https://online.efortuna.pl/page?key=ej0xMzUzMTM1NiZsPTE0NjM1MTYzJnA9MzExOTg%3D&var1=cms%2Fbonus

2021-01-26 23:01:47

Źle dobrane obuwie do biegania przyczyną wielu kontuzji

Podobne tematy bieganie lifestyle sport
Osoby rozpoczynające swoją przygodę z bieganiem, niekiedy są nastawione głównie na długość wykonywania czynności treningowych, oraz na miejsce, w którym będą biegać. Mniejszą wagę przywiązują do ubieranego na ten czas obuwia.

Dobre obuwie to dobre bieganie

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z bieganiem, niekiedy są nastawione głównie na długość wykonywania czynności treningowych, oraz na miejsce, w którym będą biegać. Mniejszą wagę przywiązują do ubieranego na ten czas obuwia. Dobór butów do biegania ma natomiast kluczowe znaczenie. Treningi mają bowiem przynosić zauważalne efekty zdrowotne, a nie powodować pogorszenie stanu biegacza. Aby uniknąć nieprzyjemnych wypadków, oraz cieszyć się zdrowiem swoich stóp, powinno się uprzednio dobrze dopasować buty sportowe.

Skutki złego doboru obuwia

Nieodpowiednie buty mogą powodować różne przykre następstwa, na przykład w postaci deformacji palców. Źle dobrane obuwie często wywołuje odciski, otarcia a nawet może przyczyniać się do zniszczenia powierzchni paznokci. Znacznie zwiększa się też w takim przypadku ryzyko powstawania zakażeń o charakterze grzybiczym, które w dalszej konsekwencji rzutują na zdrowie paznokci. Stopniowo pogarsza się wygląd płytki paznokciowej, a nieraz może mieć miejsce nawet jej utrata. Wiele osób, które biegało w butach nie nadających się do tego celu, skarżyło się także na pękanie pięt. Każda tego typu przykra dolegliwość osłabia stopę, i może sprawiać że w przyszłości kolejne urazy będą powstawać jeszcze szybciej, co będzie zmuszać do leczenia i utrudni uprawianie sportu. Buty, w których nie powinno się biegać, prowadzą do tego, iż tworzą się nieestetyczne haluksy oraz palce młotkowe. Takie deformacje są bolesne i często nieunikniona jest w takim przypadku specjalistyczna pomoc ze strony chirurgów. Jak widać, źle dobrane buty wyraźnie odbijają się na zdrowiu stóp biegacza. Nieunikniony jest wówczas rozwój chorób dermatologicznych. W wyniku biegania w niewłaściwych butach, często spotykane są także kontuzje, nie tylko stóp, ale nawet kolan. Informacją o tym, że buty nie nadają się do biegania nieraz jest po prostu sam ból stóp, wyraźnie odczuwany po treningu. W dłuższej perspektywie czasowej, negatywną konsekwencją nieodpowiednich butów są także bóle stawów.

Podolodzy coraz częściej apelują nie tylko do sportowców, ale także do osób uprawiających aktywność fizyczną amatorsko, aby w trosce o swoje najlepiej pojęte dobro, jak ognia unikali nieodpowiedniego obuwia.

Prawidłowy dobór obuwia

Jak zatem umiejętnie dobrać odpowiednie buty do biegania, w których treningi będą przyjemnością i zabezpieczeniem przed kontuzjami? Zdaniem specjalistów zajmujących się badaniem biomechaniki stóp, każdy człowiek posiada jeden z trzech rodzajów stopy. Wyróżnia się pronację, supinację oraz nadpronację. Pronator odpowiednio porusza stopą w trakcie biegania. Wówczas stopa przetacza się do wewnątrz, po zetknięciu z powierzchnią. Supinator ponadnormatywnie przetacza stopy do strony zewnętrznej. U nadpronatora natomiast, środek ciężkości w trakcie kontaktu z podłożem przenosi się z pięt na palce. Jak rozpoznać do której grupy się należy? Dużo można dowiedzieć się patrząc na podeszwy swoich starych butów do biegania. Ale błyskawicznie w ustaleniu tego pomogą nam też specjaliści od podologii oraz doradcy w sklepach.

Dobrym wyborem dla biegaczy są na przykład buty marki Asics, które oferują kolekcje odpowiednio wyprofilowanych butów z najwyższej jakości materiałów. Dobrze dopasowane buty do biegania z satysfakcją można zamówić przez internet.

Gdzie kupić dobre buty do biegania

Sklep sportowy jest najlepszym miejscem, w którym zakupić można dobrze dopasowane buty do uprawiania biegów. Buty kupowane w marketach lub na targu charakteryzuje nie tylko bardzo krótka żywotność, ale też brak indywidualnego dopasowania do stopy biegacza. Obuwie takie jest produkowane masowo na dalekim wschodzie i wykonywane najczęściej z najtańszych materiałów, przez co stopa nie jest odpowiednio wentylowana. Nieprzyjemne pocenie i zmęczenie powoduje niechęć do biegania. Sklep sportowy oferuje natomiast dobrej jakości buty, które są we właściwy sposób wyprofilowane i zapewniają komfort w trakcie aktywności fizycznej. Dają pewność, że dzięki swojemu kształtowi, kostka nie zostanie skręcona, ponieważ stopa będzie miała odpowiednią stabilizację w trakcie biegu. Obuwie ze sklepów sportowych to gwarancja zdrowia stóp, przy długoterminowych treningach.


Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij