2021-09-20 19:58:12

Credit score, czyli zdolność kredytowa w UK. Jak sprawdzić?

Podobne tematy lifestyle
Mieszkasz w Wielkiej Brytanii i chcesz sprawdzić swoją zdolność kredytową? Polakom mieszkającym w UK podpowiadamy jak sprawdzić tzw. credit score.
 
Każdy, kto wyjechał na Wyspy Brytyjskie w poszukiwaniu pracy i myśli o pozostaniu tam na dłużej, prędzej czy później pomyśli o kredycie. Chcąc kupić mieszkanie lub dom w dzisiejszych czasach wydaje się to niezbędne. By to zrobić trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową w UK, czyli odpowiedni credit score.

Credit score określa naszą wiarygodność kredytową

Zdolność kredytowa czyli wspomniany credit score to jeden z kluczowych elementów, które bierze pod uwagę każdy bank lub instytucja finansowa w której staramy się o pożyczkę lub kredyt. Jest to parametr punktowy, który określa wiarygodność osoby starającej się o kredyt.
 
Jak dokładnie wyliczany jest credit score? Tego tak naprawdę nie wiadomo. To punktacja ustalana przy pomocy bardzo skomplikowanego algorytmu, który ocenia zdolność kredytową wnioskodawcy. Jeśli regularnie spłacasz pożyczki, płacisz raty, a przy tym na Twoje konto bankowe regularnie wpływają środki pieniężne - Twoja zdolność kredytowa będzie wyższa.
 
Jeśli natomiast zdarzyło Ci się nie dotrzymywać terminów spłaty rat albo nie opłacać rachunków na czas ma to bezpośredni wpływ na to ile punktów zostanie Ci przyznanych. Wtedy Twój credit score może być niższy.

Co jeszcze ma wpływ na zdolność kredytową w UK?

Na credit score wpływ ma bardzo wiele czynników. Nie wystarczy tylko spłacać swoich zobowiązań na czas. Istotne tutaj są przede wszystkim zarobki - im więcej pieniędzy zarabiasz tym potencjalnie większe masz możliwości kredytowe. Często spotykaną regułą jest, że bank przyznaje kredyt, którego rata wynosi maksymalnie 50% miesięcznych przychodów - w taki sposób, by pożyczkobiorca mógł spokojnie go spłacać.
 
Trzeba oczywiście pamiętać, że pod uwagę brane są także inne czynniki - są to m.in. wydatki i koszty życia. Im są wyższe - tym mniejsza szansa na korzystny kredyt. Można przecież zarabiać bardzo dużo, ale mieć ogromne stałe miesięczne koszty, co z pewnością odbije się na zdolności kredytowej.
 
Istotny także jest wiek potencjalnego kredytobiorcy. Wiadomo, że osoba, która zbliża się do emerytury ma dużo mniejsze szanse dostania kredytu. Młodsi wnioskodawcy z pewnością mają dużo większe możliwości kredytowe i choć nie zawsze jest to regułą to sprawdza się w większości przypadków.
 
Insytucje finansowe z pewnością przychylnym okiem spojrzą także na wszelki udokumentowane oszczędności czy też nieruchomości, które mogą być potencjalnym zabezpieczeniem dla banku. To z pewnścią zwiększa credit score, a co za tym idzie szansę na otrzymanie korzystnego kredytu.

Gdzie sprawdzić swoją zdolność kredytową w UK

Jeśli rzeczywiście myślisz o tym, by wziąć kredyt w UK warto najpierw sprawdzić swoją zdolność kredytową. W dzisiejszych czasach możesz to zrobić online dzięki czemu jeszcze przed wyprawą do banku będziesz wiedział czego się spodziewać. W przypadku, gdy Twój credit score będzie zbyt niski - będziesz wiedział, by np. wnioskować o mniejszy kredyt, tak by zwiększyć szanse jego otrzymania.

- W Wielkiej Brytanii istnieje kilkanaście firm, które tworzą coś na kształt profilu kredytowego osób mieszkających na wyspach - tłumaczy Paweł z portalu smartpolak.co.uk. - Żeby uniknąć sytuacji w której wystąpimy o pożyczkę czy kredyt hipoteczny i spotkamy się z odmową warto z nich skorzystać, zwłaszcza że możemy to zrobić zupełnie za darmo.

Wśród darmowych serwisów tego typu wymienić można chociażby TotallyMoney.com czy MoneySuperMarket.com.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij