2022-09-13 14:00:04

Dlaczego długotrwałe siedzenie jest szkodliwe?

Siedzący tryb życia w erze technologii komputerowej stał się jednym z głównych problemów ludzkości. Siedząca praca prowadzi do rozwoju negatywnych procesów w ludzkim ciele. Centrum Medyczne "Twój Lekarz w Warszawie" opowiada o tym, jak długie siedzenie wpływa na ciało i jak można poprawić sytuację.

Co prowadzi do długiego siedzenia

Liczne badania statystyczne pokazują, że siedzący tryb życia jest charakterystyczny dla większości populacji świata. Według Światowej Organizacji Zdrowia około 60-70% ludzi spędza więcej czasu w pozycji siedzącej niż jest to wymagane. W ich życiu nie ma wystarczającej aktywności fizycznej, co prowadzi do następujących problemów:
 
 1. rozwóju otyłości, nadwagi;
 2. powstawaniu złej postawy i rozwoju bólu kręgosłupa;
 3. zwiększonemu niepokoju psychicznemu;
 4. upośledzeniu zdolności umysłowych;
 5. zwiększeniu prawdopodobieństwa zakrzepów krwi;
 6. ogólnemu spadku oczekiwanej długości życia.

Według przeprowadzonych badań na 800 tysiącach osób, udowodniono, że siedzący tryb życia znacznie zwiększa ryzyko rozwoju chorób:
 
 • cukrzycy - na 112%;
 • zaburzeń sercowo-naczyniowych - na 90%;
 • innych chorób prowadzących do śmierci - o 50%.

Co oznacza siedzący tryb życia?

Definicję siedzącego trybu życia można uważać nieco niepoprawną, ponieważ sprawia, że myślisz, że siedzenie jest szkodliwe, a leżenie nie jest zabronione. Jednak w tej sytuacji słuszne jest stwierdzenie  "siedzący tryb życia" - to znaczy brak aktywności fizycznej. Siedzenie przed komputerem jest równie złe dla ludzkiego ciała, jak leżenie na kanapie i inne czynności, które nie obciążają mięśni. Więc osoby leżące na kanapie nie powinny się cieszyć.

Co z ludźmi, których praca wiąże się ze stałym siedzeniem przed ekranem monitora? Zaleca się im rozgrzewkę co trzydzieści minut: wstawanie z miejsca, chodzenie, wykonywanie gimnastyki. W życiu musi być miejsce na sport. Nie muszą to być wyczerpujące zajęcia na siłowni, ponieważ wystarczy po prostu chodzić, biegać lub poświęcić 20-30 minut dziennie na trening cardio.

Dodanie regularnej aktywności fizycznej do codziennych praktyk przyczynia się do poprawy wszystkich układów ciała, nie tylko wzmacnia ciało, ale także zwiększa zdolności intelektualne, aktywuje pamięć i procesy umyslowe. Ponadto osoba staje się bardziej odporna na stres, stabilizuje się stan psychiczny.

Jak przezwyciężyć siedzący tryb życia

Aby wyjść z grupy ryzyka, uniknąć przedwczesnego starzenia się i śmierci, zalecamy przestrzeganie następujących zaleceń:
 
 • co najmniej raz na pół godziny rób przerwy na 1-2 minuty, aby wykonać ćwiczenia gimnastyczne, rozciąganie i krótki spacer;
 • jeśli siedzisz cały dzień w biurze przy komputerze, możesz stać w transporcie publicznym lub nawet chodzić pieszo  do pracy;
 • na początku ustaw w telefonie "przypomnienia" o potrzebie aktywności fizycznej, aż stanie się to nawykiem;
 • zainstaluj krokomierz na smartfonie lub kup bransoletkę fitness, dostosuj liczbę kroków, które musisz wykonać w ciągu dnia;
 • podczas rozmów telefonicznych nie trzeba siedzieć ani leżeć, można chodzić;
 • przerwa na kawę to świetna okazja do wstania;
 • wyeliminuj z życia praktykę oglądania telewizji.
   
Eksperci zalecają aktywność fizyczną przez co najmniej 150 minut tygodniowo, chociaż lepiej jest wydłużyć ten czas. Jeśli Twoja praca polega na siedzeniu przy komputerze, spróbuj wykorzystać każdą okazję, aby przejść się lub stać. Wprowadź aktywny wypoczynek do swojego życia: wycieczki na siłownię, spacery, sport.

Jak zmienić swoje życie

Zdajemy sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach technologii internetowych spędzanie więcej czasu przy komputerze jest koniecznością. Ale zawsze istnieje możliwość dodania aktywności do swojego życia. Możesz znaleźć coś dla siebie – może lubisz biegać lub grać w piłkę nożną, koszykówkę, jakieś inne sporty.

Nie szukaj wymówek, ponieważ do biegania i spacerów nie potrzebujesz drogiego sprzętu (wystarczy koszulka, szorty i trampki), a przy zimnej lub deszczowej pogodzie możesz ćwiczyć w pomieszczeniu. Na szczęście w miastach istnieje wiele sekcji sportowych, które oferują różne rodzaje aktywności fizycznej za umiarkowaną opłatą.

Konieczne jest stopniowe wprowadzanie aktywności fizycznej do swojego życia. Możesz zacząć od 10-minutowych lekkich treningów. Sam nie zauważysz, jak stopniowo staniesz się bardziej wytrzymały, będziesz w stanie wytrzymać długotrwałe obciążenia cardio. Najważniejsze jest ćwiczenie, czyli regularne powtarzanie tych samych czynności. Oczywiście zajęcia powinny być interesujące, dlatego najlepiej od czasu do czasu zmieniać rodzaje aktywności fizycznej.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij