2020-08-06 06:35:14

Jest wiele wierteł ale które wybrać?

Wiertła są narzędziami do wykonywania otworów przelotowych jak i nieprzelotowych w materiałach pełnych jak i częściowych. Wiertła możemy otrzymać za pomocą trzech metod: walcowania, frezowania oraz toczenia. Metoda walcowania wykonuje wiertła najlepszej jakości lecz jest ono w wyższej cenie i wiertła wykonane dzięki tej metodzie posiadają chwyt walcowy. Wiertła produkowane są z wysokiej jakości stali szybkotnącej HSS oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE.

Stal HSS posiada własną twardość 62 HRC i może wykonywać pracę w materiałach o twardości 35 HRC, natomiast stal kobaltowa HSSE jest o swojej twardości 64 HRC, dzięki czemu pracować może w materiałach o maksymalnej twardości 37 HRC i pracować w stalach takich jak: stal nierdzewna i żeliwo sferoidalne. Wiertła do metalu ( https://artykulytechniczne.pl/wiertla-do-metalu-nwka-din-338.html ) HSSE dają możliwość pracy w trudnych warunkach, posiada odporność na ścieranie, wykruszanie się jak i posiada tolerancję na wysokie temperatury. Ilość kobaltu w składzie nie jest przypadkowa gdyż zbyt wielka jego ilość może powodować wykruszanie się, łamanie i zmniejszenie twardości narzędzia i właśnie dlatego jest go tylko 5%.

Podział wierteł do metalu

Wiertła dzielimy ze względu na ich cechy jak i właściwości. Podział pod względem właściwości: wiertła ogólnego przeznaczenia jakimi są wiertła kręte oraz wiertła specjalnego przeznaczenia - wiertła płaskie do głębokich otworów jak i nakiełków. Wyróżniamy wiertła ze względu na materiał: jednolite, łączone z częścią roboczą, z ostrzami wykonanymi z węglików spiekanych oraz ze stali HSS, wiertła składane z płytkami wieloostrzowymi. Ostatnim podziałem jest podział biorąc pod uwagę konstrukcję części chwytowej: wiertła z chwytem walcowym gładkim, wiertła z chwytem na stożku Morse'a. Ostatnie z wymienionych wykonują pracę za pomocą maszyn z tego typu stożkami. Wiertła do metalu mające chwyt walcowy występują o różnych długościach według normy DIN 338 oraz w wersji długiej DIN 4340 jak i wiertła bardzo długie DIN 1896.

Wiertła mogą wykonywać otwory na gotowo bez konieczności dalszej obróbki np, rozwiercaniu i wytaczaniu. Do takich otworów przeznaczone są wiertła wykonane ze stali HSS w tolerancji IT11 - IT12. Wiertła wykonujące otwory, które wymagają dalszej obróbki to rozwiertaki zgrubne, stosowane do poprawiania geometrii otworu lub rozwiercania na gotowo w tolerancji od IT7 w górę. Wiertła z ostrzami wykonanymi z węglików spiekanych VHM mogą wykonywać pracę w stali, stali nierdzewnej. żeliwie jak i materiałach hartowanych.

Wiertła trepanacyjne ( https://artykulytechniczne.pl/wiertla-trepanacyjne.html ) zwane również wiertłami rurowymi stosowane są do frezowania otworów o większych średnicach oraz obróbki stali, przeznaczone są one do wykonywania wierteł przelotowych bez wcześniejszego nawiercaniu. Do pracy tymi wiertłami należy pamiętać o zastosowaniu pilota prowadzącego, za pomocą którego usuwane są pozostałości wierconego materiału z wnętrza narzędzia. Wiertła trepanacyjne wyprodukowane się z wysokiej jakości stali szybkotnącej HSS, a jego ostrza zbudowane są z części roboczej cylindrycznej z zębaki umieszczonymi na obwodzie jak i uchwycie. Posiadają one duży kąt natarcia i łączenie z rowkami spiralnymi. Największymi zaletami wierteł trepanacyjnych jest: mniejszy opór mocy do wierteł tradycyjnych, zmniejszają one koszty pracy jak i eksploatacji.

Budowa wiertła do metalu

Wiertło składa się z: rowków wiórowych posiadających łysinki na ich zewnętrznej stronie, korpusu, części chwytowej oraz zbieraka kwadratowego.

Również w budowie wierteł możemy dzielić część roboczą na część prowadzącą . Część prowadząca umieszczona jest między częścią chwytową jak i częścią skrawającą. Składa się ona z rowków wiórowych, posiadające łysinki na zewnętrznej ich stronie.

Części skrawająca złożona jest z: krawędzi skrawającej, która jest najważniejsza częścią wiertła, powierzchnia przyłożenia, rowki wiórowe, łysinka oraz ściny, które jako pierwsze mają styczność z materiałem.


Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij