http://sms.mielec.pl/2021/02/22/nabor-20212022/

2020-11-03 12:11:51

Jak wybrać okap?

Wybór okapu kuchennego nie powinien być przypadkowy. Urządzenie pochłania nieprzyjemne zapachy, tłuszcz oraz parę wodną, które powstają w czasie gotowania. Dzięki niemu w kuchni jest czyściej, a przebywanie w niej nie wiąże się z koniecznością wdychania wszystkich aromatów. Dodatkowo okap umożliwia stworzenie aneksu kuchennego w salonie w taki sposób, by pomieszczenie było przytulnym miejscem do wypoczynku i wspólnego spędzania czasu. Jak wybrać okap? Na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?

 

  • Jaki rodzaj okapu wybrać?
  • Rodzaj filtra w okapie
  • Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze okapu kuchennego?

 

Okap kuchenny jest niezbędny, by skutecznie usuwać z kuchni parę wodną, tłuszcz, opary z gotowania i nieprzyjemne zapachy. Urządzenie przydaje się nie tylko w aneksach kuchennych, ale również w małych kuchniach w blokach, gdzie aromaty potraw unoszą się po całym mieszkaniu. Jak wybrać okap do kuchni? Jakimi kryteriami kierować się przy zakupie?

 

Jaki rodzaj okapu wybrać?

 

Przed zakupem okapu powinno się określić, w jakim miejscu będzie zamontowane urządzenie. Okapy przyścienne dostępne na OleOle montuje się - jaka sama nazwa wskazuje - przy ścianie. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują modele skośne, które mają jedynie 30-40 cm głębokości. Dzięki temu zajmują niewiele miejsca i sprawdzają się w kuchniach o małej powierzchni oraz w aneksach kuchennych. Zamiast modeli skośnych można postawić również na okapy tuby. Swobodnie mocuje się je do ściany, co nadaje im bardzo nowoczesny wygląd.

 

Okap nad wyspą jest przeznaczony do dużych kuchni. Urządzenie o formie okrągłej, prostokątnej lub litery T pełni nie tylko funkcję praktyczną. Taki sprzęt jest również ciekawą dekoracją, a jeśli dodatkowo posiada oświetlenie - zastępuje klasyczną lampę wiszącą. Okap do zabudowy może być schowany w szafce - sprzęt ma formę wkładu do zabudowy lub płaskiego filtra montowanego pod szafką. Ciekawym rozwiązaniem są okapy teleskopowe, które wysuwają się na odpowiednią głębokość w celu zapewniania odpowiedniej siły wyciągu. Okap blatowy jest natomiast montowany w blacie kuchennym lub bezpośrednio nad nim. Zamiast niego można zdecydować się na płytę indukcyjną z wbudowanym wyciągiem, jednak takie rozwiązanie jest kosztowne.

 

Rodzaj filtra w okapie

 

Okap kuchenny powinien nie tylko usuwać parę wodną z pomieszczenia. Równie ważne jest oczyszczanie powietrzna z tłuszczu i zapachów z gotowania. Z tego powodu powinno się zwrócić uwagę na to, jakie rodzaje filtrów są zamontowane w urządzeniu. Filtry przeciwtłuszczowe wykorzystywane w okapach dostępnych na https://www.oleole.pl/okapy.bhtml usuwają drobinki tłuszczu, które przedostają się do powietrza podczas gotowania, pieczenia lub smażenia. Wkład przeciwtłuszczowy w okapie ma formę metalowej, gęstej siatki lub wkładu z flizeliny bądź innego materiału. Metalowa siatka jest przeznaczona do wielorazowego użytku, jednak jej skuteczność jej zależna od odpowiedniej dbałości o wkład. Siatka powinna być regularnie czyszczona - niektóre modele filtrów wielorazowych mogą być myte w zmywarce. Wkłady z flizeliny, akrylu lub papieru należy wymieniać na nowe co kilka miesięcy.

 

Filtry węglowe do okapów dokupuje się we własnym zakresie. Ich zadaniem jest oczyszczanie powietrza oraz usuwanie z niego zapachów z gotowania. Wkłady tego typu są przeznaczone do jednorazowego użytku, gdyż ich działanie wynika z właściwości chemicznych węgla. Zwykle jeden film węglowy starcza na pół roku użytkowania.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze okapu kuchennego?

 

Wybór okapu kuchennego powinno się uzależnić od kubatury pomieszczenia. Im większa kuchnia lub salon z aneksem kuchennym, tym wyższa powinna być moc urządzenia. Wybieranie pochłaniacza o zbyt dużej mocy jest jednak nierozsądne, gdyż taki okap nie oczyści powietrza szybciej, a będzie jedynie droższy. Na https://www.oleole.pl/okapy,_Franke.bhtml znajdzie się okapy o różnej głośności. Cichsze urządzenia kosztują nieco więcej, jednak komfort ich użytkowania jest znacznie wyższy. Niski poziom głośności jest istotny zwłaszcza w przypadku aneksów kuchennych. Cichy okap umożliwia jednoczesne gotowanie i oglądanie telewizji lub relaksowanie się w inny sposób.

 

Przed zakupem pochłaniacza kuchennego dobrze jest przyjrzeć się trybom, w jakich może pracować urządzenie.Tryby pracy umożliwiają skuteczne oczyszczanie powietrza zarówno, gdy gotuje się niewiele, jak i w sytuacji, gdy jednocześnie korzysta się z wszystkich palników na kuchence. Dobrym wyborem są również okapy z czujnikiem pary, które włączają się automatycznie, gdy wykryją gotowanie. W niektórych sprzętach znajdzie się dodatkowo wskaźnik zużycia filtrów. Dzięki niemu nie trzeba pamiętać o terminie wymiany wkładu filtrującego na nowy - wskaźnik poinformuje, gdy filtr będzie zużyty.

 

Jeśli zamierza się kupić okap kuchenny, powinno się pamiętać o tym, że urządzenie przede wszystkim powinno odpowiadać na potrzeby danego użytkownika. Inne sprzęty rekomenduje się do dużych kuchni, a inne do małych. Podobnie jest, gdy gotuje się mało lub dużo.


Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij