2020-09-25 23:02:14

Garmin Forerunner 745 - nowy zegarek sportowy

Niedawno firma Garmin ujawniła dokładną specyfikację nowego modelu z serii Forerunner. Tym razem to 745 – określany mianem najmniejszego oraz najlżejszego zegarka dla biegaczy i triathlonistów. Co drzemie wewnątrz nowej bestii ze stajni Garmina? Jak przedstawia się ten pulsometr na tle nieco starszych braci, Forerunnera 735 oraz 945? 

Pozory mylą

Choć Forerunner 745 waży zaledwie 47 gram, a wymiary wyświetlacza to 1,2 cala, jego możliwości dystansują znaczną część konkurencji.

Nowy Forerunner to przede wszystkim kompleksowy monitor aktywności sportowej. Precyzyjna nawigacja GPS ze wsparciem dla systemów Glonass i Galileo śledzi pokonany dystans oraz tempo treningu. To jednak zaledwie początek jego możliwości. Zegarek szacuje efekt jednostek treningowych z podziałem na obciążenie tlenowe i anaerobowe, a także wylicza obciążenie organizmu w ciągu ostatnich siedmiu dni, uzależniając od wyników sugestie treningowe. Także aktualny pułap tlenowy wyliczany jest w oparciu o temperaturę otoczenia i wysokość nad poziomem morza.

Nadgarstkowy pomiar tętna to optyczny czujnik nowej generacji, który pozwala na precyzyjny pomiar tętna zarówno na lądzie, jak i w wodzie. To nowość zaprezentowana przez firmę Garmin m. in. we flagowych modelach z serii Fenix i coś, co z pewnością ucieszy pływaków i triathlonistów. Nowe rozwiązanie polega również na implementowaniu funkcji pulsoksymetru, który ocenia stopień wysycenia krwi tlenem i śledzi aklimatyzację organizmu sportowca do wysiłku na wysokości.

Jak na tak niewielkie gabaryty, Garmin Forerunner 745 po sparowaniu z odpowiednimi czujnikami może stanowić kopalnię wiedzy dla kolarzy i biegaczy. Ci pierwsi skorzystają z pomiaru FTP (funkcjonalna moc progowa), dynamiki jazdy oraz miernika mocy. Z kolei biegacze docenią monitoring zaawansowanej dynamiki biegu, na którą składają się oscylacja pionowa i pozioma, kadencja, długość kroku oraz GTC, czyli czas kontaktu z podłożem. Każdy sportowiec, który potrafi zinterpretować otrzymaną informację zwrotną, dzięki temu zegarkowi będzie w stanie osiągnąć szczytową formę sportową. Można ją sprawdzić dzięki funkcji symulacji wyścigu. Dostępne dyscypliny sportowe obejmują wiele tradycyjnych trybów, ale także triathlon. To znak, że Forerunner 745 jest prawdziwie multisportowym zegarkiem.

Czy Forerunner to propozycja tylko dla sportowców?

Forerunner 745 zaskakuje, jeśli chodzi o wachlarz dostępnych opcji sportowych, ale to jeszcze nie wszystko. Ten niewielki pulsometr oferuje także możliwość płatności kartą dzięki systemowi GarminPay, a także pamięć wewnętrzną na ulubioną muzykę. Funkcja BodyBattery pozwoli na odnalezienie najlepszego czasu na regenerację i odpoczynek, a śledzenie cyklu menstruacyjnego pozwoli wszystkim aktywnym kobietom przewidzieć reakcje swojego organizmu na wysiłek fizyczny.

Jakość wykonania i bateria

Pulsometr został wykonany z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym, a czytelny wyświetlacz Memory-In-Pixel chroni warstwa Gorilla Glass XD. Bateria zegarka wytrzymuje do 6 godzin w trybie GPS z muzyką (oraz 16 godzin bez muzyki), a także 21 godzin w trybie UltraTrack. Model jest wodoszczelny do 50 metrów więc bez obaw można z niego korzystać zarówno podczas treningów w basenie, jak i podczas pływania w wodach otwartych.

Forerunner 745 vs 735

Jeśli chodzi o wymiary, model 745 posiada nieco mniejszą, ale z kolei grubszą kopertę. Producent zastosował w nim także wyświetlacz o wyższej rozdzielczości (240x240 pixeli zamiast 215x180 pixeli).

Nowszy zegarek to także dostęp do bezstykowych płatności oraz muzyki z poziomu pamięci wewnętrznej. Moduł GPS otrzymał dodatkowo wsparcie dla systemu Galileo.

Nowością w modelu 745 jest także pulsoksymetr oraz wykrywanie anormalnej pracy serca, a także monitoring tętna pod wodą. Możliwości treningowe w stosunku do 735 zostały wzbogacone o śledzenie obciążenia treningowego i efekt treningu. Za starszym modelem przemawia z kolei czas działania baterii.

Forerunner 745 vs 945

W tym przypadku łatwiej wskazać na podobieństwa – ten sam wyświetlacz i koperta zegarka, ten sam sensor OHR (Elevate V3.0), śledzenie pułapu tlenowego, wskazówki dotyczące regeneracji oraz efekt treningu. Gdzie zatem tkwi różnica?

Model Garmin Forerunner 745 jest tańszy – nieznacznie, ale mając na względzie podobieństwa może mieć to znaczenie. Ponadto, Forerunner 745 jest nieco lżejszy i mniejszy. Jest to istotne zwłaszcza dla sportowców trenujących na dystansach ultra. Największą różnicą jeśli chodzi o możliwości, jest dodanie w wersji 745 dziennych sugestii treningowych opartych na technologii Firstbeat Analytics.

Z kolei Forerunner 945 posiada wbudowane mapy topograficzne, a bateria jest bardziej wytrzymała.

Forerunner 745 to kompaktowy zegarek do triathlonu i biegania oferujący potężne możliwości. Jego funkcjonalność stoi na równym poziomie z najlepszymi modelami dostępnymi na rynku, a ilość monitorowanych danych potrafi przytłoczyć. To dobrze. W końcu od przybytku głowa nie boli.


Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij