Damian Skiba udzielił pierwszego wywiadu po objęciu funkcji trenera Stali Mielec. Wychowanek biało-niebieskich opowiedział o emocjach związanych z powrotem na Solskiego 1, rozmowach z zawodnikami, zmianach w sztabie oraz drużynie, którą chce zbudować przed nowym sezonem Betclic 1. Ligi.
Damian Skiba: "To jeden z najważniejszych momentów mojej kariery"
Damian Skiba wrócił do Stali Mielec, z którą związany był wcześniej jako zawodnik oraz członek sztabu szkoleniowego. Dla pochodzącego z Mielca trenera objęcie pierwszej drużyny ma szczególne znaczenie.
- Jakie uczucia towarzyszą panu po powrocie na Solskiego 1?
- Odczucia są bardzo pozytywne. Objęcie funkcji pierwszego trenera Stali Mielec to dla mnie ogromny zaszczyt i jeden z najważniejszych momentów mojej kariery.
Wracam do klubu, którego barwy miałem okazję reprezentować jako zawodnik i trener przez blisko 25 lat. To dla mnie wyjątkowe miejsce. Wracam również do miasta, w którym się urodziłem i które zawsze było dla mnie wyjątkowe.
Stal Mielec to klub z piękną historią, wielkimi tradycjami i wiernymi kibicami. Doskonale wiem i rozumiem, co ten herb znaczy dla wszystkich osób związanych z klubem. Dlatego przyjmuję tę funkcję z dużą pokorą, ale również z ogromną motywacją do pracy, żeby Stal Mielec była klubem bardzo dobrze poukładanym i liczącym się w Polsce.
Trwają rozmowy z zawodnikami
Nowy szkoleniowiec biało-niebieskich nie ukrywa, że czasu na przygotowanie zespołu pozostało niewiele. Rozmowy dotyczące kształtu kadry rozpoczęły się niemal natychmiast po jego zatrudnieniu.
- Czy jest już zarys tego, jak będzie wyglądać kadra Stali Mielec?
- Rozmowy z zawodnikami są prowadzone już od kilkunastu dobrych godzin. Na pewno nie są one łatwe, ale będziemy chcieli, żeby wszystko szło jak najbardziej po naszej myśli.
Moim celem jest stworzenie zespołu, który będzie ambitny i gotowy do walki w każdym meczu. Chcemy budować drużynę, z którą kibice będą mogli się identyfikować, którą będą wspierać i z której będą dumni.
Wiem, że przede mną, przed całym klubem, zarządem, sztabem i drużyną duże wyzwanie oraz bardzo dużo pracy. Jestem jednak przekonany, że dzięki współpracy jesteśmy w stanie osiągać cele, które będziemy sobie wyznaczać.
Zmiany również w sztabie szkoleniowym
Przebudowa Stali Mielec nie ograniczy się wyłącznie do kadry zawodniczej. Damian Skiba potwierdził, że zmiany nastąpią również w jego sztabie.
- Czy w sztabie szkoleniowym nastąpią duże zmiany?
- Tak, będą zmiany, ale wszystko jest obecnie w trakcie realizacji. Prowadzimy rozmowy, podobnie jak w przypadku zawodników. Myślę, że w ciągu najbliższych kilku dni wiele w tej sprawie się wyjaśni.
"Jeden za drugiego będzie walczył"
Nowy trener Stali Mielec nie chciał jeszcze mówić o szczegółach taktycznych. Jasno wskazał jednak cechy, które mają charakteryzować jego drużynę.
- Jak będzie wyglądać Stal Mielec prowadzona przez Damiana Skibę?
- Tak jak powiedziałem, będzie to zespół ambitny i gotowy do walki w każdym meczu. To mogę obiecać.
Mam nadzieję, że stworzymy drużynę, z której będziemy dumni. Chcemy zbudować zespół, w którym jeden zawodnik będzie walczył za drugiego. Tak ma wyglądać Stal Mielec.
Relacje i jedność podstawą nowej Stali Mielec
Damian Skiba ostatnio pracował w sztabie szkoleniowym Miedzi Legnica. W przeszłości był także związany z młodzieżowymi reprezentacjami Polski. Jak sam przyznał, zdobyte doświadczenie wpłynęło na jego podejście do pracy.
- Jak przez ostatnie sezony zmienił się trener Damian Skiba?
Myślę, że się zmieniłem. Niektóre rzeczy pozostają jednak niezmienne. Dla mnie zawsze na pierwszym miejscu będzie człowiek oraz relacje. Pod tym kątem będę chciał budować zespół i jego tożsamość. Jedność będzie dla mnie kluczowa.









_1776713266.png)















































