2024-01-18 18:55:20

Ile wart jest rynek e-sportowy? W grze są ogromne pieniądze

Podobne tematy e-sport
E-sport stał się nie tylko popularną formą rozrywki, ale też znaczącym segmentem rynku gospodarczego. Dziś to wart wiele miliardów złotych biznes, który z roku na rok umacnia swoją pozycję. I przyciąga inwestorów gotowych wyłożyć grube miliony.
 
Zawody e-sportowe przyciągają miliony widzów, a branża ta rozwija się w zaskakującym tempie. W tym artykule przyjrzymy się aktualnej wartości światowego rynku e-sportowego. Skąd biorą się tak duże pieniądze w rynku esportowym?

Ile właściwie warta jest branża e-sportowa?

6,7 miliardów złotych. Na tyle wyceniany był rynek e-sportowy w 2022 roku. Jest to efekt wzrostu popularności gier elektronicznych, zarówno wśród graczy, jak i widzów.
 
Zresztą transmisje z wydarzeń e-sporowych dostępne są już nie tylko w internecie. Zdążyły trafić już do miltupleksu czego najlepszym przykładem jest chociażby Telewizja Polsat, która ma w swojej ofercie kanał poświęcony w całości właśnie tej dyscyplinie sportu.
 
E-sport zyskuje na znaczeniu nie tylko jako rozrywka, ale także jako przestrzeń dla inwestorów i marek. A A to dopiero początek, bo według wstępnych szacunków globalna wartość rynku e-sportowego do 2023 roku ma osiągnąć ok. 28 miliardów złotych.
 

Ogromne pieniądze w e-sporcie

Sponsoring, prawa medialne i sprzedaż biletów na wydarzenia e-sportowe. To główne składowe elementy przychodów w branży sportu elektronicznego.
 
Takie marki jak Mercedes-Benz, Spotify, MasterCard czy AXE są doskonale znane większości z nas. To ogromne firmy mające potężne możliwości finansowe i inwestujące bardzo duże pieniądze właśnie w esport. Wszystki te marki możemy już od kilku lat oglądać wśród dumnych sponsorów mistrzostwa świata w League of Legends, jednej z najpopularniejszych gier e-sportowych.
 
Wśród sponsorów nie brakuje również firm bukmacherskich, które chętnie wspierają e-sport. Firmy z tej branży szybko zauważyły ogromne zainteresowanie tą branżą i chętnie pokazują się na podobnych eventach. Jedną z takich firm jest chociażby GGBet
 
Prawa medialne i sprzedaż biletów na wydarzenia e-sportowe również przyczyniają się do wzrostu wartości rynku e-sportowego na świecie. Z kolei prawa medialne, obejmujące transmisje turniejów, przyciągają znaczące inwestycje od dużych stacji telewizyjnych i platform streamingowych. Sprzedaż biletów, choć stanowi mniejszy udział w przychodach, nadal odgrywa ważną rolę w generowaniu dochodów, szczególnie podczas dużych międzynarodowych turniejów.
 
 
Pandemia COVID-19 miała znaczący wpływ na rynek e-sportowy, przyspieszając jego cyfryzację. Wiele wydarzeń przeniosło się do przestrzeni wirtualnej, co zwiększyło dostępność dla globalnej publiczności.
 
To z kolei przełożyło się na wzrost oglądalności i sponsorowania, co było widoczne w rosnącej liczbie partnerstw między dużymi markami a organizatorami turniejów e-sportowych.

E-sport będzie jeszcze mocniejszy

Polski rynek e-sportowy również śledzi globalne trendy wzrostu, z rosnącym zainteresowaniem ze strony sponsorów i inwestorów. Polskie drużyny i gracze zdobywają uznanie na międzynarodowej arenie, co przyciąga uwagę zarówno krajowych, jak i międzynarodowych sponsorów.

E-sport ewoluuje z niszowej formy rozrywki w główny nurt kultury masowej. Jego dynamiczny rozwój pokazuje, że nie jest to już tylko hobby dla entuzjastów gier, ale poważna gałąź przemysłu rozrywkowego z ogromnym potencjałem.
 
Jego ewolucja i wpływ na współczesną kulturę oraz gospodarkę są nie do przecenienia. Z biegiem lat możemy spodziewać się, że e-sport będzie kontynuować swoją trajektorię wzrostu, przyciągając jeszcze większą liczbę fanów, sponsorów i inwestorów na całym świecie.

Prognozy wskazują na ciągły wzrost wartości rynku e-sportowego. Znaczącą rolę w tym wzroście odgrywa rosnące zainteresowanie tą dyscypliną sportu  wśród młodych widzów oraz innowacje technologiczne, takie jak wirtualna rzeczywistość, które mogą otworzyć nowe możliwości dla tej branży.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij