2023-12-15 12:56:39

Esport - jakie są najpopularniejsze gry w 2023 roku?

Podobne tematy esport
fot. DC Studio / freepik.com
fot. DC Studio / freepik.com
Esport to forma rozrywki, która polega na graniu w gry komputerowe - na komputerach lub urządzeniach mobilnych. Dziś nie jest to już tylko rozgrywka, ale odrębna dyscyplina sportu i wielomilionowy biznes. Jakie są najpopularniejsze gry esportowe w 2023 roku?
 
Esport jest coraz bardziej popularny i dochodowy, zarówno dla samych graczy, jak i dla organizatorów turniejów czy też sponsorów, którze inwestują coraz większe pieniądze w tą nową jeszcze dyscylinę sportu Według raportu Global Esports Market Report 2023, globalny rynek esportu osiągnął wartość ponad 1,5 miliarda dolarów w 2023 roku i ma urosnąć aż do 2,7 miliarda dolarów do 2027 roku. To potężne pieniądze.

W tym artykule przedstawimy najpopularniejsze gry e-sportowe na świecie w 2023 roku, opierając się na danych z różnych źródeł, takich jak rankingi, statystyki, opinie ekspertów i graczy oraz prognozy branżowe. Oto nasza lista:

League of Legends

League of Legends to jedna z najstarszych i najbardziej znanych gier e-sportowych na świecie. Gra została wydana w 2009 roku przez studia Riot Games i od tego czasu stała się symbolem kultury internetowej i społeczności graczy. League of Legends to gra MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), w której dwie drużyny po pięciu graczy walczą ze sobą na mapie o różnym kształcie i celach. Celem gry jest zdobycie punktów poprzez eliminowanie przeciwników lub niszczenie ich terytorium.

League of Legends ma ponad 100 milionów aktywnych graczy miesięcznie, co czyni ją jedną z najpopularniejszych gier społecznościowych na świecie. Gra ma również ponad 100 milionów subskrybentów na YouTube, gdzie można znaleźć wiele filmów pokazujących najlepsze momenty, porady i analizy zawodników oraz transmisje na żywo z turniejów. League of Legends jest również jedną z najbardziej dochodowych dyscyplin esportowych, zarówno pod względem nagród finansowych (ponad 50 milionów dolarów w 2023 roku), jak i oglądalności.

Wszyscy fanie LOL mogą śledzić zmagania najlepszych graczy na świecie w jednym z najważniejszych globalnych turniejów - League of Legends World Championship, który jest najważniejszym turniejem e-sportowym organizowanym przez Riot Games. Turniej ten składa się z dwóch fazy: regionalnej i finałowej, która odbywa się w Los Angeles w USA.
 
W wielkim finale odbywa się pojedynek dwóch najlepszych drużyn ze wszystkich regionów: North America (NA) i Europe West (EUW). W finale odbywa się również pojedynek dwóch najlepszych drużyn ze wszystkich regionów: South Korea (LCK) i China (LPL). W final zwycięzcy są uznawani za najlepszą drużynę e-sportową na świecie.
 

Dota 2

Dota 2 to druga gra MOBA o podobnej specyfice, jak League of Legends, ale stworzona przez inne studio: Valve Corporation. Dota 2 została wydana w 2013 roku jako darmowa aktualizacja do Dota Allstars, która była pierwszą grą MOBA stworzoną przez Valve Corporation. Co ciekawe, pierwotnie gra Dota Allstars, została wydana w 2003 roku jako część serii Warcraft III: The Frozen Throne.
 
Ma ponad 20 milionów aktywnych graczy każdego miesiąca. Gra ma również ponad 10 milionów subskrybentów na oficjalnym kanale YouTube. Dota 2 jest również jedną z najbardziej dochodowych dyscyplin esportowych, zarówno pod względem nagród finansowych (ponad 20 milionów dolarów w 2023 roku), jak i oglądania (ponad 5 miliardów dolarów).

Z grą Dota 2 wiąże się także inne bardzo duże wydarzenie w świecie esportu - turniej Dota 2 Major Championship, który jest najważniejszym turniejem e-sportowym organizowanym przez Valve Corporation. Tego typu turneje śledzić na żywo i obstawiać m.in. w GGBet i u wielu innych bukmacherów mających w ofercie turnieje esportowe.

Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive to gra FPS (First-Person Shooter), w której dwie drużyny po pięciu graczy walczą ze sobą na różnych mapach i w różnyh trybach gry. Gra została wydana w 2012 roku przez Valve Corporation i Hidden Path Entertainment jako czwarta część serii Counter-Strike, która zaczęła się w 1999 roku jako modyfikacja do Half-Life.

Counter-Strike: Global Offensive ma ponad 20 milionów aktywnych graczy miesięcznie , co czyni ją jedną z najpopularniejszych gier FPS na świecie. Gra ma również ponad 10 milionów subskrybentów na YouTube , gdzie można znaleźć wiele filmów pokazujących najlepsze momenty, porady i analizy zawodników oraz turniejów. Counter-Strike: Global Offensive jest również jedną z najbardziej dochodowych gier esportowychna świecie - łączna pula nagród we wszystkich organizowanych co roku turniejach przekracza ponad 20 mln dolarów.

Największym wydarzeniem związanym z popularnym "CS-em" jest oczywiście coraoczny turniej Counter-Strike: Global Offensive Major Championship, który skupia najlepszych graczy na świecie. Gra toczy się o niemałe pieniądze - pula nagród to 1,25 mln dolarów.

Fortnite

Fortnite to gra Battle Royale, w której 100 graczy ląduje na wyspie i musi walczyć ze sobą o przetrwanie, zbierając bronie, zasoby i budując schronienia. Gra została wydana w 2017 roku przez Epic Games i od tego czasu stała się fenomenem kulturowym i społecznym. Fortnite to gra wieloplatformowa - jest dostępna na komputerach, konsolach i urządzeniach mobilnych.

Fortnite ma ponad 50 milionów aktywnych graczy miesięcznie i ponad 30 milionów subskrybentów na YouTube, a w puli nagród turniejów dla graczy Fortnie łączna pula nagród łącznie przekroczyła już 30 milionów dolarów.
 
Najmocniej obsadzonym i najbardziej prestiżowym turniejem w Fortnite jest Fortnite World Cup, w którym rywalizują najlepsi gracze z całego świata.
 

Call of Duty

Call of Duty to gra FPS, w której dwie drużyny po pięciu graczy walczą ze sobą na różnych mapach i trybach gry. Gra jest częścią serii Call of Duty, która zaczęła się w 2003 roku jako gra o tematyce wojennej. Od 2010 roku gra jest wydawana co roku przez różne studia, takie jak Activision, Infinity Ward, Treyarch i Sledgehammer Games.

Call of Duty ma ponad 10 milionów aktywnych graczy miesięcznie, dzięki czemu jest jedną z najpopularniejszych gier FPS na świecie. Kanał YouTube COD ma ponad 5 milionów subskrybentów. I tutaj czekają na graczy bardzo duże pieniądze - w najważniejszych turniejach Call of Duty rok rocznie jest d owygrania ponad 10 mliobóq dolarów. Z roku na rok ta kwota rośnie.

Call of Duty jest wciąż jedną z najbardziej popularnych gier esportowych na świecie. Coroczny turniej Call of Duty League przyciąga najmocniejsze teamy COD z całego świata, a pular nagród w 2023 roku wynosiła blisko 2,5 mln dolarów.

Podsumowanie

W tym artykule przedstawiliśmy najpopularniejsze gry e-sportowe na świecie w zbliżającym się do końca 2022 roku. Na koniec, w wielkim skrócie, gry na które powinieneś zwrócić uwagę, jeżeli interesujesz się esportem:
 
  1. League of Legends - gra typu MOBA, jest najpopularniejszą i najbardziej dochodową grą esportową na świecie z ponad 100 milionami aktywnych graczy
  1. Dota 2 -  gra MOBA, ponad 20 milionami aktywnych graczy.
  1. Counter-Strike: Global Offensive - gra FPS, jedna z najpopularniejszych i najbardziej dochodowych gier esportowych. Ponad 20 milionami aktywnych graczy.
  1. Fortnite - gra z gatunku Battle Royale, ponad 50 milionami aktywnych graczy i ponad 30 milionami dolarów nagród finansowych w 2023 roku.
  1. Call of Duty - gra FPS, która jest piątą najpopularniejszą dyscypliną esportową na świecie, z ponad 10 milionami aktywnych graczy i ponad 10 milionami dolarów nagród finansowych w 2023 roku.
 

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij