2021-09-23 20:54:38

Kasy i drukarki fiskalne online. Co trzeba wiedzieć o nowych przepisach?

Podobne tematy lifestyle

Kasy i drukarki fiskalne online coraz częściej można zauważyć w polskich firmach. Przyczyną nie jest jednak ich funkcjonalność (chociaż pod tym względem znacznie przewyższają one urządzenia dostępne na rynku do tej pory), ale decyzja Ministerstwa Finansów, zgodnie z którą już niedługo wszystkie kasy będą musiały łączyć się z bazą Centralnego Repozytorium Kas. Czym podyktowane są te zmiany? Co oznaczają one dla przedsiębiorstw działających w różnych branżach? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

 

Drukarka fiskalna online. Czemu Ministerstwo Finansów zmienia standard kas fiskalnych?

Najważniejszą motywacją, dla której drukarka fiskalna online już wkrótce zastąpi tradycyjne odpowiedniki jest na pewno ograniczenie działalności szarej strefy. Dzięki temu, że urzędnicy fiskusa będą mogli w dowolnej chwili uzyskać dostęp do informacji o poszczególnych transakcjach, łatwiejsze stanie się wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości i nadużyć. Warto jednak pamiętać, że korzyści ze zmiany odniosą także sami przedsiębiorcy - więcej na temat opowiemy za moment.

 

Kasy połączone z Centralnym Repozytorium Kas. Na czym polega działanie drukarki online?

Istotą działania drukarek online jest ich połączenie z bazą danych Centralnego Repozytorium Kas. Dzięki temu na prowadzony przez resort finansów serwer www na bieżąco (w około godzinnych interwałach) wpływać będą informacje o rejestrowanych transakcjach. Niepotrzebne będzie więc przechowywanie kopii papierowych lub w pamięci urządzenia, a kontrole skarbowe będą prostsze i bardziej efektywne.

 

Drukarki fiskalne do kasy online. Czy przedsiębiorca odczuje jakieś korzyści dzięki nowej kasie fiskalnej?

Jak już wspomnieliśmy, korzyści z przejścia na kasy i drukarki fiskalne online odczuje nie tylko fiskus, ale też sami przedsiębiorcy. Szczególnie odczuwalne będą one w przypadku przejścia z tradycyjnych kas, wymagających archiwizacji papierowych dokumentów. To też rozwiązanie wygodniejsze od zwykłych kas wyposażonych w pamięć USB lub wewnętrzną.

 

Drukarki fiskalne do kas online. W jakich branżach zmiana kasy fiskalnej jest już teraz obowiązkowa?

Do tej pory kasy fiskalne online wprowadzono w kilku branżach. Ich obowiązek dotyczy między innymi firm oferujących usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, takie jak hotele, pensjonaty, motele, hostele czy gospodarstwa agroturystyczne, prowadzących sprzedaż węgla, świadczących usługi kosmetologiczne, lekarzy, dentystów i fryzjerów. Podlegają mu ponadto prawnicy, gastronomia oraz warsztaty samochodowe i część pozostałych firm działających w branży motoryzacyjnej.

 


Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij