2020-03-10 20:03:05

Czy komputery mogą stać się inteligentne?

Coraz częściej możemy spotkać się z informacjami o sztucznej inteligencji. Naukowcy na całym świecie pracują nad stworzeniem inteligentnych komputerów. Już dziś możemy zetknąć się z wieloma rzeczami, które ułatwiają nam codzienne obowiązki, jak inteligentne domy, kasyno internetowe, systemy analiz danych. Pytaniem jest jednak to, czy komputery mogą stać się niezwykle inteligentne?

Filmowe i literackie wizje przyszłości

Już od początku XX wieku pojawiło się wiele książek, filmów i seriali, które dotyczyły sztucznej inteligencji. Mowa to takich dziełach jak Bajki Robotów, Matrix, Zakazana Planeta, Terminator, Ex Machina, Chappie, A.I. Sztuczna inteligencja, Ja, Robot. Część z nich opowiadała o dobrodziejstwie sztucznej inteligencji. Część zaś pokazywała, że inteligentne komputery i maszyny mogą stanowić zagrożenie dla ludzkości.
 
Chyba najlepszym tego symbolem jest seria Terminator oraz Matrix opowiadające o tym, że to właśnie maszyny odpowiadać będą za upadek ludzkości. Oczywiście są to tylko wizje bliskiej lub dalekiej przyszłości, lecz nigdy nie wiadomo, czy któraś z nich się nie ziści.

Czym jest sztuczna inteligencja?

Sztuczną inteligencją możemy nazwać cały dział badań nad inteligentnymi programami komputerami czy systemami. Zadaniem naukowców jest konstruowanie maszyn i programów komputerowych, które będą zdolne do realizacji wybranych funkcji ludzkiego umysłu.
 
Zadaniem inżynierów jest stworzenie systemów, które będą zdolne do podejmowania decyzji w warunkach braku wszystkich danych, jak i mogą dokonywać analizy oraz syntezy języków naturalnych. Komputery lub maszyny tego typu powinny być zdolne do racjonalnego oraz logicznego rozumowania. Zdaniem naukowców możliwe będzie do 2050 roku stworzenie sztucznej inteligencji, której poziom IQ będzie zbliżony do średniej ludzkości. Mowa tu nie tylko o samych komputerach, lecz i maszynach przypominających człowieka. Jest to zatem zapowiedź stworzenia androidów.
 
W latach 50. XX wieku Alan Turing, brytyjski uczony, który przyczynił się do złamania Enigmy, stworzył specjalny test. Miał on za zadanie określić, czy dana SI jest w stanie posługiwać się językiem naturalnym oraz wykazywać umiejętności myślenia w sposób podobny do ludzkiego. Do tej pory żaden jeszcze program nie przeszedł pozytywnie testu Turinga, choć kilka z nich było bardzo blisko osiągnięcia minimalnego wyniku. Najczęściej są to programy typu boty, których zadaniem jest uczestniczenie w konwersacji tekstowej z człowiekiem.

Obecne czasy

Dziś coraz częściej spotykamy się ze sztuczną inteligencją. Mowa jednak o programach, maszynach, które zaprojektowane zostały w jednym, konkretnym celu. Dlatego też wiele firm korzysta w dziale pomocy z botów, które naprowadzają klientów do dobrego działu obsługi. Nie można również zapominać o grach komputerowych. Tworzone są od dawna programy szachowe, z którymi nie byli w stanie poradzić sobie nawet najlepsi mistrzowie.
 
Dziś w domach wiele osób korzysta z systemu Alexa. Jest to system do sterowania urządzeniami, jak i również baza wiedzy, z którą możemy rozmawiać, wydawać jej komendy głosowe. Na ulicach z kolei pojawiają się pojazdy autonomiczne. Są one w stanie zastępować prawdziwych kierowców, odczytywać znaki drogowe, informacje z trasy. Dzięki nim w przyszłości nie będzie nam w ogóle potrzebne prawo jazdy. W 2017 roku zaprezentowany został pierwszy na świecie Android z obywatelstwem. Skonstruowana przez Hanson Robotics z Hongkongu maszyna posiada ludzką twarz, która potrafi wyrażać mimikę. Przy okazji SI cały czas uczy się nowych rzeczy, przez co stwierdziła, że mogłaby założyć własną rodzinę!

To zatem tylko początek prawdziwej rewolucji na rynku. Być może już niedługo będziemy świadkami tego, o czym mówiły niektóre dzieła science fiction.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij