prostu wzięlibyśmy pierwszą rzecz, która spełnia nasze oczekiwania zamiast iść do kolejnych 10 sklepów sprawdzić czy dany produkt nie będzie tam nieco tańszy.

Główne minusy zakupów przez Internet

Największe minusy zakupów przez Internet to:
 
 1. negatywne skutki dla środowiska w wyniku częstego wysyłania pojedynczych paczek
 2. opóźnienia w transporcie i zniszczenia zakupów
 3. ryzyko zostania oszukanym (fałszywe sklepy, które oferują inne produkty niż na zdjęciach lub nigdy nie wysyłają towarów)
 4. brak doradztwa na miejscu
 5. brak możliwości przymierzenia
 6. zwroty często się nie opłacają
 7. rzadko kiedy wiesz, co naprawdę kupujesz
 8. wsparcie raczej większych sieci, niż małych, lokalnych sklepików.

Kilka z powyższych minusów jest dość łatwych i nie musimy ich tłumaczyć. Warto jednak wspomnieć o tym, że pojedyncze paczki z zakupami, jakie zamawiasz to nie gry hazardowe online za darmo w Internecie, gdzie po prostu możesz się przyjemnie rozerwać i nikogo to nie kosztuje. Kosztuje to mocno środowisko, bo jednak dostawy do sklepów offline emitują znacznie mniejszy ślad węglowy niż setki kurierów, o produkcji kartonów do opakowań już nie wspominając.

Innymi sporymi minusami jest brak fizycznego kontaktu z produktem przez co rzadko wiesz, co naprawdę kupujesz. Czy to jest właśnie ten kolor, o którym myślę? Jaka ta tkanina jest w dotyku? Czy rozmiar M będzie mi dobry? Są to stosunkowo częste pytania, jakie zadaje sobie każdy zakupowicz online. Do tego dochodzi jeszcze brak doradztwa w postaci Pani w sklepie, która po prostu podejdzie i zapyta czy czegoś szukasz albo doradzi Ci coś o czym byś nie pomyślał.

I na koniec, jeden z minusów, który łatwo przeoczyć. Choć wydaje się, że lokalni sprzedawcy jakoś tam sobie radzą z promocją w Internecie dzięki np. social mediom, to prawda jest taka, że często nie mają oni szansy przebicia się z wielkim sieciami, mający do dyspozycji miliony na kampanie reklamowe. Wbrew pozorom, na ulicy czy w galerii po prostu byś ich zauważył. W Sieci może to nigdy nie mieć miejsca, zwłaszcza że często ich ceny nie mogą konkurować z cenami wielkich dystrybutorów. W ten sposób ginie tzw. “mały biznes”.

Podsumowanie plusów i minusów zakupów online

Jeśli racjonalnie przeanalizować powyższe akapity, to łatwo można dojść do wniosku, że plusy zakupów przez Internet wcale nie przeważają swoją liczebnością albo jakością widocznych minusów. Wszystko zależy zatem na tym, czy dokładnie wiesz, czego szukasz, masz swój sprawdzony sklep online albo jakim typem człowieka jesteś.

Spójrz na szybkie porównanie wad i zalet zakupów przez Internet:
 
Plusy Minusy
+ wygoda
+ liczne promocje
+ możliwość szybkiego porównania cen
+ zero tłumów i kolejek
+ nie ma znaczenia odległość od sklepów
+ oszczędność czasu
+ dostawa pod drzwi
- negatywne skutki dla środowiska w wyniku częstego wysyłania pojedynczych paczek
- opóźnienia w transporcie i zniszczenia zakupów
- ryzyko zostania oszukanym
- brak doradztwa na miejscu
- brak możliwości przymierzenia
- zwroty często się nie opłacają
- rzadko kiedy wiesz, co naprawdę kupujesz
- wsparcie raczej większych sieci, niż małych, lokalnych sklepików
 

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij