2022-04-22 06:28:10

Jaka waluta obowiązuje w Kuwejcie?

Podobne tematy kursy walut pieniądze

Kuwejt to państwo, które graniczy z Irakiem i Arabią Saudyjską. Jest słoneczne, piękne i chętnie wita turystów. To kraj, który po prostu warto zobaczyć, żeby przekonać się na własne oczy, że pojęcie Europejczyków na temat Bliskiego Wschodu może być błędne. W tym kraju zobaczysz nowoczesność przeplatającą się z tradycją. Wybierając się na wycieczkę do Kuwejtu, musisz oczywiście wyposażyć się w jego walutę. Jak się ona nazywa? Kiedy powstała? Jaki jest jej kurs?

Waluta Kuwejtu - czym jest?

Waluta Kuwejtu to dinar kuwejcki. Występuje on pod skróconą nazwą KWD. 1 dinar to 1000 flisów. Monety występują w nominałach:
- 1 fils,
- 5 filsów,
- 10 filsów,
- 20 filsów,
- 50 filsów,
- 100 filsów.

Z kolei banknoty występują w nominałach:
- 1/4 dinara,
- 1/2 dinara,
- 1 dinar,
- 5 dinarów,
- 10 dinarów,
- 20 dinarów.

Aktualnie w obiegu jest szósta seria banknotów KWD i nie ma ona większej liczby nominałów. Została ona wprowadzona 29 czerwca 2014 r. i na ten moment nie ma planów jej zmiany lub wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń.

Najdroższa waluta świata - kurs dinara kuwejckiego

KWD obecnie jest najdroższą walutą świata. Za 1 dinar kuwejcki zapłacimy około 14 złotych, czyli ponad 3,6 euro. Oczywiście to dość wysoki przelicznik, ale trzeba też wspomnieć, że mimo to opłaca się w Kuwejcie kupować orientalne kawy, herbaty, słodycze, przyprawy i inne produkty, których w Polsce po prostu nie ma lub są one bardzo drogie. Dotyczy to także sprzętu elektronicznego czy zegarków. Dlaczego? Otóż towary w Kuwejcie nie są obłożone podatkiem. Dzięki temu mogą one faktycznie być tańsze niż w Polsce, a ich zakup może być prawdziwą okazją. Warto jednak chwilę się przed nim zastanowić i przeliczyć cenę z dinarów na złotówki i porównać ją z ceną produktu w sklepach internetowych. Tyle wystarczy, by sprawdzić, czy zakup danego produktu w najdroższej walucie świata jest opłacalny, czy raczej nie. Aktualny kurs sprawdzimy na: https://kursy-walut.info.pl/kurs-dinara-kuwejckiego/

Historia dinara kuwejckiego

Dinar kuwejcki został wprowadzony 1960 roku. Zastąpił on Rupię Zatoki Perskiej, za którą był wymieniany w stosunku 1:1. Jak dotąd wyemitowano sześć serii banknotów KWD:

- 1 seria - 1960 do 1982 - nie obejmowała ona najwyższego nominału, czyli 20 dinarów. Wtedy jeszcze nie uznawano go za niezbędny. Ten dinar został wydany przez Radę Walutową Kuwejtu.
- 2 seria - 1970 do 1982 - na miejsce Rady Walutowej Kuwejtu powołano Centralny Bank Kuwejtu i to właśnie on był odpowiedzialny za emisję fizycznych pieniędzy. Stąd też od 1970 r. emitował on banknoty o niminale 1⁄4, 1⁄2 i 10, a od 1971 r. także nominał 5 i 20. Pierwsza i druga seria KWD była w obrocie jednocześnie i była traktowana na równi ze sobą.
- 3 seria - 1980 do 1991 - seria ta została wyemitowana przed wstąpieniem na tron nowego władcy. Początkowo składały się na nią cztery nominały, ale w 1986 wprowadzono też do obiegu po raz pierwszy banknot o wartości 20 dinarów. Seria ta musiała zostać wycofana z obiegu, bo znaczne ilości gotówki zostały skradzione przez siły irackie, a następnie wypuszczone na rynek numizmatyczny. Dla Kuwejtu jedynym rozwiązaniem tego problemu była zmiana wyglądu banknotów.
- 4 seria - 1991 do 1995 - została ona wprowadzona w pośpiechu po to, by jak najszybciej wydobyć kraj z otępienia gospodarczego. Chodziło o to, by jak najszybciej pobudzić rynek. Oczywiście odbyło się to kosztem jakości wydrukowanych banknotów, które mimo tego, że były dość podatne na zniszczenia, równocześnie były dość dobrze zabezpieczone jak na ówczesne standardy.
- 5 seria - 1994 do 2015 - została wycofana ze względu na niewystarczające już zabezpieczenia według Centralnego Banku Kuwejtu. Obiektywnie jednak trzeba przyznać, że już w 1994 roku zabezpieczenia banknotów zostały opracowane w taki sposób, że wyprzedzały one inne waluty pod tym względem.
- 6 seria - jest w obiegu od 2014 roku. Obecnie nie ma planów zakończenia emisji tej serii, choć jeszcze do niedawana planowano wprowadzenie jednej waluty dla wszystkich państw leżących nad Zatoką Perską. Na ten moment plany te się nie powiodły i trudno ocenić, czy prowadzenie prac nad wprowadzeniem unii pomiędzy państwami zostanie wcielone w życie, czy też pozostanie w strefie marzeń.

Pamiątkowe banknoty

W latach 1993 oraz 2001 w Kuwejcie pojawiły się wyjątkowe banknoty. Były to egzemplarze pamiątkowe, które zostały zaprojektowane na cześć państw, które zasłużyły się w wyzwoleniu Kuwejtu spod okupacji irackiej. Banknoty te mają obecnie dość dużą wartość kolekcjonerską, a te w stanie idealnym stanowią niezłą gratkę dla miłośników numizmatyki.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij