2021-11-03 12:58:43

Na czym polega payroll i jak go stosować?

Podobne tematy lifestyle
Payroll jest działaniem z zakresu outsourcingu, które polega na obsłudze płac i prowadzeniu dokumentacji pracowniczej przez firmę zewnętrzną. Na taką usługę decyduje się duża część przedsiębiorstw, które chcą usprawnić obsługę kadrowo-płacową oraz zredukować koszty operacyjne. Kiedy warto podjąć współpracę z agencją outsourcingową i jakie zalety oferuje payroll?

Payroll, czyli outsourcing kadrowo-płacowy

Zatrudnianie pracowników wiąże się z koniecznością prowadzenia dokumentacji pracowniczej. W jej skład wchodzą m.in. listy płac, wyliczenia zmian w wynagrodzeniach (np. w przypadku choroby), prowadzenie zestawień urlopów oraz wyliczeń podatkowych. Są to skomplikowane i wymagające skrupulatnej pracy działania, które muszą być wykonywane przez wykwalifikowane osoby. Z tego powodu w wielu firmach działają osobne działy kadr i płac, które jednak generują dodatkowe, wysokie koszty. Nie wszyscy przedsiębiorcy chcą inwestować w budowę takich działów, a wiele firm woli skupić się na kluczowych obszarach swojej działalności. W takiej sytuacji warto skorzystać z usługi typu payroll, która polega na wydzieleniu obsługi kadrowo-płacowej na zewnątrz firmy.

Payroll – co w chodzi w zakres usług?

Przedsiębiorca, który decyduje się na payroll oferowany przez agencję outsourcingową, może liczyć na następujący zakres usług:
 
  1. Administrację wynagrodzeniami – rozliczanie listy płac, prowadzenie akt osób zatrudnionych na podstawie różnego typu stosunków prawnych, prowadzenie rozliczeń z urzędami;
  2. Zarządzanie dokumentacją personalną – prowadzenie dokumentacji pracowniczej od chwili podpisania umowy o pracę po jej rozwiązanie. Niektóre agencje przygotowują także raporty i świadczą usługi doradcze z dziedziny prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Payroll – zalety outsourcingu kadr i płac

Prowadzenie dokumentacji, rozliczenia z urzędami i naliczanie wynagrodzeń i zobowiązań podatkowych jest obarczone dużym ryzykiem błędu, który może nieść za sobą przykre konsekwencje finansowe. Powierzając obsługę kadrowo-płacową profesjonalnej firmie specjalizującej się w tej dziedzinie, mamy pewność, że działania te zostaną wykonane prawidłowo, terminowo i zgodnie z bieżącymi przepisami. Kolejną istotną kwestią jest gwarancja poufności i bezpieczeństwa informacji oraz profesjonalna reprezentacja w kontakcie z urzędem przeprowadzającym kontrolę.

Dodatkowe zalety payroll to dostęp do aktualnej wiedzy z zakresu kadr i prawa pracy oraz nowoczesnych narzędzi informatycznych – o ile wybierzemy agencję, która oferuje taką możliwość.

Payroll – na co zwrócić uwagę?

Przedsiębiorcy niekiedy obawiają się, że oddając obsługę kadrowo-płacową zewnętrznemu podmiotowi, stracą dostęp do ważnych informacji. Dlatego rozmawiając o współpracy, warto zwrócić uwagę, czy agencja zapewnia możliwość stałego wglądu w dane personalne pracowników. Najbardziej profesjonalne firmy oferują wsparcie działu HR w relacjach z pracownikami – o taką opcję również warto dopytać przed podpisaniem umowy.

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij