https://www.dikyspray.pl/


2021-02-16 18:02:42

Ranking UEFA - kompendium wiedzy

Podobne tematy UEFA piłka nożna

UEFA (Unia Europejskich Związków Piłkarskich) to międzynarodowa organizacja pozarządowa, która w swojej strukturze zrzesza związki piłki nożnej z 50 krajów z Europy i 5 krajów z Azji. UEFA założona została w 1954 roku w Bazylei (Szwajcaria).

Czym zajmuje się UEFA?

UEFA odpowiada za organizowanie europejskich pucharów do których zaliczyć można Ligę Mistrzów UEFA, Ligę Europy i Superpuchar Europy. UEFA odpowiada także za organizowanie Mistrzostw Europy i Mistrzostw Europy w futsalu. Wszystkie rozgrywki organizowane są na podstawie współczynnika UEFA (rankingu UEFA). Wyróżnić można trzy rankingi - reprezentacyjny, ligowy i klubowy.

Jak obliczany jest krajowy ranking UEFA?

Krajowy ranking UEFA w dużej mierze ma bezpośredni wpływ na ilość drużyn z danego kraju, które mogą być zgłoszone do europejskich pucharów. Na podstawie rankingu ustala się także od której rundy poszczególne kluby rozpoczynają rozgrywki.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że ranking tworzony jest poprzez zsumowanie punktów za ostatnie pięć sezonów. Sumę punktów zdobytych przez wszystkie kluby z danego kraju dzieli się przez ilość klubów, która startuje w rozgrywkach Ligi Mistrzów i Ligii Europy. Otrzymany wynik zaokrąglany jest w dół do trzech miejsc po przecinku. Za zwycięstwo w LM i LE otrzymuje się 2 punkty, za remis 1 punkt, a za przegraną 0 punktu.

Jeżeli chodzi o mecze w fazie eliminacyjnej, to za zwycięstwo otrzymuje się 1 punkt, a za remis 0,5 punktów. Naliczane są są także punkty bonusowe. Za awans do fazy grupowej Ligii Mistrzów otrzymuje się 4 punktu, a za wyjście z grupy Ligi Mistrzów 5 punktów. Jeżeli chodzi o awans do 1,4, 1/2 i finału Ligi Mistrzów, czy też Ligii Europy otrzymuje się 1 punkt.

O czym należy pamiętać?

Jeżeli mecz zakończy się rzutami karnymi, to nie mają one wpływu na wynik meczu. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że w rankingu brany pod uwagę jest wynik po dogrywce. Z powodu zagrożeń pandemicznych w sezonie 2019/2020 i 2020/2021 część spotkań rozegranych będzie jako mecze pojedyncze.

W takiej sytuacji za zwycięstwo w LM drużyny otrzymują 3 punkty, a za remis 2 punktu. Przegrane drużyny otrzymują 0,5 punktów do rankingu. W fazie grupowej odpowiednio otrzymuje się 1,5 punktów za zwycięstwo, 1 punkt za remis i 0,25 za porażkę. Tutaj znajduje się aktualny ranking UEFA.

Jak obliczany jest klubowy ranking UEFA?

Ranking klubowy decyduje w dużej mierze o rozstawieniu poszczególnych klubów w eliminacjach. Ma on także bezpośredni wpływ na rozstawienie na koszyki w losowaniu do fazy grupowej. Ranking klubowy ustalany jest na podstawie zgromadzonych punktów za ostatnie pięć sezonów. Jeżeli suma punktów zdobytych w rozgrywkach Ligii Mistrzów i Ligi Europy jest mniejsza od 20% rankingu krajowego, to wówczas dany klub występuje z rankingiem klubowym równym 20% rankingu krajowego.

Pamiętać należy również o tym, że kluby zdobywają punkty do rankingu tylko od fazy grupowej i w fazie pucharowej. Za zwycięstwo przyznawane są 2 punkty, za remis 1, a za porażkę 0. Warto wspomnieć także o tym, że kluby otrzymują dodatkowe punkty za odpadnięcie z rozgrywek. Jeżeli chodzi o odpadnięcie z eliminacji LM, to nie są przyznawane dodatkowe punkty. Wynika to oczywiście z tego, że drużyny automatycznie spadają do eliminacji LE.

Jak wygląda podział miejsc w Lidze Mistrzów i Lidze Europy

Od miejsca poszczególnych państw w rankingu UEFA uzależniona jest oczywiście liczba drużyn, które mogą występować dany kraj w pucharach. Cztery najsilniejsze kraje, mogą wystawić 4 drużyny w Lidze Mistrzów i 3 drużyny w Lidze Europy. Kraje na pozycji 5-6 mogą wystawić 3 drużyny w LM i 3 drużyny w LE. Kraje na 7-15 pozycjach, mogą z kolei wystawić 2 drużyny w LM i 3 w LE. Pozostałe kraje mogą wystawić tylko jedną drużynę w LM i 3 w LE.

Polskie kluby w europejskich pucharach UEFA

Z polskich drużyn największą ilością punktów (346) może pochwalić się Legia Warszawa. Legioniści w europejskich pucharach UEFA rozegrali 228 meczów, spośród których wygrali 97 spotkania. Na drugim miejscu jest Lech Poznań, który w 115 meczach zdobył 167 punktów. Na kolejnych miejscach są takie kluby jak Wisła Kraków, Górnik Zabrze i Widzew Łódź.

Jeżeli chodzi o największe osiągnięcia, to warto wymienić Legię Warszawa, która w sezonie 1969/1970 dotarła do 1/2 finału LM. Identycznym osiągnięciem może pochwalić się Widzew Łódź, który w sezonie 1982/1983 także odpadł dopiero w 1/2 finału LM. Do 1/4 finału LM awansował z kolei Ruch Chorzów, Górnik Zabrze i Wisła Kraków. Jeżeli chodzi o LE, to najlepszym wynikiem może pochwalić się Stal Mielec, która w sezonie 1975/1976 odpadł dopiero w 1/4 finałów.


Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij