2024-05-10 08:30:17

Jak oswoić dziecko z wodą? Poradnik

Podobne tematy artykuł sponsorowany
Wielu rodziców zastanawia się nad tym, w jaki sposób przygotować swoje dziecko na pierwsze zajęcia w wodzie. Jeśli to niemowlę, myślimy, jak właściwie je wykąpać i oswoić z wodą. Oczywiście od pierwszej kąpieli w domowych warunkach do samodzielnego pływania daleka droga. Jednak oswajanie z wodą warto zacząć właśnie od własnego domu.

Dzieci różnie reagują na wodę

Pierwsze doświadczenia dziecka, jakich nabywa podczas domowych kąpieli, mocno przekładają się na późniejsze zachowania. Odpowiednio oswojone z wodą dziecko będzie wykazywać spokój i radość podczas zajęć w szkolnym basenie, gdzie nauczyć się ma pływać. Oswajanie pociechy z wodą najlepiej zacząć podczas codziennych kąpieli. Jeśli dziecko jest małe, wykorzystać można różne baseny dmuchane i składane, dzięki którym będzie łatwiej oswajać się z wodą.

Dla malucha środowisko wodne jest naturalne, więc kontakt z wodą teoretycznie powinien mu służyć. W praktyce jednak dzieci różnie reagują na wodę. Jedne mogą się cieszyć, podczas gdy inne będą zestresowane. Aby zredukować napięcie u dziecka, rodzice powinni z uśmiechem podejść do kąpieli. Im mniej będą zestresowani, tym mniej lęku przed wodą będzie odczuwać dziecko. Kąpiel w domu potraktować można zarówno jako zabawę, jak i zabieg higieniczny. To świetny pomysł na pogłębianie wspólnych relacji z dzieckiem.

W jaki sposób pomóc dziecku oswoić się z wodą?

Obowiązkowym elementem podczas każdej domowej kąpieli powinno być polewanie. To świetny pomysł na oswojenie pociechy z wodą. Polewanie należy rozpocząć od stóp, a następnie skończyć na głowie. Woda powinna spływać po twarzy i uszach dziecka. Kąpiel powinna przebiegać w atmosferze czułości i delikatności oraz trwać tak długo, jak bardzo pociecha chce np. siedzieć w wannie.

Często płacz podczas kąpieli wynika nie z lęku przed wodą, a stanu emocjonalnego dziecka. Być może jest głodne, zmęczone albo śpiące. W takim stanie lepiej nie oswajać dziecka z wodą, bo będzie ją kojarzyć tylko z jednym z wyżej wymienionych stanów. Czas w wodzie można uatrakcyjnić różnymi zabawkami i zabawami. Dzieci lubią też, gdy rodzice im śpiewają. W późniejszym etapie możecie razem spróbować coś nucić.

Dziecko powinno czuć się w wodzie swobodnie

Doświadczanie wody powinno odbywać się poprzez chlapanie, ale też np. zanurzanie uszu. Dzięki temu zwiększy się świadomość ciała i czucia ruchów u dziecka. Ważną kwestią jest też temperatura kąpieli. W tym przypadku dzieci mają różne wymagania i preferencje. Od najwcześniejszych miesięcy życia warto się temu bliżej przyjrzeć, aby dobrze dopasowywać temperaturę wody do potrzeb dziecka.

Najważniejsze, aby oswajać pociechę z wodą, nie przyspieszając nauki na siłę. Niech oswajanie płynie własnym tempem! Niewskazany jest pośpiech – zestresowane dziecko może nie polubić się z wodą. Jeśli pociecha nie chce mieć polewanej głowy, nie rób tego na siłę i zaproponuj powtórkę za jakiś czas. Monitoruj zachowania na bieżąco i dostosowuj intensywność nauki do postępów. Pamiętaj, że dzieci powinny przede wszystkim poczuć się swobodnie i pewnie. Do tego należy dążyć, oswajając maluchy z wodą.

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij