https://online.efortuna.pl/page?key=ej0xMzUzMTM1NiZsPTE0NjM1MTYzJnA9MzExOTg%3D&var1=cms%2Fbonus

2020-04-17 11:03:49

Kluby od III ligi w dół dostaną od PZPN blisko 22 miliony złotych

fot. archiwum
fot. archiwum
Polski Związek Piłki Nożnej informował jeszcze końcem marca o wartym w sumie 116 mln zł specjalnym programie pomocowym dla polskich klubów. Jak na tym skorzystają mniejsze kluby, czyli drużyny grające od III ligi w dół? Według wyliczeń PZPN do podziału jest blisko 22 mln złotych.
 
Kryzys, który w ostatnich miesiącach dotyka nas wszystkich odbija się także na sporcie. Cierpią nie tylko duże kluby, ale przede wszystkim te najmniejsze, które i tak ledwo wiązały koniec z końcem.
 
Zapytaliśmy w Podkarpackim Związku Piłki Nożnej czy nasze kluby mogą liczyć na wsparcie.
 
- Na tą chwilę jako związek wojewódzki nie planujemy dodatkowej pomocy. Na pewno zwolnienia z opłat, które wprowadził PZPN będą już dużym wsparciem - powiedział nam Sławomir Ferenc, rzecznik prasowy Podkarpackiego ZPN.
 
Przyjrzeliśmy się więc pomocy ze strony krajowej federacji na którą liczyć mogą kluby od III ligi w dół - w tym i nadchodzącym sezonie. Kwota jest niemała, doliczyliśmy się blisko 22 miliony złotych. Łącznie - do podziału na wszystkie kluby w Polsce (część tylko dla III ligi, a część dla niższych lig). Oczywiście według wyceny PZPN.
 
Co składa się na tę kwotę?
 
  1. 2,5 mln zł z Pro Junior System (wartość nierozegranych meczów)
  2. 1,1 mln zł wsparcia solidarnościowego do podziału pomiędzy kluby III ligi
  3. 4 mln zł dofinansowania klubów III ligi w sezonie 2020/2021
  4. 5,6 mln zł z PJS dla klubów III i IV ligi w sezonie 2020/2021
  5. 8,7 mln zł - wartość opłat dla klubów od III ligi w dół, które w sezonie 2020/2021 będą zawieszone

Nie wiesz, co obstawiać? Sprawdź ofertę Fortuny i odbierz bonus!

Nagrody z PJS i dodatkowe 20 tys. zł dla każdego klubu

Podkarpackie kluby grające w 3 lidze gr. IV i 4 lidze podkarpackiej wciąż mogą liczyć na pieniądze z programu Pro Junior System - nawet jak sezon nie zostanie dokończony na boisku.
 
Przypomnijmy, że w każdej III lidze jest to aż milion złotych do podziału, a w IV lidze - 100 tys. zł. W trzeciej lidze pieniądze zostaną podzielone pomiędzy pierwsze cztery zespoły, a w czwartej - pięć.
 
Ponadto PZPN przygotował tzw. "wsparcie solidarnościowe". Będą to kwoty pieniężny dla wszystkch klubów 3 ligi (a także 1 i 2 ligi).
 
Każdy trzecioligowy klub otrzyma po 20 tys. złotych w ramach tej akcji. Drugoligowcy będą mogli liczyć na 100 tys. zł, a kluby grające na zapleczu Ekstraklasy - na 120 tys.
 
- Po zakończeniu programu Pro Junior System kluby, które zajęły miejsca premiowane, otrzymają różnicę pomiędzy kwotą należną za zajęcie danego miejsca w PJS, a kwotą wypłaconą w ramach wsparcia solidarnościowego - informuje PZPN.

4 mln zł do podziału dla klubów III ligi w sezonie 2020/2021

W ramach dofinansowania klubów dotkniętych kryzysem PZPN przygotował specjane pakiety dofinansowania. Ekstraklasa otrzyma aż 30 milionów złotych, 1 liga - 10 milionów, 2 liga - 6 milionów, a 3 liga - 4 miliony złotych do podziału dla klubów.
 
- Przekazane środki mają pomóc zachować ciągłość szkoleniową w klubach, w szczególności w obszarze piłki juniorskiej i młodzieżowej - tłumaczy PZPN.
 
- Konkretna kwota przypadającą na klub w Ekstraklasie, 1 lidze, 2 lidze i 3 lidze będzie uzależniona od liczby klubów biorących udział w rozgrywkach w sezonie 2020/2021 w danej klasie rozgrywkowej.

Kluby od 3 ligi w dół bez opłat w nadchodzącym sezonie

PZPN zdecydował się również na krok, który będzie sporym odciążeniem tych najmniejszych klubów - grających w 4 lidze podkarpackiej i niżej.
 
- PZPN zawiesi na jeden sezon opłaty ryczałtowe za udział w rozgrywkach seniorskich od III ligi do klasy C w sezonie 2020/2021 - informuje krajowa federacja.
 
Łącznie na dofinansowanie wojewódzkich ZPN-ów przekazane zostanie 6,2 mln złotych (w związku z przejściem na opłaty ryczałtowe). Dodatkowe 2,5 mln zł PZPN przekaże na pokrycie opłat ryczałotwych na cały sezon.
 
- Kwoty przekazane przez PZPN na pokrycie opłat ryczałtowych Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej przeznaczą na zakup sprzętu sportowego dedykowanego dla drużyn młodzieżowych uczestniczących w oficjalnych rozgrywkach prowadzonych przez dany WZPN - tłumaczy PZPN.

Drużyny juniorskie nadal nie będą płacić

Dodatkowym ukłonem w stronę piłki nożnej na niższym poziomie będzie utrzymanie braku opłat w piłce juniorskiej, które obowiązuje od 2018 roku.
 
- PZPN utrzyma wprowadzone w 2018 roku całkowite zwolnienie klubów z obowiązku ponoszenia opłat związanych z uczestnictwem w rozgrywkach juniorskich - informuje PZPN.
 
Urosły także nagrody za udział w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym. Gdyby któryś z podkarpackich klubów osiągnął coś w tych rozgrywkach może liczyć na nagrodę finansową o 50% wyższą niż w ubiegłej edycji.
 
Złagodzone zostały także przepisy licencyjne wydłużające terminy spłat zobowiązań.
 
Szczegóły dotyczące dokładnych kwot i rozdziału środków z PZPN znajdziecie tutaj: Pakiet pomocowy PZPN – ponad 116 milionów zł dla polskiej piłki

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 3

Rozwiąż działanie =

~anonim 2020-04-17 16:18:47 36 13

Szkoda kasy na to dziadostwo !
Niech sobie grają za stodołą za czapkę gruszek :)

Garo 2020-04-17 11:46:33 17 28

Czyli pomoc w niższych ligach ma polegać na tym, że nie zabiorą. Podejście iście sowieckie. Towarzysz Stalin były dumny.

Robert 2020-04-17 13:58:26 8 27

Czyli pomocy dla najniższych lig nie ma. z**********e. To że my nie zapłacimy ryczałtu to h... Da. Bo gminy nam na to też więc nie dadzą. Więc dalej na Zero. z*********a pomoc.

~anonim 2020-04-17 16:18:47 36 13

Szkoda kasy na to dziadostwo !
Niech sobie grają za stodołą za czapkę gruszek :)

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij