2020-04-22 14:04:29

Jak opiekować się osobą z chorobą Parkinsona?

Choroba Parkinsona jest postępującym zaburzeniem neurologicznym. Zwykle zaczyna się po 65 roku życia. U każdego pacjenta przebiega nieco inaczej. Ostatecznie uniemożliwia poruszanie się, mówienie, czy połykanie. Z biegiem czasu osobie z chorobą Parkinsona niezbędna jest pomoc profesjonalnego opiekuna.

Jakie są objawy choroby Parkinsona?

Choroba Parkinsona występuje wtedy, gdy niektóre neurony w mózgu umierają lub ulegają zaburzeniu. Komórki nerwowe znajdujące się w części śródmózgowia, która kontroluje ruchy mięśni, wytwarzają dopaminę. To substancja chemiczna, która jest odpowiedzialna za koordynację ruchową.

Objawy choroby Parkinsona zaczynają pojawiać się wtedy, gdy 80% neuronów ulega uszkodzeniu. Najczęstszym symptomem jest drżenie ciała. Do innych charakterystycznych objawów zaliczamy również:

 1. powolne ruchy,
 2. sztywność stawów,
 3. problemy z równowagą,
 4. skurcze dłoni,
 5. zaburzenia mowy,
 6. depresja,
 7. utrudniony kontakt werbalny.

Zidentyfikuj potrzeby seniora

Zdiagnozuj potrzeby pacjenta. Postaraj się szczerze z nim o tym porozmawiać. Pułapka, w którą mogą wpaść niektórzy opiekunowie i seniorzy, polega na tym, że ich relacja zostaje zdegradowana do „pielęgniarki" i bezradnego pacjenta. Nie służy to nikomu i czasem wręcz szkodzi, na przykład wtedy, gdy opiekun przejmie zadania seniora, które może sam doskonale wykonać.

Pilnuj wizyt u specjalistów

Pamiętaj, by towarzyszyć seniorowi podczas wizyty u lekarza. Zadawaj pytania, rób notatki i dziel się swoją unikalną perspektywą na objawy lub inne problemy, np. ze snem, zaburzenia nastroju. Przygotuj listę pytań i koniecznie weź ją ze sobą.

Przyda Ci się również kalendarz (papierowy lub cyfrowy), by śledzić wizyty u dentysty, lekarza, czy fizjoterapeuty. Możesz też w nim zapisywać sposób dawkowania leków.

Pamiętaj o właściwej komunikacji

Wiele osób z chorobą Parkinsona ma problemy z komunikacją. Może to wynikać m.in. z braku kontroli nad mięśniami. Wtedy komunikacja werbalna jest często utrudniona. Ponadto senior może mówić niewyraźnie i/lub za szybko. Prowadzi to do wewnętrznej frustracji lub niepokoju, co pogarsza problemy w komunikacji.

Oto kilka przydatnych wskazówek dla opiekuna:

 1. Staraj się mówić wolno i wyraźnie. Używaj krótkich zdań i prostych komunikatów.
 2. Bądź wrażliwy na ton głosu osoby starszej. Postaraj się nie okazywać frustracji, ani zniecierpliwienia.
 3. Daj pacjentowi czas na spokojne zastanowienie.
 4. Pokaż, że jesteś zaangażowany (w stosownych przypadkach), kiwając głową, dotykając ramienia seniora lub utrzymując kontakt wzrokowy.
 5. Możesz gestykulować, by podkreślić swoją wypowiedź.
 6. Poproś o opinie, jeśli nie możesz niczego odczytać z wyrazu twarzy seniora.
 7. Rób notatki ze swoich rozmów i zapisuj wszystkie obserwacje.
   

Jak reagować w przypadku depresji lub niepokoju?

Pamiętaj, że choroba Parkinsona postępuje. Często towarzyszy jej depresja i/lub lęk. Zwykle lekarz przepisuje odpowiednie leki. Jako opiekun, możesz dodatkowo podjąć pewne kroki.

Zachęcaj pacjenta do ćwiczeń. Aktywność fizyczna poprawia samopoczucie i daje poczucie kontroli nad ciałem. W stanach lękowych mogą również pomóc techniki relaksacyjne. Badania wykazały, że dodatkowo wzmacniają układ odpornościowy i opóźniają rozwój choroby.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Opiekunki24.pl, w którym znajdziecie sprawdzone opinie i oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Sprawdź kategorię praca Niemcy opinie.


Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij