https://online-mexos.efortuna.pl/page?key=ej0xMzUzMTM1NiZsPTE0NjM1MTYzJnA9MzExOTg%3D&var1=cms%2Fbonus

2020-03-14 21:24:43

Oświadczenie Stali Stalowa Wola odnośnie decyzji Polskiego Związku Piłki Nożnej

Stalówka liczy na wypracowanie najbardziej sprawiedliwego rozwiązania (fot. Radosław Kuśmierz)
Stalówka liczy na wypracowanie najbardziej sprawiedliwego rozwiązania (fot. Radosław Kuśmierz)
Jak doskonale wiemy, rozgrywki zostały zawieszone i nie wiadomo kiedy zostaną wznowione. Zdrowie jest aktualnie najważniejsze, jednak Stalówka nie zgadza się z tym co może być w przyszłości.
 
Każdy z nas liczy na to, że sytuacja w związku z koronawirusem unormuje się w trakcie najbliższych dwóch tygodni i po tym czasie drużyny wrócą na ligowe boiska. Władze Polskiego Związku Piłki Nożnej muszą jednak brać pod uwagę różne warianty. Z jednym z nich nie zgadza się Stal Stalowa Wola, a także kilka innych klubów, o czym zielono-czarni poinformowali w oświadczeniu.
 
Poniżej pełna jego treść
 
OŚWIADCZENIE STAL STALOWA WOLA PIŁKARSKIEJ SPÓŁKI AKCYJNEJ
W imieniu Stal Stalowa Wola P.S.A chciałbym wyrazić nasz sprzeciw wobec podjętej decyzji Polskiego Związku Piłki Nożnej dotyczącej rozwiązań w przypadku braku możliwości dokończenia rozgrywek.
W tak trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się świat i przede wszystkim Polska, kwestie sportowe odchodzą na dalszy plan i jest to w pełni zrozumiałe. Nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie odwoływane są mecze, imprezy sportowe, turnieje. Decyzją komisji ds. nagłych PZPN rozgrywki Ekstraklasy, Fortuna 1. ligi oraz II ligi zostały zawieszone. Jednocześnie na czwartkowym posiedzeniu związku podjęto uchwałę, której część zapisów jest – nie tylko w naszym odczuciu – nie tyle kontrowersyjna, ale bardzo krzywdząca dla wielu klubów, w tym także dla Stali Stalowa Wola P.S.A.
Polski Związek Piłki Nożnej zabezpieczył się na wypadek gdyby administracja państwowa podjęła decyzję o zakazie rozgrywania spotkań piłkarskich. Wówczas najpierw zostanie ustalony nowy terminarz, ale gdyby przerwa w rozgrywkach była zbyt długa żeby dokończyć w/w rozgrywki, to jako końcowe tabele w PKO Ekstraklasie, Fortuna 1. lidze oraz II lidze zostaną uznane tabele po ostatniej, w pełni rozegranej kolejce.
W takiej sytuacji, jeśli z przyczyn niezależnych od nikogo związanego z Polską Federacją rozgrywki ligowe nie zostaną wznowione, to rozstrzygnięcia dotyczące awansów i spadków w II lidze poznamy aż na 12. kolejek przed planowanym końcem rozgrywek! W tej sytuacji, reguły zostają zmienione w trakcie rozgrywek decyzją PZPN, a zgodnie z treścią uchwały nr IX/140 w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną § 16 pkt. 4 „Przed rozpoczęciem rozgrywek właściwy organ prowadzący rozgrywki ogłasza regulamin tych rozgrywek, który nie może być zmieniany w czasie ich trwania.” Pomysł takiego zakończenia sezonu jest nie tylko kontrowersyjny, ale wręcz krzywdzący i nie można tej decyzji usprawiedliwiać wyjątkowością sytuacji. Oczywiście szukajmy rozwiązań, ale tych sprawiedliwych. Podobnie jak pierwszoligowy klub Wigry Suwałki podnosimy kwestię uchwały, gdyż dotyczy ona również nas, a także kilku innych klubów, które znajdują się w tej chwili na miejscu spadkowym i – na skutek decyzji administracyjnych – mogłyby spaść z PKO Ekstraklasy, Fortuna 1. ligi czy II ligi. Bardzo trudno nam, jako klubowi pogodzić się z takim rozwiązaniem.
W związku z chęcią podniesienia standardów stadionów piłkarskich w Polsce i budową Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej w Stalowej Woli nasza drużyna z 22 rozegranych do tej pory spotkań, aż 15. rozegrała na wyjeździe! Dodatkowo w zimowym okienku transferowym dokonaliśmy 8 transferów, zdecydowaliśmy się ponieść dodatkowe nakłady finansowe, właśnie po to, by do ostatniej kolejki w sportowej walce bić się o pozostanie w II lidze, zresztą tak jak wiele innych drużyn w w/w ligach. Sytuacje z ubiegłego sezonu pokazały, że w piłce do ostatniej kolejki wszystko jest możliwe. Wówczas to Wigry Suwałki do ostatniej kolejki walczyły o utrzymanie, a drugoligowa Olimpia Elbląg uratowała „skórę” kosztem tarnobrzeskiej Siarki w ostatniej minucie meczu, ostatniej kolejki rozgrywek II ligi. Patrząc na obecną tabelę nasz zespół ma nawet matematyczne szanse na zajęcie miejsca gwarantującego grę w barażach, a tym samym na awans do I Ligi.
Doskonale rozumiemy wyjątkowość całej sytuacji i olbrzymie zagrożenie epidemiologiczne na terenie naszego kraju. A jednak podjęcie tak krzywdzącej dla wielu klubów decyzji przez PZPN, o ewentualnym zakończeniu rozgrywek pomimo nierozegrania wszystkich zaplanowanych meczów, odbieramy jako decyzję nie mającą nic wspólnego z duchem sportu. Apelujemy, by PZPN na czele z Panem Prezesem Zbigniewem Bońkiem nie podejmował pośpiesznie tak ważnych decyzji bez szerokich konsultacji ze środowiskiem piłkarskim w kraju. Bez jakiejkolwiek próby poszukania rozwiązań może trudniejszych i mniej wygodnych, ale jednak bardziej sprawiedliwych. Takie kroki podjęto choćby w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech. Brytyjski „Telegraph” informuje, że są plany, co do drużyn, które zamykają ligową stawkę. Zakładają one, że w tym sezonie z ligi nie spada żadna drużyna. A w kolejnym gra w niej nie 20, a 22 drużyny i spada aż pięć. Tymi, które teraz awansują są drużyny, które zajmują obecnie dwa pierwsze miejsca w Championship. Wszystko to miałoby się odbyć kosztem Pucharu Ligi. Właśnie w takich chwilach zagrożenia powinna nas łączyć solidarność środowiska piłkarskiego i roztropność w podejmowaniu decyzji. Oczywiście, podobnie jak większość klubów chcielibyśmy, aby ten sezon został wznowiony, gdy tylko pozwoli na to sytuacja w kraju i dokończony w sportowej walce na boisku. Choćbyśmy mieli grać co trzy dni, albo nawet kończyli sezon 30 czerwca. Solidaryzując się z klubem piłkarskim Wigry Suwałki uważamy, że jest to lepsze rozwiązanie niż administracyjna decyzja, żeby sezon kończyć bez rozegrania wszystkich zaplanowanych meczów, jednak wszystko zależy od sytuacji w naszym kraju w najbliższych tygodniach i miesiącach. W przypadku braku możliwości wznowienia i dokończenia rozgrywek, przyjęta przez PZPN uchwała będzie krzywdząca dla wielu Klubów, które chciały sportowo walczyć o utrzymanie lub awans. Jako Stal Stalowa Wola P.S.A. apelujemy więc o rozważenie podjęcia ponownej, przemyślanej i rozsądnej decyzji, która poprzedzona będzie konsultacjami z przedstawicielami PKO Ekstraklasy, Fortuna I Ligi i II Ligi, ale także związkami okręgowymi, w celu wypracowania najbardziej sprawiedliwego, w tej trudnej sytuacji, rozwiązania.
Ze sportowym pozdrowieniem
Wojciech Chodorek Prokurent
Stal Stalowa Wola P.S.A.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 39

Rozwiąż działanie =

Kibic 2020-03-14 21:31:12 47 8

Rowery gra się caly sezon, więc skończcie płakać.

Kibic 2020-03-14 21:31:12 47 8

Rowery gra się caly sezon, więc skończcie płakać.

Kibic 2020-03-14 21:34:46 28 8

Szydełko kolejny spadek

~anonim 2020-03-14 21:37:54 5 19

Ty się nie bój my nie siedzimy cicho jak reszta klubów tylko potrafiliśmy zebrać wszystkie przeciwne kluby na czele z Koroną i Arka i wspólnie domagać się swoich praw po naszej stronie jest min Bogusław Leśnodorski czy Jarosław Królewski z Wisły Kraków i na pewno sprawa jak nie zakończy się sprawdliwym wynikiem zapewne znajdzie finał w sądzie

Dudek 2020-03-14 21:38:58 32 8

a Ktoś Wam zakazał wygrywania na wyjazdach czy w Boguchwale więc teraz nie płaczcie bo juz dawno powinniście grać z koleżankami z Niska w okręgówce jakby nie Was EC który Wam co roku załatwiał papiery na granie w II lidze Ktoś inny to był już dawno zleciał !!!! Bardzo dobra decyzja PZPN i tak byście w tych 12 kolejkach mało co zdobyli pktów bo jak sie nie strzela około 10 metrów tylko sie wali w bramkarza to jak można się utrzymać hehehe . Wasza ToyToy arena będzie sam raz na III ligę

Rzeee 2020-03-14 21:40:47 29 6

Dwa mecze i dwa remisy. Z czym do ludzi ?Pewny spadek!

~anonim 2020-03-14 21:45:30 5 13

A czy my mamy coś przeciwko? my tylko punktujemy nieudolność organów administracyjnych PZPN i mówimy jak to robią cywilizowane zachodnie Federacje .Pozatym nie zmienia się przepisów w trakcie rozgrywek i już raz nam przyznano rację sprawa rezerw w 4 lidze prawników mamy dobrych Nadberezny też tanio skóry nie sprzeda i będziemy walczyć do końca czy wam się to podoba czy nie nawet jakby liga miała być opóźniona o 6 miesięcy

~anonim 2020-03-14 21:47:08 23 6

Koronawirus smieje sie z waszego oświadczenia.
Taka sytuacja a wasze zale niczego tu nie zmienia mieliście ponad polowe sezonu na granie a teraz marzy wam sie gra w barażach mimo ze obecnie jesteście w strefie spadkowej.
Jak myślicie że pandemia zniknie po 2-4 tygodniach to jestescie naiwniakami

~anonim 2020-03-14 21:51:03 2 13

Czytaj uważnie oświadczenie my tutaj występujemy w imieniu 10 klubów ESA 1 i 2 ligi pozatym mamy 3 punkty straty do bezpiecznego miejsca daj kolejkę a byśmy wyszli ze spadkowej po prostu awanse tak Mielec Resovia ale nikt nie powinien spadać tak jak jest to w Serie A czy Premier League my tutaj dbamy o rozsądną decyzję bo spadki nie grając 10 kolejek to farsa i napewno wygramy w sądzie

~anonim 2020-03-14 21:51:51 19 4

Tak liga bedzie wstrzymana bo w stalowej woli beda po sadach chodzic... a to dobre

Bik 2020-03-14 22:00:40 5 8

Mają dużo racji wszystko może się wydarzyć

Y 2020-03-14 22:09:02 14 4

Punkt widzenia od punktu siedzenia

Kibol 2020-03-14 22:20:46 1 7

Mamy do rozegrania 12 kolejek jezeli niebedzie terminow na rozegranie tych dwunastu to np robimy losowanie i wybieramy 7 cz 8 czy 6 kolejek ktore sie odbeda i decydujemy wtedy kto spada czy awansuje bedzie to sprawiedliwe dla wdzystkich klubow i ile kolejek sie odbedzie to bedzie zalezec kiedy uspokoi sie koronawirus.

Kibol 2020-03-14 22:25:17 1 1

Minusem tego rozwiazania moze byc to ze jedna druzyna moze wiecej meczow wyjezdzac inna zas grac u siebie ale to juz los i raczej nikt do losu pretensji mial niebedzie

~anonim 2020-03-14 22:35:08 2 12

Dobrze mówią w tej trudnej sytuacji trzeba znaleźć rozwiązanie korzystne dla wszystkich czyli ci co mieli dobre wyniki nagradzamy awansami a ci co walczyli o utrzymanie zostają w swoich ligach każdy zadowolony .w 2 lidze 8 zespołów walczy o utrzymanie .Nie można skazywać kogoś na spadek .W Premier League czy Serie A zastosuja powiększenie ligi to co proponuje Stalówka .Na tym rozwiązaniu wszyscy są wygrani a nie ma przegranych i chyba to najlepsza opcja

~anonim 2020-03-14 23:19:08 15 7

Już dawno trzeba było odcedzić ziarno od plew i stalowa wreszcie poleci gdzie jej miejsce, nie pomogą układy pijaków z ZPN ta drużyna to dramat i teraz tylko nerwowo przebiera nóżkami bo miało być cacy za miejską kasę a jest dalej parodia. Boją się świnie ze zostaną oderwane od koryta i słusznie.

~anonim 2020-03-14 23:27:23 18 4

Teraz stalówka proponuję bo du pa się pali, wielcy prekursorzy Leśnodorski to kupuje sobie głosy i gdzie ma ich szukać jak nie w takiej pupidówie bo w poważnych ośrodkach tego celebrytę dobrze znają i szeroko omijają, syalowa=premierleague=serie-a koń by się uśmiał

Siarka 2020-03-14 23:35:37 13 3

I dobrzze.. Pozdro z tbg

anon 2020-03-15 01:30:56 14 4

O zgrozo zebrały się same lebiegi w swoich ligach jakieś stalowa kielce i chcą wieśniaki dyktować warunki :D

jupiter 2020-03-15 07:31:42 12 3

a może dać wam awans bo przecież wam sie należy ? w sądzie przegracie bo przy epidemii państwo ma prawo podejmować decyzje o zakończeniu ,przykład skoków jakoś tam nikt nie skamle że mu coś zabrali i nie lamentuje

egoizmus 2020-03-15 07:33:54 11 0

myśląc waszym tokiem to wszystkich trzeba awansować bo przecież nawet ostatni zespół może jeszcze walczyć ba o utrzymanie a nawet awans

Loko 2020-03-15 08:03:53 5 19

Oczywiście najwięcej do powiedzenia mają osoby z Tbg czy Rzeszowa. Wyzywacie od wieśniaków ludzi którzy walczą o swój klub. Prawie każdy kibic wie i rozumie stanowisko władz klubu tylko nie wy. I kto tu wogole jest wieśniakiem.. pilnujcie swoich klubikow i kurników. Do pięt nie dorastacie i dlatego krzyczycie. Tyle wam zostało malkontenci.

Typ 2020-03-15 08:09:22 3 12

Ktoś tu piszę że Stalowa poleci do 3ligi, tam gdzie jej miejsce....to gdzie jest miejsce innych z podkarpackiego.?w 4 i 5 i dla kogo ta 2liga? Dla gryfa Wejherowo czy Pogoni Siedlce? Oj wy wsiury niecywilizowane. Śmiać mi się z was chce.

~anonim 2020-03-15 08:20:15 2 2

Zlikwidować te wszystkie kluby piłkarskie i bo i tak w Europie są klasyfikowane na 29 miejscu. Chcący grać wyjadą za granicę.

fc 2020-03-15 08:27:43 6 1

My w w B klasie tys protestujemy bo spadniemy do C klasy he he

~anonim 2020-03-15 08:45:04 0 4

Rozgrywki może zakończyć minister sportu a do tego nie dojdzie bo wiadomo z jakiej jest partii więc spokojnie się utrzymają

~anonim 2020-03-15 08:48:11 6 1

Spadajcie tam gdzie wasze miejsce - 3 liga

1905 2020-03-15 08:49:26 8 3

Każdy po nosi jakieś straty! a w tym przypadku spadek waszego klubu nie jest najważniejszy więc nie płaczcie wieśniaki!

Fanatyk 2020-03-15 08:51:49 7 3

Noo widzę że Panom Fabianowskiemu i Szydelce trochę w głowie się pomieszalo to nie jest wina nas kibiców Stali że grali słabo na jesień tylko polityki i zarządzania klubem. Zadam pytanie tym panom A w tej chwili jakby Stal była w pierwszej trójce też byście chcieli grać.

Janek 2020-03-15 09:03:31 10 4

Przez wszystkie 22 kolejki tego sezonu Stalowka jest w strefie spadkowej. Teraz robia z siebie ofiary. Tak naprawde ten koronawirus spadl Wam z nieba bo przynajmniej macie szansę przy zielony stoliku znowu na farcie utrzymać się w 2 lidze.

Waldemar 2020-03-15 09:44:52 9 5

Szydełko miały być baraże a będzie spadek... Takie życie i to trzeba uszanować .

Dkdj 2020-03-15 10:04:40 11 1

Rowery! Możecie pisać litanie i wypracowania i tyle wam pozostaje. Na chwile obecną wirus dopiero w Europie i w Polsce sie nasila i wszystko wskazuje na to że w kraju w tym sezonie już jest po ... piłce! A wy macie pecha - po prostu przyroda! I nie płakać ! Piast , Cracovia też mogły by mieć pretensje do PZPN że mogły by jeszcze minąć Legie po tytuł MP a nikt pretensji nie ma! Trzeba było grać na jesieni i po temacie galicyjskie psy!

RR 2020-03-15 10:31:55 4 6

Ale jesteście dzbany. Stalowa nawet jak spadnie to za odszkodowanie od PZPN za zmianę zasad rozgrywek spokojnie awans za rok. Dodatkowo mają praktycznie wszystko i czas pracuje dla nich. Nie takie ekipy spadały i się podnosiły szybko. Dziś kasa decyduje. Ile kasy masz to w takiej lidze grasz. Zarobią na PCPN i na braku stadionu u innych co to dziś mogą awansować ale brak licencji na stadion jest jak dzazga w d*****e.

L4 2020-03-15 12:01:56 10 2

Po co wy gracie jak wy kibiców nie macie!

~anonim 2020-03-15 14:10:39 4 0

Pomału zaczynają się sprawdzać przepowiednie o kataklizmach,epidemiach itp...

zibi 2020-03-15 16:17:47 5 1

Uchwały PZPN są wiążące dla wszystkich i jeżeli ktoś się decyduje na uczestnictwo w rozgrywkach to MUSI je respektować !! Obowiązuje zasada dobrowolności uczestnictwa ! Jak komuś coś nie pasuje to dziękujemy. Taka jest brutalna prawda
Zawsze ktoś będzie pokrzywdzony. Jeżeli będzie więcej drużyn w lidze to się to odbije na kosztach dla pozostałych klubów tylko dla tego że parę klubów nie zgadza się z uchwałą

RR 2020-03-15 16:35:35 2 3

PZPN nie może zmieniać zasad rywalizacji podczas danego sezonu bo to łamie wcześniejsze ustawy. Gdy zakończy teraz sezon bez rozegrania wszystkich spotkań to posypią się pozwy nie tylko że Stalowej ale z kilku klubów. I te kluby mają sprawy wygrane. PZPN to bogata organizacja więc zapłaci odszkodowania. W czym problem. Będzie nowy sezon a kto gdzie będzie grał to się niebawem okaże. Stalowa tak czy inaczej dobrze na tym wyjdzie. Chcieli grać ale nie można. Zobaczymy co zrobi UEFA bo jak przesuną Euro na grudzień to wszystkie rozgrywki można dokończyć i wtedy nikt już pretensji nie będzie miał bo jak spadnie to sportowo a nie przy stoliku.

TylkoZKS 2020-03-15 17:54:42 0 8

Pamiętam, jak tarnobrzeski pies utrzymał się mimo zajęcia 18 miejsca w 2 lidze. Na całe szczęście smrody i tak spadły, a Stalówka nigdy nie spadnie.

Kibic 2020-03-15 19:44:04 6 0

3 lata budowali stadion a teraz ryz chińczyki za sieja no ale wspaniały zarząd będzie miał robotę i darmowe ciuszki z Chin.3 liga lalaa

Tata 2020-03-16 20:48:42 5 1

Strach jest w oczach bo jak liga nie ruszy to spadaja do 3 ligi

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij