2020-09-14 12:18:43

Najlepsi polscy twórcy gier komputerowych

Jeśli miałeś kiedykolwiek do czynienia z grami wideo, nieważne, czy chodzi tutaj o darmowe gry hazardowe, gry na telefony komórkowe, czy standardowe produkty na komputer lub konsolę, to na pewno obiło Ci się o uszy wiele tytułów wyprodukowanych przez polskie firmy.
 
Może nawet słyszałeś także o tym, że polscy producenci znajdują się w ścisłej światowej czołówce, jeśli chodzi o jakość dostarczanych przez siebie produktów. Nie chodzi o ilość i przychody, bo tutaj nie mamy szans z gigantami — ale o jakość tworzonych przez polskie studia gier.

Dziś przybliżymy Ci  nieco najlepszych polskich deweloperów zajmujących się tworzeniem gier komputerowych — oto skrócona lista!

CD Projekt / CD Projekt Red

To bez wątpienia najbardziej znana firma tworząca gry komputerowe, która ma swoją siedzibę w Polsce i złożona z Polaków. Co ciekawie, jej portfolio nie jest szczególnie rozbudowane, składa się z kilku tytułów wydanych w ciągu 13 lat. Są to kolejno Wiedźmin, Wiedźmin: Versus, Wiedźmin 2: Zabójca królów, Wiedźmin 3: Dziki gon oraz dwie gry niebędące grami komputerowymi, a karcianymi utrzymanymi w uniwersum Wiedźmina.

Do tego CD Projekt Red pracuje nad swoim kolejnym hitem, jakim będzie Cyberpunk 2077. Premiera tej gry zaplanowana jest na 19 października 2020 roku. Do jej promowania oraz odegrania jednej z głównych ról zatrudniony został znany na całym świecie aktor Keanu Reeves. Ogólnie rzecz biorąc, CD Projekt to bez wątpienia największy polski producent gier komputerowych, którego rynkowa wartość szacowana jest na ponad 39 miliardów złotych.

11 bit studios

Drugą zaliczaną do ścisłej czołówki naszych rodzimych twórców gier jest działająca od 2009 roku 11 bit studios. Firma ta ma na swoim koncie kilka niezłych produkcji, takich jak między innymi Anomay: Wazone Earth, Funky Smugglers, czy też Sleepwalker’s Journey, ale największym jej hitem, który jednocześnie zapewnił firmie międzynarodową sławę, bez wątpienia jest gra This War of Mine. Traktuje ona o mocno niecodziennej, z punktu widzenia graczy, tematyce, jaką jest sytuacja cywili w rejonie ogarniętym wojną. Gracz musi sterować kilkoma postaciami tak, by zapewnić im przeżycie, zdobywając pożywienie oraz podejmując szereg niezwykle trudnych z moralnego i etycznego punktu widzenia decyzji.

Drugą grą umacniającą pozycję rynkową 11 bit studios jest Frostpunk, w której gracz walczy o przetrwanie w apokaliptycznym świecie opanowanym przez polarną zimę. Jak widać, ten producent specjalizuje się w grach związanych z kwestiami przetrwania i prowadzenia grup ludzi, którzy muszą podejmować niekiedy kontrowersyjne kroki.

Wartość rynkowa firmy 11 bit studios szacowana jest na około 1,2 mld złotych. Na tym tle widać wyraźnie, jakim hegemonem w naszym kraju jest CD Projekt Red.

Ten Square Games

Ta firma wywodząca się z Wrocławia cechuje się wartością rynkową przekraczającą 4 miliardy złotych. A to oznacza, że Ten Square Games tak naprawdę jest drugą co do wielkości firmą produkującą gry komputerowe, choć bez wątpienia mniej znaną od 11 bit studios. Ten swego rodzaju paradoks bierze się stąd, że Ten Square Games nie wydaje wielkich dzieł na komputery osobiste i konsole, skupia się raczej na grach mobilnych dla systemów Android i iOS oraz na grach przeglądarkowych.

Portfolio tego producenta obejmuje blisko 250 tytułów, z czego ogromna większość ma charakter sportowy lub symulacyjny. Ten Square Games na przykład słynie z tworzenia symulatorów wędkowania lub polowania. Najpopularniejsze tytuły tego producenta to na przykład Wild Hulnt, Fishing Battle, Fishing Clash lub Let’s Fish.

All in! Games

Następną pozycję na naszej liście zajmuje krakowski twórca gier komputerowych, który charakteryzuje się wypuszczaniem produktów na wiele różnych platform. Firma tworzy swoje gry między innymi dla platform Windows, a także konsol Playstation 4, Xbox One, Nintendo Switch oraz na urządzenia mobilne. Do największych hitów All in! Games należą bez wątpienia „symulator” fachowca od remontów wnętrz Tools Up!, gra strategiczna oparta o system turowy Fort Triumph, czy też wypuszczona w tym roku na rynek gra akcji utrzymana w klimatach cyberpunkowych Ghostrunner.

Wartość rynkową All in! Games fachowcy oceniają na około 700 milionów złotych. Na naszej liście firma ta znalazła się jednak nie z uwagi na wartość lub wielkość, a przede wszystkim z racji uwzględniania wszystkich liczących się platform podczas tworzenia swoich produktów.

PlayWay

Ostatnia pozycja na naszej liście to warszawska firma PlayWay, która wyceniana jest na ok. 3,3 mld PLN. Jest ona nie tylko producentem, ale także i wydawcą gier tworzonych przez podległe jej studia deweloperskie, a w swoim portfolio ma sporą liczbę kilkudziesięciu produktów. PlayWay skupia się na tworzeniu gier raczej niskobudżetowych lub o średniej wielkości budżecie, celując bardziej w rynek domowy, zamiast opracowywać wielkie hity o gigantycznym budżecie.

Do najpopularniejszych produktów firmowanych przez PlayWay należą między innymi serie Farm Manager i Car Mechanic Simulator, a także gry takie jak ESport Manager, Giant Machines, Helicopter: Natural Disasters, The Way, czy też Diner Mania.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij