https://online.efortuna.pl/page?key=ej0xMzUzMTM1NiZsPTE0NjM1MTYzJnA9MzExOTg%3D&var1=cms%2Fbonus

2021-01-29 13:24:17

Czy zakłady sportowe uzależniają?

Podobne tematy zakłady bukmacherskie
Decydując się na obstawianie zakładów sportowych, należy zachować rozsądek, gdyż nowe hobby może szybko zmienić się w uzależnienie od hazardu. Szacuje się, że problem ten dotyczy nawet kilkuset tysięcy graczy w Polsce i staje się coraz bardziej poważny. Czy każda osoba typująca wyniki wydarzeń sportowych może się uzależnić?

Czy zakłady sportowe rzeczywiście uzależniają?

Nierzadko gracze, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z obstawianiem zakładów sportowych, lekceważą problem uzależnienia od hazardu. Jednak może on okazać się bardzo niebezpieczny, tak samo jak np. uzależnienie od pokera, ruletki czy nawet gier komputerowych lub korzystania ze smartfona. Choć początkowo możemy typować wyniki tylko dla rozrywki lub sprawdzenia słuszności swoich przeczuć, to chwila utraty kontroli może nieść za sobą poważne konsekwencje. Zazwyczaj pierwszym symptomem uzależnienia od zakładów sportowych jest coraz częstsze obstawianie, nierzadko na wysokie kwoty. Jeśli kolejne przegrane nie są sygnałem do chwilowego zrezygnowania z korzystania z oferty bukmachera, tylko zachętą do odegrania się, powinniśmy to odczytać jako sygnał ostrzegawczy.
Uzależnienie od hazardu jest zaliczane do uzależnień behawioralnych. Określa się je jako powtarzające się, niekontrolowane działanie, bardzo często prowadzące do utraty dóbr materialnych, pracy, a nawet rodziny. Co istotne, bliscy osoby uzależnionej od zakładów sportowych są współuzależnione (podobnie jak w przypadku uzależnienia od alkoholu).

Jak rozpoznać uzależnienie od zakładów sportowych?

Jednym z podstawowych objawów uzależnienia od zakładów sportowych jest poświęcanie coraz większej ilości czasu na typowanie wyników. Niekiedy staje się to jedyną czynnością, na jakiej osoba uzależniona chce się skupić w ciągu dnia, w efekcie czego zaniedbuje swoje obowiązki i rezygnuje z pozostałych pasji. Inne symptomy, na jakie należy zwrócić uwagę, to m.in.: Fantazjowanie o dużej wygranej, ciągłe łamanie własnych postanowień dotyczących limitów czasu gry lub stawek, a także irytacja i złość podczas podejmowania próby chwilowego odpoczynku od zakładów.

W pierwszej fazie uzależnienia od hazardu można zauważyć odczuwanie euforii i dużej ekscytacji podczas obstawiania zakładów. Osoba uzależniona poświęca coraz więcej czasu na swoje nowe hobby, ale twierdzi, że nad tym panuje. W dalszych etapach pojawiają się ciągłe wahania nastroju, a nawet okresy objawów depresyjnych, ciągłe podnoszenie stawek i narastające problemy finansowe, jak również odizolowanie się od rodziny i przyjaciół czy poczucie przymusu grania. Wśród głównych przyczyn uzależnienia od zakładów sportowych wyróżnia się: Uczucie osamotnienia, niskie poczucie własnej wartości i kompleksy, potrzebę odczuwania wysokiego poziomu adrenaliny, problemy w radzeniu sobie ze stresującymi sytuacjami. Im wcześniej osoba uzależniona rozpocznie profesjonalne leczenie, tym większe są szanse na to, że pokona swój nałóg. Jednak to wymaga wytrwałości i uświadomienia sobie, że obstawianie zakładów przestało być tylko rozrywką.

Czy można zapobiec uzależnieniu od zakładów sportowych?

Jeśli postanowimy obstawiać zakłady sportowe, należy przede wszystkim wybrać legalnie działającego bukmachera i pamiętać o zachowaniu rozwagi. Powinniśmy przestrzegać ustalonych przez siebie limitów, dotyczących zarówno czasu poświęcanego na typowanie wyników, jak i budżetu. W każdym legalnym serwisie bukmacherskim można samodzielnie ustalić blokadę, dzięki której dalsza gra nie będzie możliwa po przekroczeniu ustalonej wcześniej kwoty lub liczby godzin poświęconej na obstawianie zakładów. To bardzo przydatna opcja, która w momencie uaktywnienia się może być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Podczas korzystania z serwisu bukmachera nie należy podejmować pochopnych decyzji, tłumacząc się np. atrakcyjnym bonusem lub niespodziewanie podwyższonym kursem na określone wydarzenie. Każdy zakład powinien być dobrze przemyślany, a przegrana ostrzeżeniem, że warto zrobić sobie przerwę. Doświadczeni gracze radzą też, aby typować wyniki w tych sportach, które są nam dobrze znane. Mimo że szczęście jest ważnym czynnikiem w obstawianiu zakładów sportowych, zwykle istotniejszą rolę odgrywa wiedza dotycząca danej dyscypliny i drużyny lub zawodnika, a także szczegółowa analiza statystyk. Więcej na ten temat można przeczytać na wetten.com/pl/.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij