2023-07-18 19:07:29

Dlaczego materiał zlewozmywaka kuchennego ma znaczenie?

Zlewozmywak to jeden z najczęściej używanych elementów wyposażenia każdej kuchni. Służy nam do mycia warzyw i owoców. To z niego wyjmujemy właśnie co umyte naczynia i dodatkowe akcesoria kuchenne. Dlatego ważne jest, aby wybrać taki zlewozmywak, który będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokiej temperatury, rysy, przebarwienia i działanie silnych detergentów.

Zlewozmywaki dostępne w sklepach są różne. W poniższym tekście zwrócimy uwagę, dlaczego materiał zlewozmywaka ma duży wpływ na jego trwałość i estetykę.

Zlew ceramiczny, zlew granitowy czy ze stali nierdzewnej - czym się różnią?

Podjęcie decyzji, który zlewozmywak wybrać wcale nie jest proste. Jeśli dodamy do tego pytanie, jaki zlewozmywak jest najtrwalszy, robi się naprawdę trudno. Na rynku dostępne są różne rodzaje zlewów kuchennych wykonanych z różnych materiałów. Każdy zlew do kuchni ma swoje zalety i wady, które należy brać pod uwagę podczas zakupu. Zobaczmy, czym charakteryzują się najpopularniejsze rodzaje zlewów:

  1. zlew ceramiczny - jest bardzo twardy i odporny na zarysowania, uderzenia i wysoką temperaturę. Nie blaknie i nie zmienia koloru pod wpływem środków chemicznych. Jest też łatwy w utrzymaniu czystości. Zlewozmywaki ceramiczne są jednak drogie i ciężkie. Decydując się na zlewozmywak ceramiczny musimy zadbać o solidny blat kuchenny.
     
  1. zlew granitowy - doskonale sprawdza się w intensywnie użytkowanych kuchniach. Jest wykonany z kompozytu kwarcowego i żywicy akrylowej, co zapewnia mu wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, plamy i wysoką temperaturę. Nie odbarwia się pod wpływem promieni UV ani chemii domowej. Zlewy granitowe są dostępne w wielu kolorach, co pozwala na dopasowanie ich do każdego wnętrza. Zlewy kuchenne granitowe są jednak relatywnie drogie. Dodatkowo zlewozmywaki granitowe wymagają specjalnych środków do pielęgnacji.
     
  1. zlew stalowy - to uniwersalny i ekonomiczny wybór, który pasuje do każdego rodzaju kuchni przez co cieszy się największym uznaniem klientów. Zlew stalowy jest wykonany ze stali nierdzewnej lub lekkiej stali nierdzewnej pokrytej emalią. Jest lekki i łatwy w montażu. Jest też odporny na korozję, wysokie temperatury i działanie chemii. Wadą zlewów tego typu jest to, że stal nierdzewna ma tendencję do rysowania się i odkształcania pod wpływem uderzeń. Może też być głośny podczas mycia naczyń lub spadania akcesoriów kuchennych.

Oczywiście każdy z wymienionych typów może występować jak zlewozmywak jednokomorowy lub zlewozmywak dwukomorowy.

Jaki zlewozmywak jest najtrwalszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy materiał zlewozmywaka ma swoje mocne i słabe strony. Jednak można wyróżnić dwa czynniki, które mają kluczowy wpływ na trwałość zlewu.

Są nimi sposób użytkowania i pielęgnacji. Im bardziej dbamy o zlew i stosujemy się do zaleceń producenta, tym dłużej nam posłuży. Należy unikać uderzeń ciężkich przedmiotów, gorących garnków, ostrych noży i innych akcesoriów wewnątrz zlewu, które mogłyby porysować jego powierzchnię. Należy też stosować środki do mycia zlewów zgodnie z zaleceniami producenta. Zarówno zlew jednokomorowy, jak i kran kuchenny powinny nam służyć przez lata.

Zlewozmywak wpuszczany czy podwieszany - główna różnica

Na koniec zwróćmy uwagę na jeszcze jeden element zlewu, a mianowicie montaż. W pewnym stopniu może
on decydować o wyborze konkretnego modelu.

Zlewozmywak wpuszczany to taki, który jest montowany na blacie kuchennym od góry. Wystarczy wyciąć otwór w blacie i umieścić w nim zlew. Nie wymaga specjalnych narzędzi ani umiejętności.

Zlewozmywak podwieszany to taki, który jest montowany na blacie kuchennym od dołu. Nie ma szczeliny między zlewem a blatem, więc nie gromadzi się brud i wilgoć. Można łatwo przetrzeć całą powierzchnię blatu ściereczką lub gąbką. Jego montaż jest jednak sporo trudniejszy niż wpuszczanego.

Podsumowanie

Jaki zlewozmywak jest najtrwalszy? W powyższym tekście poznaliśmy główne typu zlewozmywaków oraz ich sposób montażu.

Pamiętajmy jednak, że trwałość zależy nie tylko od materiału, z którego jest on wykonany, ale również od sposobu użytkowania, pielęgnacji, ale również montażu. Zacieki, wilgoć, odkształcania, rysy. Tego wszystkiego można uniknąć, jeśli poświęcimy czas i wybierzemy odpowiedni model zlewozmywaka, a dodatkowo skorzystamy z fachowej pomocy.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij