2024-01-08 12:29:33

Jak założyć darmowy sklep internetowy? Czy taki biznes się opłaca?

fot. freepik.com
fot. freepik.com
Darmowy sklep internetowy bazuje na kodzie źródłowym, który można bezpłatnie pobrać z platform o charakterze Open Source. Jednak warto zauważyć, że pozostałe elementy witryny opartej na tym modelu oprogramowania wymagają już wkładu finansowego. W co trzeba zainwestować przy zakładaniu darmowego sklepu i czy jest to opłacalne rozwiązanie?

Czy można założyć sklep internetowy za darmo?

Darmowy sklep internetowy da się założyć za sprawą platformy typu Open Source. To rodzaj oprogramowania, które daje użytkownikom bezpłatny dostęp do kodu strony WWW. Wystarczy go pobrać i zainstalować na własnym serwerze, który się wykupuje. Uruchamianie e-sklepu nie będzie więc całkowicie pozbawione opłat.

Ponadto trzeba pamiętać, że kod strony internetowej to jeszcze nie jest kompletna i gotowa do użytku witryna. Po zainstalowaniu oprogramowania typu Open Source użytkownik uzyskuje dostęp do podstawowej struktury platformy sprzedażowej, którą można porównać do szkieletu sklepu.

Takie rozwiązanie wymaga nie tylko wspomnianej instalacji na serwerze, ale także dostosowania pod kątem wizualnym i zadbania o funkcjonalność. Oznacza to, że przyszły e-sprzedawca musi:

 1. stworzyć projekt graficzny strony;
 2. wdrożyć odpowiednie systemy zabezpieczeń witryny;
 3. zintegrować platformę z dostawcami usług e-commerce (np. bramkami płatności);
 4. zainstalować wtyczki, które zapewnią klientom sklepu dostęp do wielu istotnych funkcji.


Wszystkie te działania można wykonać samodzielnie, o ile ma się odpowiednią wiedzę techniczną i wystarczająco dużo czasu. Integracja strony internetowej opartej na kodzie Open Source zwykle bywa dość pracochłonna.

Jeśli ktoś nie dysponuje takimi zasobami, to może zlecić powyższe działania specjalistom z zakresu projektowania graficznego oraz IT. Trzeba mieć jednak na uwadze, że takie rozwiązanie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Najpopularniejsze platformy Open Source dla e-commerce

Przy zakładaniu bezpłatnego sklepu internetowego warto wybrać sprawdzone platformy Open Source, z których od lat korzystają liczni użytkownicy. Jakie oprogramowanie pozwoli stworzyć darmowy sklep internetowy w 2024 roku?

Wśród najpopularniejszych rozwiązań opartych na modelu otwartego kodu źródłowego wyróżnia się trzy platformy. Mowa tu o:

 1. PrestaShop;
 2. WooCommerce;
 3. Magento.


Do innych oprogramowań Open Source, które również często wykorzystuje się przy wchodzeniu do świata e-commerce, można zaliczyć OpenCart, Drupal Commerce bądź Sylius.

Każda za wspomnianych platform oferuje użytkownikom nieco inne możliwości w zakresie personalizowania witryny czy konfiguracji poszczególnych elementów sklepu po zainstalowaniu kodu strony. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze dostawcy, warto sprawdzić, czy dane rozwiązanie będzie w stanie spełniać najważniejsze oczekiwania.

Czy darmowy sklep na kodzie Open Source jest opłacalnym rozwiązaniem?

Możliwość pobrania ogólnodostępnego kodu strony bez konieczności płacenia wydaje się bardzo kuszącą opcją. Jednak wiele osób, które decydują się na oprogramowania Open Source, zapomina o wydatkach generowanych przez taki model witryny.

Trzeba otwarcie przyznać, że określenie „bezpłatny sklep” wydaje się trochę na wyrost. W końcu darmowy jest tylko szkielet platformy sprzedażowej, a wszystkie prace prowadzące do zbudowania i uruchomienia kompletnej strony wymagają już inwestycji.

Nawet jeśli ktoś ma niezbędne predyspozycje do samodzielnego stworzenia witryny, a tym samym nie potrzebuje wykorzystywać nakładów finansowych na zewnętrznych specjalistów, to i tak musi poświęcić jeden ze swoich najważniejszych zasobów – czas.

Alternatywy dla darmowego sklepu internetowego

Warto wiedzieć, że oprogramowanie Open Source to tylko jedno z rozwiązań, które można wykorzystać przy tworzeniu sklepu internetowego. Najpopularniejszą alternatywą dla stron zbudowanych na darmowym kodzie WWW są platformy działające w modelu Software as a Service (SaaS).

W tym przypadku użytkownik korzysta z oprogramowania jak z usługi. Oznacza to, że wykupuje on system abonamentowy, w ramach którego uzyskuje praktycznie gotową stronę. W cenę miesięcznego abonamentu wliczone są:

 1. sprawny hosting;
 2. support, czyli niezbędne wsparcie techniczne;
 3. gotowe do uruchomienia integracje z kanałami sprzedaży, hurtowniami, płatnościami czy kurierami;
 4. intuicyjny kreator wyglądu sklepu internetowego;
 5. sklep w wersji mobilnej oraz aplikacja do zarządzania sklepem;
 6. realizacja bieżących aktualizacji i rozwój oprogramowania.


Jak widać, model SaaS oferuje znacznie więcej niż tylko szkielet strony zapewniany przez platformy Open Source. Kompleksowość opcji Software as a Service sprawia, że właściciel sklepu może oszczędzić wiele pracy, czasu i przede wszystkim dodatkowych wydatków.

Inną alternatywą dla sklepu opartego na modelu Open Source jest platforma dedykowana. Tego typu strony powstają na zamówienie danego użytkownika. Dzięki temu są one maksymalnie dopasowane do potrzeb konkretnego e-sklepu i oczekiwań jego właściciela.

Platformy dedykowane zwykle bywają najbardziej rozbudowane, ponieważ posiadają liczne integracje z wybranym przez użytkownika systemami. Dzięki zamówieniu spersonalizowanej strony można więc uzyskać gotowy sklep wyposażony w narzędzia służące do księgowości, marketingu, sprzedaży czy zarządzania relacjami z klientami (CRM).

Korzyścią, która płynie z wyboru platformy dedykowanej, jest możliwość wyróżnienia sklepu na tle konkurencji. Jednak warto pamiętać, że to rozwiązanie ma też pewne wady. Największy minus to cena, jaką trzeba zapłacić za stworzenie oraz zrealizowanie projektu spersonalizowanej strony sprzedażowej.

Takie zlecenie zwykle bywa dość kosztowne i wiąże się z potrzebą podjęcia stałej współpracy z twórcami platformy. Wszystko dlatego, że unikalność kodu strony utrudnia samodzielne wdrożenie jakichkolwiek zmian w obrębie witryny. Zatem realizowanie aktualizacji, modyfikowanie jej wyglądu czy dodawanie nowych funkcji będzie wymagało zaangażowania informatyków, którzy znają dany system.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij