2023-10-28 10:04:20

Największe turnieje esportowe na świecie. W puli miliony dolarów

Podobne tematy esport
Esport w 2023 roku nie jest już tylko niszową rozrywką. To ogromny biznes, który przyciąga przed ekranu komputerów miliony fanów, a profesjonalni gracze rywalizują o nagrody liczone w milinach dolarów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze turnieje esportowe na świecie.

The International - król esportu

The International (TI) to niewątpliwie jeden z najbardziej prestiżowych turniejów esportowych na świecie. Organizowany przez firmę Valve, ten turniej w grze Dota 2 stał się prawdziwym fenomenem, definiującym standardy dla innych imprez esportowych.

Pierwsza edycja The International odbyła się w 2011 roku w Kolonii w Niemczech. Wówczas pula nagród wynosiła "jedynie" 1,6 mln dolarów, co było wówczas rekordem w świecie esportu. Nikt wtedy nie przypuszczał, jak bardzo TI zmieni świat esportu w nadchodzących latach.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów The International jest rosnąca pula nagród. W ciągu ostatnich lat wielokrotnie przekraczała ona 30 mln dolarów, bijąc rekordy w świecie esportu. Co ciekawe, znaczna część tej puli pochodzi od samej społeczności graczy. Valve wprowadza specjalne przedmioty do gry, z których część dochodów jest przekazywana na pulę nagród TI. Dzięki temu fani mogą bezpośrednio wpłynąć na wysokość nagród i uczestniczyć w tworzeniu historii turnieju.

Po pierwszej edycji w Kolonii, The International przeniósł się do Seattle, gdzie przez kilka lat odbywał się w KeyArena. W kolejnych latach turniej gościł w takich miejscach jak Szanghaj czy Vancouver.

Wokół The International narosła specyficzna kultura. Fani z całego świecie śledzą turniej, organizują wspólne oglądanie, a nawet tworzą własne dzieła sztuki inspirowane TI. Cosplay, fanarty, memy – społeczność Dota 2 w pełni angażuje się w turniej, tworząc niepowtarzalną atmosferę.

Worlds - mistrzostwa świata w League of Legends

Mistrzostwa Świata w League of Legends, znane szerzej jako Worlds, to coroczne wydarzenie, które gromadzi najlepsze drużyny z całego świata w rywalizacji o tytuł najlepszej drużyny roku. Organizowane przez Riot Games, Worlds stały się jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych turniejów esportowych na świecie.

Pierwsze Mistrzostwa Świata w League of Legends odbyły się w 2011 roku w Szwecji podczas DreamHack Summer 2011. Wtedy to tylko kilka drużyn wzięło udział w rywalizacji o puchar i nagrody. Od tamtej pory turniej przeszedł ogromną metamorfozę, stając się globalnym fenomenem.

Mistrzostwa Świata skupiają drużyny z różnych regionów, takich jak Europa (LEC), Ameryka Północna (LCS), Korea (LCK) czy Chiny (LPL), a także mniejsze ligi z różnych części świata. Drużyny kwalifikują się do Worlds poprzez osiągnięcie dobrych wyników w swoich regionalnych ligach lub poprzez udział w turniejach kwalifikacyjnych.

Podobnie jak w przypadku innych dużych turniejów esportowych, pula nagród dla Worlds rośnie z roku na rok. Riot Games, wraz z partnerami i sponsorami, oraz dzięki sprzedaży specjalnych przedmiotów w grze, gromadzi ogromne sumy, które potem trafiają do kieszeni najlepszych drużyn świata.

Przez lata Mistrzostwa Świata dostarczyły fanom wiele niezapomnianych chwil. Od niesamowitych akcji na Summoner's Rift, przez dramatyczne zwroty akcji, po emocjonujące finały - każdy sezon przynosi coś wyjątkowego. Niektóre z tych momentów stały się legendą, jak chociażby słynny "xPeke backdoor".

Tak jak w przypadku The International dla Dota 2, Worlds dla League of Legends stały się świętem dla społeczności. Fani z całego świata śledzą mecze, tworzą fanarty, biorą udział w konkursach cosplayu i wspólnie kibicują swoim ulubionym drużynom. Riot Games dba również o oprawę turnieju, organizując koncerty, produkcje muzyczne i wprowadzając specjalne skórki do gry.

CS:GO Major Championships – Esportowa Elita

Counter-Strike: Global Offensive, powszechnie znane jako CS:GO, jest jednym z filarów sceny esportowej od momentu swojego debiutu w 2012 roku. A w sercu tej sceny leżą turnieje Major Championship, które stanowią kwintesencję rywalizacji w CS:GO.

Pierwszy Major w CS:GO odbył się w 2013 roku pod nazwą DreamHack Winter. Od tamtej pory, co najmniej dwa razy do roku, najlepsze drużyny z całego świata spotykają się, by walczyć o tytuł mistrza, sławę i ogromne nagrody pieniężne. Z czasem Majory stały się nie tylko większe pod względem skali, ale także znaczenia w świecie esportu.

Majory składają się z trzech etapów: New Challengers Stage, New Legends Stage oraz New Champions Stage. Drużyny kwalifikują się do tych etapów na podstawie wcześniejszych wyników w turniejach oraz poprzez regionalne turnieje kwalifikacyjne. System ten zapewnia, że na każdym Majorze widzimy zarówno weteranów sceny, jak i świeże talenty.

Każdy Major Championship ma pula nagród wynoszącą milion dolarów, z główną nagrodą dla zwycięzcy wynoszącą pół miliona dolarów. Choć może się to wydawać mniejsze w porównaniu z niektórymi innymi turniejami esportowymi, prestiż związany z wygraniem Majora w CS:GO jest nieoceniony.

Przez lata Majory dostarczyły wiele niezapomnianych chwil. Od heroicznych clutchów, przez niesamowite strzały z AWP, po dramatyczne zwroty akcji - każdy turniej Major daje fanom coś, o czym będą mówić przez lata. Momenty takie jak "coldzera's jumping double" czy "s1mple's falling AWP shot" stały się legendą wśród społeczności CS:GO.

Dla wielu fanów CS:GO, Majory to coś więcej niż tylko turniej. To okazja do świętowania gry, której kochają, spotkania z innymi fanami i wsparcia ulubionych drużyn. Wiele miast na całym świecie gościło Majory, od Katowic przez Londyn po Boston, każdy z nich przyciągając tłumy fanów z całego świata.

Ogromne pieniądze w esporcie. Od hobby do wielomiliardowego biznesu

W ciągu ostatniej dekady esport przeszedł ogromną transformację. Co niegdyś było postrzegane jako niszowe hobby, teraz stało się jednym z najszybciej rosnących sektorów rozrywki na świecie. A wraz z rosnącą popularnością esportu, rosły też pieniądze z nim związane.

Coraz więcej globalnych marek i celebrytów decyduje się inwestować w esport. Od gigantów przemysłu, takich jak Coca-Cola, Intel czy Mercedes-Benz, po znane postacie świata rozrywki i sportu, wszyscy chcą mieć swój udział w tym kwitnącym rynku. Wielkie kluby piłkarskie, takie jak FC Barcelona czy Paris Saint-Germain, tworzą własne drużyny esportowe, podczas gdy znane osobistości, takie jak Michael Jordan czy Drake, inwestują w istniejące organizacje. Wielkie turnieje, które ogląda nierzadko miliony fanów można obstawiać w największych firmach bukmacherskich, m.in. w GGBet.

Wzrost popularności esportu przekłada się bezpośrednio na wzrost pul nagród w turniejach. "The International" dla gry Dota 2 czy Mistrzostwa Świata w League of Legends oferują nagrody sięgające dziesiątek milionów dolarów. Dla porównania, pierwsze edycje tych turniejów miały pulę nagród liczoną w setkach tysięcy.

Zawodnicy esportowi nie są już amatorami grającymi dla zabawy. Stały się pełnoprawnymi profesjonalistami, z kontraktami, menedżerami i sponsorami. Niektórzy z najlepszych graczy na świecie zarabiają miliony dolarów rocznie, nie licząc dodatkowych dochodów z reklam, streamingu czy sprzedaży gadżetów.

Wraz z rosnącą popularnością esportu rośnie też zapotrzebowanie na odpowiednią infrastrukturę. Powstają specjalnie zaprojektowane areny esportowe, takie jak Esports Stadium w Arlington czy Vodafone Giants Gaming Center w Hiszpanii. Te nowoczesne obiekty oferują nie tylko miejsce do rozgrywania turniejów, ale też centra treningowe, sale konferencyjne i inne udogodnienia.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij