2022-04-11 12:54:47

Kto może zostać opiekunem osób starszych za granicą?

Podobne tematy zdrowie
Myślisz o podjęciu pracy w charakterze opiekunki osoby starszej za granicą? Zastanawiasz się czy się nadajesz do tej pracy? Sprawdź jakie wymagania musi spełnić kandydatka na opiekunkę.

Opiekunów seniorów brakuje w całej Europie Zachodniej. Społeczeństwa starzeją się coraz szybciej, a chętnych do podjęcia pracy w opiece nie jest wystarczająco wielu. Praca ta nie należy do łatwych i przyjemnych, jednak wiąże się z atrakcyjnymi zarobkami, możliwością wyjazdu i zmiany otoczenia, zdobycia cennego doświadczenia, podszlifowania języka i satysfakcją z możliwością pomocy innym.
Zanim podejmiesz decyzję i zgłosisz swoją kandydaturę, sprawdź czy to praca dla ciebie. Poznaj wymagania, jakie powinna spełnić opiekunka osoby starszej.

Wymagania w stosunku do opiekunki osoby starszej

Wiele osób uważa, że aby móc wyjechać do pracy opiekunki Niemcy, trzeba mieć duże doświadczenie w opiece i perfekcyjnie znać język niemiecki. Czy rzeczywiście tak jest?

Wymagania, jakie trzeba spełnić można podzielić na 3 kategorie:
  1. cechy charakteru
  2. znajomość języka
  3. doświadczenie w opiece.

Jeśli chodzi o cechy charakteru, to oczywistym jest, że opiekunka osób starszych powinna posiadać pewne pożądane cechy i predyspozycje zawodowe. Przede wszystkim powinna być empatyczna – to kluczowe w pracy w opiece. Musi być także cierpliwa (jest to niezbędna cecha w pracy z osobami starszymi, chorymi i niesamodzielnymi), kontaktowa (chodzi o kontakt nie tylko z samym podopiecznym, ale także jego bliskimi), dobrze adaptująca się do zmian (taką zmianą jest choćby miejsce zamieszkania podczas wykonywania obowiązków). Ważna jest także odporność na stres, ponieważ mogą zdarzyć się stresujące momenty, głównie związane z chorobą czy nawet śmiercią podopiecznego. Warto, by opiekunka była osobą otwartą na innych ludzi, o pogodnym usposobieniu i towarzyską.

A co z tym językiem? Nie ma konieczności perfekcyjnej znajomości języka, choć jest to oczywiście mile widziane. Jeśli ktoś kiedyś uczył się niemieckiego to też dobrze. A co jeśli nie zna się języka? Nie jest to problemem. Promedica24 oferuje swoim opiekunkom darmowe kursy językowe stacjonarne na poziomie początkującym oraz średniozaawansowanym, a także możliwość samodzielnej nauki dzięki lekcjom online oraz fiszkom. W bazie ogłoszeń są różne oferty pracy – niektóre wymagają bardzo dobrej znajomości języka, a inne jedynie komunikatywnej (to zależy od tego w jakim stanie jest podopieczny).
Czy trzeba mieć duże doświadczenie w opiece? Niekoniecznie. Oczywiście mile widziane są osoby, które jakieś doświadczenie mają, choćby w opiece nad bliską osobą, ale nie jest to warunek konieczny. Promedica24 oferuje specjalne kursy z zakresu opieki, więc wszystkiego można nauczyć się przed wyjazdem. Oczywiście chętnie do pracy w charakterze opiekunów przyjmowane są pielęgniarki, opiekunowie medyczni, ratownicy medyczni i fizjoterapeuci.

Niektórzy myślą, że w pracy opiekunki ważna jest także siła fizyczna, jednak nie jest to prawdą. Nawet jeśli podopieczny jest osobą niesamodzielną, leżącą, to opiekunka przed wyjazdem poznaje profesjonalne techniki podnoszenia i przenoszenia chorego, które nie wymagają użycia dużej siły.

A co ze szczepieniem?

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną w Europie warto się zaszczepić. Szczepienie może w niektórych przypadkach ułatwić znalezienie atrakcyjnej oferty wyjazdu czy ułatwić proces rekrutacyjny. Może zdarzyć się tak, że rodzina podopiecznego będzie chciała przyjąć w charakterze opiekunki osobę zaszczepioną z uwagi na stan zdrowia seniora. Oczywiście nie jest to warunek konieczny podjęcia pracy.
Więcej na ten temat można przeczytać tu: https://promedica24.com.pl/aktualnosci/news-aktualnosci-covidowe-dla-opiekunow/. A o samych szczepieniach w branży opiekuńczej tutaj:
https://promedica24.com.pl/aktualnosci/news-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-szczepieniach-na-covid19-w-branzy-opiekunczej/.
 

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij