2021-10-22 13:50:26

Płaskie szwy w odzieży sportowej – co to takiego?

Podobne tematy lifestyle
fot. pixabay
fot. pixabay

Osoby uprawiające sport doskonale wiedzą, jak wielki wpływ na komfort w trakcie wysiłku ma ubiór. Zwykły t-shirt i spodenki już dawno odeszły do lamusa i to w większości dyscyplin. Nawet na poziomie amatorskim ważne jest, by zaopatrzyć się w stroje, które zapewniają maksymalną wygodę i wręcz sprzyjają danej aktywności. Hitem ostatnich lat jest odzież, przy produkcji której wykorzystaną technikę płaskich szwów. O co chodzi? Jakie korzyści dają takie stroje? Kto ich używa?

Płaskie szwy, nazywane też szwami stykowymi, to nic innego jak specjalna metoda łączenia ze sobą większej ilości skrawków materiałów, które ostatecznie tworzą w całości dany element ubioru. Fragmenty tkaniny nie nachodzą na siebie, a jedynie delikatnie się stykają. Czemu ma to służyć? W miejscu łączenia nie powstają wyraźne zgrubienia, które można zauważyć w tradycyjnej odzieży codziennej. To daje poczucie, jakby dane ubranie powstało nie z kilku elementów, ale z jednego fragmentu materiału.

Zalety odzieży z płaskimi szwami

Po co to wszystko? Brak wspomnianych zgrubień sprawia, że tego rodzaju odzież nie powoduje żadnych otarć. Idealnie przylega do ciała, nie krępuje ruchów, zapewnia maksymalny komfort na wielu poziomach. Taka odzież lepiej prezentuje się wizualnie, a same płaskie szwy są powszechnie uznawane za niezwykle trwałą metodę łączenia materiałów.

Dla kogo odzież z płaskimi szwami?

Ubrania z płaskimi szwami szczególnie doceniają sportowcy. Taka technika tworzenia odzieży najlepiej sprawdza się przy elementach ubioru bezpośrednio mających styczność z ciałem zawodnika. Najczęściej w ten sposób tworzy się chociażby bieliznę. Płaskie szwy są dziś standardem tworzenia strojów kolarskich (trykoty tego rodzaju można nabyć tu: https://forzasport.pl/kategoria/stroje-kolarskie/). Ponadto technika płaskich szwów jest szeroko stosowana np. w tworzeniu pierwszej warstwy odzieży dla narciarzy.

Czy takie stroje są wytrzymałe?

Tak. Jak zostało wspomniane, płaskie szwy to bardzo trwała metoda łączenia ze sobą tkanin. Nie ma więc obaw o to, aby strój miałby się rozpruć w trakcie użytkowania (zakładając oczywiście, że odzież została wyprodukowana z dbałością o każdy detal przy użyciu wysokiej jakości komponentów). Można wręcz powiedzieć, że szwy stykowe pod wieloma względami są nawet mocniejsze od tradycyjnych metod łączenia materiału.

Płaski szew a cena

Ubrania wykonane metodą płaskich szwów nie powinny być specjalnie droższe od innych typów odzieży. Sama metoda łączenia nie ma wpływu na cenę. Tę windują przede wszystkim tkaniny, z jakich utworzono dany strój, a także marka producenta. To kolejny atut szwów stykowych – choć pod wieloma względami są lepsze od szwów zwykłych, korzystanie z tej technologii nie wiąże się ze wzrostem kosztów produkcji.

Czy zatem warto?

Jak najbardziej. Odzież z płaskimi szwami daje niesamowity komfort użytkowania podczas wysiłku. Skóra nie jest narażona na żadne otarcia czy mikrourazy, a jednocześnie zawodnik nie musi martwić się, że jego ruchy będą w jakikolwiek sposób skrępowane. Płaskie szwy to nie melodia przyszłości. To teraźniejszość, z której korzysta już cała masa sportowców na całym świecie.


Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij