2023-05-16 12:33:04

Skuteczne oszczędzanie mimo inflacji? Wybierz lokatę bankową na Podkarpaciu!

Podobne tematy pieniądze bankowość finanse

Nieustannie rosnąca inflacja oraz coraz wyższe ceny wielu produktów sprawiają, że coraz więcej osób z Podkarpacia szuka skutecznego sposobu na bezpieczne ulokowanie oraz pomnożenie swoich oszczędności. Takim sposobem jest bez wątpienia założenie lokaty bankowej. Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje pieniądze przed skutkami inflacji, dowiedz się nieco więcej na temat tego rozwiązania i przekonaj się, czy warto z niego skorzystać.

Czym jest i jak działa lokata bankowa?

Lokata to umowa między klientem a bankiem, na podstawie której deponuje on swoje oszczędności na rachunku na określony czas. W zamian za to instytucja finansowa dysponuje środkami i po upływie wskazanego terminu wypłaca je wraz z należnymi odsetkami. Są one swego rodzaju wynagrodzeniem dla klienta banku, który zdecydował się na powierzenie mu swoich oszczędności.

Lokata a konto oszczędnościowe – czym się od siebie różnią?

Planując bezpieczne ulokowanie swoich pieniędzy, wiele osób w pierwszej kolejności rozważa otwarcie konta oszczędnościowego. Jest ono nieco podobne do lokaty, gdyż także pozwala pomnożyć zdeponowane pieniądze. Pomiędzy tymi produktami występuje jednak wiele różnić, a najważniejsze z nich dotyczą:

  1. okresu, na jaki zawierana jest umowa – w przypadku konta jest ona bezterminowa. Klient w każdej chwili może zamknąć rachunek i wypłacić z niego środki. Lokata jest natomiast zawierana na określony czas;
  2. kapitalizacji odsetek – naliczanie ich na lokacie następuje zazwyczaj na koniec okresu obowiązywania umowy, a w przypadku konta bankowego najczęściej co miesiąc;
  3. swobody rozporządzania środkami – środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym mogą być wypłacane oraz wpłacane bez ograniczeń. Pieniądze z lokaty są na niej zamrożone, a ich wypłata przed ustalonym terminem wiąże się z utratą wypracowanych odsetek.

Jak widzisz, mimo że konto oszczędnościowe oraz lokata są do siebie nieco podobne, to każde z nich rządzi się swoimi zasadami. Ulokowanie oszczędności na depozycie pozwoli Ci osiągnąć dzięki nim zysk. Jeśli szukasz najlepszej lokaty i nie wiesz, którą z nich wybrać, zapoznaj się z rankingiem dostępnym na stronie https://finanse.rankomat.pl/ranking-lokat/.

Jak wybrać najlepszą lokatę?

Najlepsza lokata to taka, która da Ci największe zyski. W pierwszej kolejności zwróć więc uwagę na jej oprocentowanie. To od niego zależy, ile odsetek wypracują Twoje oszczędności. Istotny jest także minimalny okres, na który można zawrzeć lokatę. Banki oferują wiele możliwości, a jedną z najpopularniejszych jest depozyt 3-miesięczny, o którym przeczytasz nieco niżej.

Analizując poszczególne oferty, sprawdź także wymaganą kwotę depozytu. Na szczęście coraz więcej instytucji finansowych oferuje atrakcyjne warunki lokaty i umożliwia jej założenie nawet przy niewielkiej wpłacie. Zwiększa to dostęp do tego produktu finansowego dla większego grona osób, które chcą oszczędzać.

Na rynku można znaleźć wiele ofert kuszących atrakcyjnym oprocentowaniem, jednak trzeba podchodzić do nich z dużą ostrożnością. Przede wszystkim najczęściej są one skierowane wyłącznie do nowych klientów, którzy jeszcze nigdy wcześniej nie korzystali z oferty banku. Po drugie takie lokaty najczęściej odnawiają się automatycznie po zakończeniu okresu ich obowiązywania. W banku zakładany jest nowy depozyt, ale z zupełnie innym, niekorzystnym oprocentowaniem. Warto więc dokładnie to sprawdzić przed podpisaniem umowy.

Lokaty 3-miesięczne – co musisz o nich wiedzieć?

Lokata 3-miesięczna, jak sama nazwa wskazuje, jest zawierana na okres trzech miesięcy. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób dysponujących wolnymi środkami, które mogą zdeponować, jednak podejrzewają, że będą one im potrzebne w niedalekiej przyszłości. Przez kwartał mogą one wypracowywać zyski, a po zakończeniu umowy można je bez przeszkód wypłacić wraz z odsetkami i przeznaczyć na dowolny cel.

Założenie takiej lokaty jest najczęściej bardzo proste i możesz to zrobić przez Internet. Wcześniej jednak zapoznaj się z rankingiem ofert, który znajdziesz pod adresem https://finanse.rankomat.pl/ranking-lokat-3-miesiace/. Dzięki niemu określisz, która z nich jest dla Ciebie najbardziej atrakcyjna i pozwoli Ci jak najwięcej zarobić.

Zastanawiasz się, jakie odsetki wypracują wpłacone na lokatę pieniądze? Wszystko zależy od oprocentowania oraz zdeponowanej sumy. Zakładając, że bank oferuje lokatę 8% w skali roku, to możesz liczyć na następujące zyski:

  1. dla kwoty 5 000 zł – 80,78 zł,
  2. dla kwoty 10 000 zł – 161,55 zł,
  3. dla kwoty 100 000 zł – 1615,56 zł.

Jak widzisz, na tak oprocentowanej lokacie możesz sporo zyskać. Bardzo istotne jest także to, że wpłacony kapitał jest w pełni bezpieczny. Nawet jeśli będziesz musiał zerwać umowę przed czasem, to bank wypłaci Ci Twoje pieniądze, tylko bez odsetek. Za bezpieczeństwo odpowiada Bankowy Fundusz Gwarancyjny, którego gwarancje obejmują depozyty do 100 000 euro wyrażonego w złotych i złożonego w jednym banku. Decydując się na taki sposób oszczędzania, możesz więc spać spokojnie. To obecnie jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie swoich pieniędzy.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij