2022-04-23 11:24:44

Ulga na start - preferencyjne rozwiązanie dla nowych przedsiębiorców

Podobne tematy biznes firma
Rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej to często duże wyzwanie. Mówi się nawet, że przez pierwsze dwa lata firma nie zarabia na siebie. W tym czasie, zwykle niezbędne jest stałe inwestowanie w jej rozwój. W takim kontekście dużym utrudnieniem dla przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynali swoją przygodę z biznesem było opłacanie wysoki, pełnych składek na ubezpieczenie społeczne, czyli do ZUS.

Obecnie istnieje możliwość skorzystania z tzw. ulgi na start, choć jest ona rozwiązaniem obligatoryjnym i nie musimy się do niej zgłaszać. Warto jednak wiedzieć, jakie daje ona możliwości i kiedy dokładnie możemy z niej skorzystać.

Czym jest ulga na start?

Najprościej rzecz ujmując jest to zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne, przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności dla nowych przedsiębiorców. Jednak nie jest to takie proste, bo istnieją wyjątki i nie każdy ma możliwość skorzystania z tego rozwiązania.

Kiedy nie można skorzystać z ulgi na start?

Ulga przeznaczona jest dla nowych przedsiębiorców, jednak nie tylko dla osób, które po raz pierwszy w życiu otwierają działalność. Nie skorzystamy z niej, jednak jeśli od zamknięcia poprzedniej firmy nie minęło przynajmniej 60 miesięcy. Ponadto nie jest to rozwiązanie dla osób, które pracowały na etacie, a teraz otwierają działalność i na rzecz byłego pracodawcy będą świadczyć taki sam zakres usług. Więcej na ten temat przeczytasz na portalu PasjaBiznesu.pl.

Co dalej, gdy skończy się okres ulgi?

Ulga na start trwa 6 miesięcy, jednak to jeszcze nie koniec możliwości. Wszyscy doskonale wiemy, że to często zdecydowanie zbyt mało, aby się rozwinąć i osiągać zyski. W związku z tym przedsiębiorca, który korzystał z ulgi na start, po tym okresie ma możliwość przejścia na tzw. preferencyjny, niski ZUS. Na nim możemy pozostać przez okres dwóch lat. W związku z tym aż przez dwa i pół roku możemy dzięki takim ułatwieniom rozwiać swoją firmę.

W jaki sposób skorzystać z ulgi na start?

Biorąc pod uwagę, że ulga start jest jedynie opcją dla nowych przedsiębiorców i mogą oni normalnie przystąpić do ubezpieczeń społecznych, to chcąc z niej skorzystać, trzeba do odpowiednio wskazać. Można tego dokonać na dwa sposoby.

Aby skorzystać z ulgi na start konieczne jest złożenie formularza ZUS ZZA. Jest to deklaracja, na której wyrażamy chęć przystąpienia do ubezpieczenia zdrowotnego. W czasie takiej rejestracji niezbędne jest podanie odpowiedniego kodu tytułu ubezpieczenia. W tym wypadku będzie to kod 05 40, czyli osoba niepodlegająca ubezpieczeniom społecznym, ale podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wynika to z art.18 ust.1 ustawy Prawo Przedsiębiorców.

Deklarację ZUS ZZA można złożyć na dwa sposoby. Pierwszą możliwością jest załączenie jej w czasie składnia wniosku do CEIDG. Wówczas w punkcie 12.2 zaznaczamy „Dołączam zgłoszenia ZUS” i „ZZA”. Drugą opcją jest wysłanie deklaracji bezpośrednio przez system zintegrowany z ZUS. Taka deklaracja powinna zostać złożona w ciągu trzech dni od momentu rejestracji działalności.

Co jeszcze warto wiedzieć o uldze na start?

Jeśli chcemy skorzystać z ulgi na start, to warto zadbać, aby dniem założenia naszej działalności nie był pierwszy dzień miesiąca, tylko dowolny kolejny. Wynika to z tego, że nawet jeśli założymy działalności 2 lutego to pierwszym pełnym miesiącem korzystania z tego rozwiązania, przywileju, będzie marzec, więc dzięki temu będziemy mieć nawet prawie miesiąc dłużej możliwości oszczędzenia na składkach.

Z pewnością ulga na start jest rozwiązaniem, które pozwoli wielu firmom rozwinąć się i przetrwać ciężki okres rozruchu na rynku. Ograniczenie kosztów, w tym czasie jest bardzo pożądane i w tej dziedzinie to docenimy. W konsekwencji wysokie, normalne składki możemy płacić dopiero po 31 miesiącach od wejścia na rynek, w związku z czym jest to znaczące ułatwienie i oszczędność dla początkującej firmy.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij