2022-04-14 17:57:35

Jakie soczewki kontaktowe wybrać? Rodzaje i typy

Skończyły się czasy wielogodzinnego dobierania okularów u optyka. Teraz akcesoria do korekcji wad wzroku kupisz wygodnie przez internet. Sklep BezOkularow.pl oferuje atrakcyjne ceny, bardzo duży wybór oraz szybką wysyłkę zamówienia. A jak dobrać soczewki kontaktowe online? Poznaj kilka wskazówek i zobacz, jakie to proste.

Soczewki kontaktowe odpowiednie do wady wzroku

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych okularów, także soczewki kontaktowe dobierane są pod konkretną wadę wzroku.

Najczęstszymi problemami dotykającymi naszych oczu są krótkowzroczność (miopia) i nadwzroczność (hyperopia). Obie te wady wynikają ze skupienia promieni świetlnych w nieodpowiednim miejscu oka. Prawidłowo funkcjonujący narząd wzroku ogniskuje światło dokładnie na siatkówce. Oko krótkowidza robi to przed siatkówką, który stara się zbliżyć do źle widocznego obiektu lub zmrużyć oczy. Oko dalekowidza ogniskuje promienie świetlne za siatkówką a on sam może nabyć  z czasem charakterystycznego gestu trzymania wszystkiego w wyciągniętych rękach.

Stopień zarówno krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności, wyrażamy w dioptriach – przy krótkowidzach wartość będzie ujemna, przy dalekowidzach – dodatnia. Do korekty tych wad standardowo używane są sferyczne soczewki kontaktowe, których moc działania jest identyczna w każdym punkcie, lecz ostrość największa w części centralnej.

Wadą, która może być korygowana dzięki soczewkom kontaktowym, jest też astygmatyzm. Astygmatyk widzi zarówno bliskie, jak i dalekie obiekty, ale rozproszenie padającego do wnętrza oka światła sprawia, że obserwuje świat nieostro. Do korekty astygmatyzmu stosowane są soczewki kontaktowe cylindryczne, czyli toryczne. Niejednokrotnie astygmatyzm nie jest jedyną wadą, ale występuje wspólnie z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, utrudniając dobór soczewek.

Presbiopia z kolei to wada pojawiająca się z wiekiem. Oznacza ona utratę elastyczności, a co za tym idzie, spadek możliwości akomodacji oka. Do jej korekty oferowane są soczewki kontaktowe multifokalne, czyli progresywne.
 
Podsumowując -  soczewki kontaktowe mogą korygować krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, prezbiopię, a także kombinacje tych schorzeń.

Czas użytkowania soczewek kontaktowych

Kontaktowe soczewki do oczu najczęściej nosi się w trybie miesięcznym lub jednodniowym. Każda z opcji ma swoje zalety i wady.

Soczewki miesięczne pozwalają rzadziej dokonywać ich zakupu, ale utrzymanie ich w czystości wymaga specjalnych środków i zabiegów. Nie są one trudne, wystarczy robić to systematycznie.

Jednodniowe soczewki są szczególnie wygodne i higieniczne – nie musimy ich czyścić, po całym dniu po prostu je wyrzucamy, a o poranku zakładamy nowe. Najlepsze soczewki jednodniowe prezentowane są np. w rankingu prowadzonym przez sklep BezOkularow.pl

Dostępne są także soczewki całodobowe, w których można spać, choć zdaniem specjalistów lepiej nie robić tego zbyt często.

Dobór soczewek kontaktowych

Podczas zakupu soczewek kontaktowych należy pamiętać, że parametry podane przez lekarza w trakcie wizyty dotyczącej sporządzenia okularów, niekoniecznie będą pasowały do soczewek. Główną zmienną będzie moc soczewek – ponieważ mają one inaczej niż okulary usytuowaną ogniskową, wskaźniki powyżej 3,25 dioptrii ulegną modyfikacjom.  Gdy poznamy parametry, będziemy wiedzieć, jak dobrać soczewki  z asortymentu dostępnego online.

Dane na recepcie oznaczają kolejno:
  1. PWR/SPHERE: moc sferyczna soczewek
  2. CYL: moc cylindra (dla soczewek torycznych)
  3. AX/AXIS: oś soczewki (dla soczewek torycznych)
  4. ADD/MAX ADD: dodatek do wyraźnego widzenia bliży w soczewkach progresywnych
  5. BC: krzywizna soczewek kontaktowych; najczęściej jest podana na opakowaniu, ale czasami istnieje możliwość wskazania spośród kilku opcji
  6. DIA: średnica soczewki w milimetrach
 
Nie można samodzielnie modyfikować recepty na okulary tak, by dopasować do niej soczewki – może się to skończyć nadmiernymi kosztami oraz znacznie poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi – pogorszeniem się wzroku.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij