2024-01-19 19:07:35

E-sport w edukacji. Jak gry wideo stają się narzędziem naukowym

Podobne tematy e-sport
fot. freepik.com / dusanpetkovic
fot. freepik.com / dusanpetkovic
E-sport, niegdyś marginalne hobby, dziś jest globalnym zjawiskiem, które coraz mocniej wkracza w świat edukacji. Szkoły i uniwersytety na całym świecie zaczynają dostrzegać wartość gier wideo jako narzędzia edukacyjnego, wykorzystując je do nauczania w XXI wieku.

E-sport jako narzędzie rozwoju umiejętności

- E-sport oferuje ogromne korzyści edukacyjne, począwszy od strategicznego myślenia, a skończywszy na umiejętnościach komunikacyjnych - mówi ekspert z Intel, podkreślając, jak e-sport może wspierać rozwój umiejętności życiowych.

​Gry wideo w e-sporcie wymagają od graczy nie tylko szybkich reakcji, ale także strategicznego planowania, analizy sytuacji i pracy zespołowej, co przekłada się na korzystne umiejętności w życiu codziennym i zawodowym.

E-sport może również zainspirować uczniów do dalszej edukacji w tej dziedzinie.
 
- Wiele uczelni oferuje teraz programy i stypendia związane z e-sportem, otwierając drzwi do kariery w projektowaniu gier, informatyce, analizie danych, czy produkcji mediów - wskazują eksperci z NACE, czyli National Association of Collegiate Esports​ - największej organizacji w USA zrzeszającej uczelnie wspierające rozwój e-sportu.

​- Jest to szczególnie ważne w kontekście zachęcania uczniów do nauki przedmiotów, które tradycyjnie nie cieszą się dużą popularnością.

E-sport, czyli wyzwania i możliwości

E-sport w edukacji to nie tylko sukcesy. Istnieją też wyzwania, takie jak możliwość pogłębiania cyfrowego podziału i konieczność zapewnienia odpowiedniej infrastruktury technologicznej.
 
- E-sport wymaga zaawansowanych komputerów i szybkiego internetu, czego niektóre szkoły mogą nie posiadać -  zauważa ekspert z dziedziny edukacji cyfrowej​. - Ponadto, jak podkreślają badacze, istotne jest zachowanie równowagi między promowaniem e-sportu a zapewnieniem uczniom aktywności fizycznej i interakcji społecznych.

Wprowadzenie e-sportu do edukacji otwiera nowe drzwi i oferuje ekscytujące możliwości. Przez połączenie nauki z zabawą, gry wideo mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki uczymy i uczymy się, rozwijając nie tylko umiejętności akademickie, ale także życiowe.
 
Kluczem do sukcesu będzie znalezienie zrównoważonego podejścia, które uwzględnia zarówno potencjał edukacyjny gier, jak i wyzwania związane z ich wdrażaniem w środowisku szkolnym.
 

Edukacja gamingowa w Polsce

Edukacja gamingowa w Polsce rozwija się dynamicznie, zwłaszcza w zakresie e-sportu. Polska staje się ważnym graczem w tej dziedzinie, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.
 
Stowarzyszenie Sportów Elektronicznych (ESA) odgrywa kluczową rolę w promowaniu e-sportu w Polsce, podejmując szereg działań edukacyjnych. Realizuje ono między innymi własny program nauczania dla szkół średnich, skoncentrowany na e-sporcie i powiązanych branżach takich jak gamedev i IT. ESA organizuje także ważne wydarzenia, takie jak Narodowy Kongres Sportów Elektronicznych czy ogólnokrajowe mistrzostwa uniwersytetów w e-sporcie​.

Z kolei inicjatywy edukacyjne, takie jak te organizowane przez Esport Poland, koncentrują się na organizacji turniejów e-sportowych dla dzieci i młodzieży. Współpraca z instytucjami edukacyjnymi również rośnie; na przykład Kinguin i organizacja esportowa Devils.one współpracowały z Wyższą Szkołą Kultury Fizycznej i Turystyki im. Haliny Konopackiej w Pruszkowie, aby uruchomić pierwszy w Polsce program licencjacki z zakresu e-sportu.
 
Ciekawą inicjatywą jest także Pascha Gaming Camp, założony przez znanego polskiego gracza Counter-Strike, Jarosława "Pashabicepsa" Jarząbkowskiego, który koncentruje się na zdrowiu fizycznym i umiejętnościach gry​​.

Dodatkowo, uczelnie takie jak chociażby Uniwersytet Koźmińskiego w Warszawie aktywnie wspierają e-sport, oferując swoim studentom sekcje e-sportowe. Studenci Uniwersytetu Kozmińskiego mogą reprezentować uczelnię w akademickich mistrzostwach Polski w e-sporcie, organizowanych przez Akademicki Związek Sportowy. Uniwersytet stawia również na rozwój sekcji e-sportowych, poszerzając je o nowe tytuły gier​.
 

Branża z ogromnym potencjałem

Rynek e-sportowy już teraz wart jest wiele miliardów dolarów. Do 2030 roku, według szacunków, jego wartość ma wynieść aż 28 miliardów złotych. Nic dziwnego, więc, że przyciąga zainteresowanie sponsorów na całym świecie.
 
Jedną z branż, która mocno wspiera e-sport jest branża bukmacherska. To przyczynia się z pewnością do  popularności i przede wszystkim profesjonalizacji sportu elektronicznego.
 
Na świecie liderami pod tym względem wydają sie być chociażby takie marki jak Betway - jedna z czołowych firm bukmacherskich na świecie, GGBet - bukmacher znan ze swojego zaangażowania w e-sport, oferując zakłady na różne gry i turnieje e-sportowe; czy też Unibet - znana marka bukmacherska, znana ze swoich licznych inwestycju w sponsoring turniejów oraz wspieraniu drużyn e-sportowych.
Jeżeli mówimy o polskim rynku - LV BET jest wyróżniany jako jeden z pierwszych, który dostrzegł potencjał e-sportu i przygotował specjalistyczną ofertę zakładów na wydarzenia e-sportowe. LV BET jest także sponsorem drużyn e-sportowych i organizuje różne wydarzenia związane z e-sportem.
 
STS, lider polskiego rynku zakładów bukmacherskich, również posiada dedykowaną sekcję e-sportową na swojej platformie. Oferuje zakłady przedmeczowe i live na wiele popularnych gier e-sportowych. STS sponsoruje Polską Ligę Esportową oraz różne drużyny e-sportowe.
 
Warto zauważyć, że bukmacherzy, angażując się w e-sport, przynoszą wiele korzyści dla tej branży. Pomagają zwiększać zasięg i zainteresowanie mediów, oferują możliwości sponsorowania, poprawiają jakość pul nagród i struktur turniejów, a także tworzą większą różnorodność rynków zakładów. Ponadto, ich regulowane i bezpieczne platformy zapewniają ochronę dla graczy i obstawiających.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij