2020-03-20 18:03:23

Co jest lepsze: PC czy Mac?

Z pewnością wiele osób zadaje sobie pytanie, co jest lepsze: PC czy Mac? Choć na obu bez problemu raczej zagramy w gry automaty za darmo, posłuchamy muzyki, zobaczymy filmy, to jednak kwestia wyboru między pecetem a produktem Apple wynika bardziej z względów estetycznych oraz funkcjonalnych.

Dlaczego taki wybór?

Nie da się ukryć, że nie mówimy tu o wyborze między zwykłym komputerem a Mac. Bardziej przed takim dylematem stają osoby, które potrzebują sprzętu do pracy: graficznej, projektowej. Gdybyśmy tylko chcieli spojrzeć na świat gier komputerowych, to Mac od Apple nie ma żadnych szans z komputerami z Windowsem.
 
Jednak sprzęt Apple został stworzony w zupełnie innych celach. To wręcz idealne rozwiązanie do pracy w domu, małym biurze czy korporacji. Jednak kosztujące również wiele tysięcy komputery są w stanie z nim rywalizować. Na jaki zatem sprzęt warto się zdecydować?

Apple

Bardzo wiele osób na pierwszym planie wysuwa nie tylko niezwykły design i wykonanie produktów od Apple, lecz także łatwość i intuicyjność obsługi. System jest gotowy do pracy od pierwszego załączenia urządzenia. Jest przy tym prosty w obsłudze, a także rzadko kiedy się zawiesza. Wiele osób chwali Maca za szybkie i bezproblemowe przeglądanie internetu czy też programy do obróbki graficznej czy dźwiękowej.
 
Apple skupia się zaledwie na kilku modelach urządzeń, dzięki czemu zarówno same iMac jak i MacBooki są dopracowane w każdym szczególe, jak i również ich system operacyjny. Ogromną zaletą jednolitej firmy i gadżetów jest znakomita integracja z iOS i iPad OS za pomocą Handoff, Continuity czy też Sidecar. Można zatem liczyć na świetną synchronizację urządzeń.
 
Przy okazji system macOS jest bardziej bezpieczny od Windowsa. Komputery Mac od samego początku posiadają wiele programów użytkowych, jak i również można z Mac App Store pobrać jeszcze więcej użytecznych programów. Kompatybilność z oprogramowaniem Microsoft Office sprawia, że można korzystać z najpopularniejszych jego funkcji. Praktycznie każdy nowy model na rynku posiada wyświetlacz typu Retina, który gwarantuje świetną rozdzielczość.

Sprzęt od Apple nie jest oczywiście wolny od wad. Największą jest oczywiście cena. Wydanie 6 czy 7 tysięcy złotych na największy model to całkiem spora kwota. Przy tym praktycznie niemożliwe jest zmienianie podzespołów. Wszelkie gadżety i akcesoria są o wiele droższe niż na pecety. Ponadto urządzenia te nie nadają się do gier, a w przypadku większej awarii chyba łatwiej jest kupić nowy model.

PC

Pecety zapewniają użytkownikom niezwykłą uniwersalność. Na rynku możemy kupić gotowy zestaw bądź też samodzielnie skompletować najważniejsze komponenty. Jeśli za pewien czas poczujemy konieczność zwiększenia mocy peceta, to wystarczy jedynie zmienić kartę graficzną lub procesor, dokupić RAM. Ponadto możemy zdecydować się na wybrany wariant Windowsa czy Linuksa.
 
Przy tym bez problemu połączymy się z innymi urządzeniami, gdyż komputery te posiadają standardowe porty. Ponadto na Windowsa czy Linuksa znajdziemy znacznie więcej programów, które mogą być bezpłatne lub o wiele tańsze niż na Apple. Wadą z pewnością jest konieczność większej konfiguracji urządzenia, programów. Windows przy tym bywa bardziej zawodny, częściej się wiesza, jak i jest bardziej narażony na ataki.

Co zatem wybrać?

Jeśli szukamy uniwersalnego urządzenia do gier, filmów, przeglądania sieci czy pracy graficznej, to pecet będzie o wiele lepszym rozwiązaniem. Można go taniej skonfigurować, zmieniać potem podzespoły. Jeśli jednak stawiamy na coś prostego, bezpiecznego, gotowego od razu do pracy, to iMac od Apple będzie lepszym zakupem. 

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij