2020-08-05 11:36:50

1 liga. Apklan Resovia będzie grała w Rzeszowie?

Resovia wywalczyła awans do 1 ligi. Nie może jednak grać na własnym stadionie.
Resovia wywalczyła awans do 1 ligi. Nie może jednak grać na własnym stadionie.
Piłkarze Apklan Resovii awansowali na zaplecze Ekstraklasy po 26 latach. Ich stadion jednak nie spełnia wymogów Fortuna 1. Ligi. Czy mimo wszystko będą mogli warunkowo grać w Rzeszowie?
 
- Prezydent Tadeusz Ferenc chce, aby PZPN zezwolił na tymczasowe rozgrywanie meczów pierwszoligowych na Stadionie Miejskim w Rzeszowie, mimo że ten nie spełnia wymagań. Pod koniec sierpnia spotka się w tej sprawie ze Zbigniewem Bońkiem - poinformował rzeszowski portal informacyjny "Rzeszów News".
 
Przed sezonem 2019/2020 niewielu było takich, którzy stawialiby na awas Resovii do 1 ligi. Każdy, kto to zrobił korzystając choćby z Pzbuk kod promocyjny z pewnością mógł zarobić sporo pieniędzy.

Resovia nie ma stadionu na 1 ligę

Gracze Apklan Resovii pokonali Stal Rzeszów w meczu finałowym baraży o 1 ligę i awansowali na zaplecze Ekstraklasy. Do wygranej w 87. derbach Rzeszowa potrzebne były rzuty karne w których lepsze okazały się właśnie "Pasiaki".
 
Teraz jednak zespół prowadzony przez Szymona Grabowskiego ma problem. Stadion przy ul. Wyspiańskiego, na którym na co dzień swoje mecze rozgrywa Resovia, nie spełnia wymogów pierwszoligowych.
 
Co więcej - Stadion Miejski w Rzeszowie - na którym Resovia także już rozgrywała mecze w roli gospodarza, także nie jest gotowy na grę na zapleczu Ekstraklasy. Najbliższy taki obiekt mieści się w Stalowej Woli. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc chce jednak, aby "Pasiaki" grały warunkowo na obiekcie miejskim.
 
- Przegapiliśmy temat. Nie przygotowaliśmy stadionu. Za mało roboty jest w terenie, za dużo w papierach. Zasłaniacie się pracą zdalną, co jest kompletną bzdurą. Kto to wymyślił? Bezwzględnie proszę zwiększyć tempo inwestycji, bo ze stadionem już zawaliliśmy - mówił Tadeusz Ferenc cytowany przez "Rzeszów News".

Stadion Miejski w Rzeszowie potrzebuje oświetlenia i podgrzewanej murawy

 
By Apklan Resovia mogła rozgrywać mecze 1 ligi na Stadionie Miejskim w Rzeszowie na obiekcie muszą zostać przeprowadzone niezbędne pracy. Chodzi o wymianę sztucznego oświetlenia i zainstalowanie podgrzewanej murawy. Miasto stosowne kroki w tym kierunku podjęło jeszcze w ubiegłym roku, ale temat się opóźnił ze względu na zbyt wysokie koszty prac.
 
- Pierwszy przetarg na modernizację ogłoszono w październiku 2019 roku. Niestety, został on unieważniony, wszystkie oferty przekraczały budżet inwestycji. Następny ruszył w grudniu ubiegłego roku i na początku roku 2020 został z sukcesem rozstrzygnięty - czytamy w "Rzeszów News".
 
Projekt podgrzewanej murawy jest już gotowy i wkrótce mają ruszyć prace. Ma ona być gotowa do końca roku. Jeśli chodzi o oświetlenie - w tej chwili dopiero trwa przygotowywanie dokumentacji. Wszystko to dzieje się niestety za późno, bo już końcem sierpnia piłkarze Apklan Resovii mają w planie rozegranie pierwszego spotkania w Fortunia 1. Lidze.
 
Najprawdopodobniej będzie ono musiało się odbyć w Stalowej Woli, czyli najbliższym obiekcie, który spełnia wymagania pierwszoligowe. To z pewnością nie będzie podobać się kibicom Resovii, którzy z tymi ze Stalowej Woli nie żyją obecnie w zbyt dobrych stosunkach.

Tadeusz Ferenc spotka się ze Zbigniewem Bońkiem?

Na ratunek Resovii pójść chce Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Wysłał on już do PZPN-u pismo w sprawie ewentualnego spotkania z prezesem Zbigniewem Bońkiem i prośbę o warunkowe rozgrywanie spotkań na Stadionie Miejskim w Rzeszowie. Prezydent chce rozmawiać także z Eugeniuszem Nowakiem, wiceprezesem PZPN ds. finansowo-organizacyjnych.
 
- Być może uda nam się zdobyć warunkowe pozwolenie na to, aby Resovia grała swoje mecze na Stadionie Miejskim, nim zostanie on zmodernizowany. Spotkanie planujemy na koniec sierpnia - powiedział "Rzeszów News" Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa.
 
Piłkarze Apklan Resovii sezon 2020/2021 w I lidze rozpoczynają już w weekend 28/29 sierpnia. Będzie to dla nich pierwszy występ na tym szczeblu rozgrywek od 26 lat.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 32

Rozwiąż działanie =

Resoviak 2020-08-05 13:03:51 73 11

Lepszych argumentów, niż obecnie do powstania PCLA nie będzie. Lekkoatleci na poziomie krajowym i europejskim. Piłkarze awansowali do ligi która dla tego miasta była nieosiągalna niemal przez trzy dekady, to na prawdę historyczny moment. Sukcesy młodzieży i drużyny kobiet, do tego 115-lecie klubu. Przecież w skali miasta, regionu i obecnych możliwości klubu jest to niczym przebicie rekordów na 100m Usaina Bolta i gry w Lidze Mistrzów. Jeśli nie uda się teraz tego przepchnąć, to nie uda się już chyba nigdy. To musi być absolutny priorytet klubu na najbliższy czas i trzeba stanąć na głowie by dopiąć swego wbrew wielu przeciwnościom.

Gra w Stalowej kompletnie mija się z celem i jeśli do tego dojdzie, będzie jedynie złem koniecznym. Koszty wzrosną, przychody z dnia meczowego będą do pominięcia, nie będzie możliwości sensownej promocji, nie mówiąc już o kwestii kibiców, dla których tak na prawdę jest to wszystko, a i jest duża szansa że wobec obecnych relacji, klub ze Stalowej nie będzie ułatwiał życia. Temat przerabiany na miejskim rok temu.

Miejski właśnie... Jest niewiele lepszą opcją. Przerabiano to parę razy i wnioski zawsze były takie same. Nie ma najmniejszych podstaw by sądzić, że teraz będzie inaczej. Jak by nie czarować rzeczywistości, jego nazwa odnosi się raczej do kwestii własności, niż realnego statusu i potencjalne zabieganie o jego modernizację wygląda wręcz kuriozalnie, jest robieniem przysługi tamtym i odbieraniem sobie argumentów do budowy PLCA (miejski już spełnia, czego chcecie? - tak usłyszycie za chwilę). Ten cały wyjazd Prezydenta Ferenca do Warszawy to kolejne już plucie Resovii w twarz. Tych samych elementów brakuje na obu stadionom, by spełnić wymogi licencyjne, więc dlaczego mówi się o Hetmańskiej? Halo, kto awansował do tej I ligi?! Jeszcze przed finałem barażów owe spotkanie było wielkim priorytetem i miało się odbyć zaraz po weekendzie, ale nagle przestało nim być i odbędzie się za miesiąc na spokojnie, choć liga zaraz rusza. Kwestia modernizacji miejskiego przewijała się również przez ostatni rok. Doprawdy, niesłychany zbieg okoliczności gdzie akurat w tabeli były oba kluby gdy temat pojawiał się i upadał.

Przecież rozpoczęcie budowy PCLA i postawienie w pierwszej kolejności samych jupiterów powinno załatwić sprawę gry u siebie. Czy nawet postawienie ich przez miasto niezależnie, a później włączenie tego do PCLA jeśli przez formalności tak byłoby szybciej. Pieniądze są, budżet miasta na ten rok to 1,7 MLD zł i nie na takie bzdury są marnotrawione grube miliony. Dla porównania oświetlenie to ok 3- 4 mln zł, promil tego. Albo wymyślenie jeszcze innego sposobu finansowania i późniejsze rozliczenie pieniędzmi z projektu mogło by być rozwiązaniem? Nie wiem, w każdym razie istnieje ogromna szansa, że nawet bez podgrzewanej płyty uzyskano by licencję pod warunkiem przedstawienia planów dalszej modernizacji. Co z resztą? Nic, stara trybuna i tak miała zostać, a położenie boiska się nie zmienia, więc wielomiesięczna budowa drugiej strony wraz z halą w niczym nie koliduje i może przebiegać równolegle do toczących się rozgrywek, a na murawę i bieżnię przyjdzie czas w przerwie od rozgrywek.

Trener i piłkarze zrobili swoje, a nawet więcej niż ktokolwiek oczekiwał. Panowie działacze do dzieła. Teraz pałeczka jest po waszej stronie. Resovia to nie OM TUR czy jak to się teraz nazywa, nikt nie będzie ciągną klubu za uszy. O każdą jedną rzecz trzeba chodzić i zabiegać, walczyć. Proszę wydrukować sobie i powiesić na ścianie miny urzędników ratusza po historycznym awansie Rzeszowa, niech przypominają kto ma w tym mieście pod górkę, a komu się pomaga z każdej strony. Ci ludzie byli bliscy płaczu. Bynajmniej nie ze szczęścia. Lokalne media nie lepiej, zamiast huczeć, pogrążone w żałobie, z kronikarskiego obowiązku odnotowano że mecz się odbył, znacznie więcej wyczytać można na ogólnopolskich portalach, od wczoraj jątrzenie nigdzie oficjalnie nie potwierdzoną informacją o odejściu Kalińca. Parodia, jaką zrobiono z fety na rynku, to także jeden z wielu zbiegów okoliczności rzecz jasna.

Innych wyzwań nie brakuje, ale infrastruktura jest kluczowa, by móc później na poważnie rozmawiać ze sponsorami, piłkarzami i różnego rodzaju partnerami - tych też nikt do Resovii za rękę nie przyprowadza. Sportowo się utrzymamy. Tak się złożyło, że leci jeden zespół, więc można spokojnie oswajać się z 1 ligą i budować zespół na ten poziom, a skupić się na rzeczach około sportowych. Po pierwsze PCLA. Po drugie PCLA i po trzecie PLCA. Przy Wyspiańskiego jest nasz dom! Nigdy nie było tak bliski i nigdy nie miało to aż takiego znaczenia!

~anonim 2020-08-05 11:44:06 7 27

Ktos tu sie boi ? cykory

Haha 2020-08-05 11:52:19 9 6

Haha

Haha 2020-08-05 11:52:19 9 6

Haha

Rzeszów 2020-08-05 11:55:52 15 25

CZAS WRACAC DO DOMU PAMIETACIE?A TU KUKU NIE BYŁO TAK ŻE RESOVIAK Z CHARAKTEREM NIE SIADA POD JUPITEREM?CZEMU STADIONU NA WYSPIANSKIEGO NIE BUDUJA O CO CHODZI CZYŻBY DZIAŁKI NIE ZOSTAŁY ODDANE MIASTU?CZEMU RESOVIA NIE JEST TAKA GOSCINNA U SIEBIE NIE POZWALA INNYM KLUBOM GRAC NAWET STALI RZESZÓW.SZOK!!!

Harry_Kane 2020-08-05 11:57:19 23 3

anonim ty tam dziecko wracaj do swojej drużynki, bo lzsy już czekają do grania

~anonim 2020-08-05 11:58:30 14 19

Stałowka mogła im odmówić ale tego nie zrobiła . A mam przypomnieć kto wyzywał kogo od bezdomnych. Uczciwie to powinni jezdzić do Niepołomic czy Tarnowa

~anonim 2020-08-05 12:03:07 9 12

Mało pociagów leci do Stalowej ?

Rzeszów 2020-08-05 12:07:11 6 24

O co chodzi z tym stadionem resovi?dlaczego pierwsza łopata nie wbita kiedy zacznie się budową bo co roku tylko projekt jest.Może nie oddanie miastu działek?

Żuraw Stary 2020-08-05 12:10:19 9 24

Oby nie, bo znowu trzeba by było odkarzać stadion co drugi tydzień...

jureczek 2020-08-05 12:28:55 6 19

Nawet jesli Boniek by sie zgodzil to oznacza ze na remont nadal nie bedzie czasu bo przeciez nie beda biegac po wykopach buuuu.A jesli o Stalowa Wole.Bez przesadzy ze to dzura .To spore miasto i do tego fajnie sie rozwijajace.Dziura to w mniemaniu Krakowa,Warszawy czy nawet Torunia to jest Rzeszow.

Resoviak 2020-08-05 13:03:51 73 11

Lepszych argumentów, niż obecnie do powstania PCLA nie będzie. Lekkoatleci na poziomie krajowym i europejskim. Piłkarze awansowali do ligi która dla tego miasta była nieosiągalna niemal przez trzy dekady, to na prawdę historyczny moment. Sukcesy młodzieży i drużyny kobiet, do tego 115-lecie klubu. Przecież w skali miasta, regionu i obecnych możliwości klubu jest to niczym przebicie rekordów na 100m Usaina Bolta i gry w Lidze Mistrzów. Jeśli nie uda się teraz tego przepchnąć, to nie uda się już chyba nigdy. To musi być absolutny priorytet klubu na najbliższy czas i trzeba stanąć na głowie by dopiąć swego wbrew wielu przeciwnościom.

Gra w Stalowej kompletnie mija się z celem i jeśli do tego dojdzie, będzie jedynie złem koniecznym. Koszty wzrosną, przychody z dnia meczowego będą do pominięcia, nie będzie możliwości sensownej promocji, nie mówiąc już o kwestii kibiców, dla których tak na prawdę jest to wszystko, a i jest duża szansa że wobec obecnych relacji, klub ze Stalowej nie będzie ułatwiał życia. Temat przerabiany na miejskim rok temu.

Miejski właśnie... Jest niewiele lepszą opcją. Przerabiano to parę razy i wnioski zawsze były takie same. Nie ma najmniejszych podstaw by sądzić, że teraz będzie inaczej. Jak by nie czarować rzeczywistości, jego nazwa odnosi się raczej do kwestii własności, niż realnego statusu i potencjalne zabieganie o jego modernizację wygląda wręcz kuriozalnie, jest robieniem przysługi tamtym i odbieraniem sobie argumentów do budowy PLCA (miejski już spełnia, czego chcecie? - tak usłyszycie za chwilę). Ten cały wyjazd Prezydenta Ferenca do Warszawy to kolejne już plucie Resovii w twarz. Tych samych elementów brakuje na obu stadionom, by spełnić wymogi licencyjne, więc dlaczego mówi się o Hetmańskiej? Halo, kto awansował do tej I ligi?! Jeszcze przed finałem barażów owe spotkanie było wielkim priorytetem i miało się odbyć zaraz po weekendzie, ale nagle przestało nim być i odbędzie się za miesiąc na spokojnie, choć liga zaraz rusza. Kwestia modernizacji miejskiego przewijała się również przez ostatni rok. Doprawdy, niesłychany zbieg okoliczności gdzie akurat w tabeli były oba kluby gdy temat pojawiał się i upadał.

Przecież rozpoczęcie budowy PCLA i postawienie w pierwszej kolejności samych jupiterów powinno załatwić sprawę gry u siebie. Czy nawet postawienie ich przez miasto niezależnie, a później włączenie tego do PCLA jeśli przez formalności tak byłoby szybciej. Pieniądze są, budżet miasta na ten rok to 1,7 MLD zł i nie na takie bzdury są marnotrawione grube miliony. Dla porównania oświetlenie to ok 3- 4 mln zł, promil tego. Albo wymyślenie jeszcze innego sposobu finansowania i późniejsze rozliczenie pieniędzmi z projektu mogło by być rozwiązaniem? Nie wiem, w każdym razie istnieje ogromna szansa, że nawet bez podgrzewanej płyty uzyskano by licencję pod warunkiem przedstawienia planów dalszej modernizacji. Co z resztą? Nic, stara trybuna i tak miała zostać, a położenie boiska się nie zmienia, więc wielomiesięczna budowa drugiej strony wraz z halą w niczym nie koliduje i może przebiegać równolegle do toczących się rozgrywek, a na murawę i bieżnię przyjdzie czas w przerwie od rozgrywek.

Trener i piłkarze zrobili swoje, a nawet więcej niż ktokolwiek oczekiwał. Panowie działacze do dzieła. Teraz pałeczka jest po waszej stronie. Resovia to nie OM TUR czy jak to się teraz nazywa, nikt nie będzie ciągną klubu za uszy. O każdą jedną rzecz trzeba chodzić i zabiegać, walczyć. Proszę wydrukować sobie i powiesić na ścianie miny urzędników ratusza po historycznym awansie Rzeszowa, niech przypominają kto ma w tym mieście pod górkę, a komu się pomaga z każdej strony. Ci ludzie byli bliscy płaczu. Bynajmniej nie ze szczęścia. Lokalne media nie lepiej, zamiast huczeć, pogrążone w żałobie, z kronikarskiego obowiązku odnotowano że mecz się odbył, znacznie więcej wyczytać można na ogólnopolskich portalach, od wczoraj jątrzenie nigdzie oficjalnie nie potwierdzoną informacją o odejściu Kalińca. Parodia, jaką zrobiono z fety na rynku, to także jeden z wielu zbiegów okoliczności rzecz jasna.

Innych wyzwań nie brakuje, ale infrastruktura jest kluczowa, by móc później na poważnie rozmawiać ze sponsorami, piłkarzami i różnego rodzaju partnerami - tych też nikt do Resovii za rękę nie przyprowadza. Sportowo się utrzymamy. Tak się złożyło, że leci jeden zespół, więc można spokojnie oswajać się z 1 ligą i budować zespół na ten poziom, a skupić się na rzeczach około sportowych. Po pierwsze PCLA. Po drugie PCLA i po trzecie PLCA. Przy Wyspiańskiego jest nasz dom! Nigdy nie było tak bliski i nigdy nie miało to aż takiego znaczenia!

robert g stal 2020-08-05 13:46:42 4 11

TYLKO WYPARCI SA COS WARCI
pozdrawiam

~anonim 2020-08-05 14:06:24 12 14

A może by na odwrót spróbować? Modernizujemy stadion 1- ligowca (czyniąc go przy okazji także miejskim) i jeśli Stal będzie chciała lub będzie musiał przez wymagania licencyjne, będzie grać przy Wyspiańskiego? Resovia awansowała czy Stal?

Jedi 2020-08-05 14:14:42 26 5

I hu. Z tym wszystkim wybudują jupitery podgrzewana murawę ale nie tam gdzie trzeba wydadzą pieniądze na miejski a
Potem będą mówić ze nie ma kasy na stadion lekkoatletyczny ! Stadion dla Resovii !

~anonim 2020-08-05 14:44:35 34 4

Rzeszów ostatnim większym miastem gdzie jupitery nie są jeszcze standardem, a uchodzą za niewyobrażalny luksus. Wyjazd oczywiście pod publiczkę, żeby pokazać się jako prezydent "wszystkich" Rzeszowian. W rzeczywistości numer pod tytułem: "Jak zrobić stadion dla Stali, za dorobek i zasługi Resovii". Podobnie jak z naganianiem sponsorów na kilkadziesiąt milionów pod tamę, a później opowiadanie, że Resovia dostaje dzięki miastu więcej pieniędzy, bo dotacje. Himalaje cynizmu i hipokryzji.

chmm 2020-08-05 15:35:24 2 11

Jeżeli pzpn by sie zgodził,by Resovia grała na Stali.Stworzyli by sobie precedens.I wiele klubów by się zaraz pod to podpięło.

Hmm 2020-08-05 15:52:55 22 1

Za rok awansuje Stal i ..stadionu dalej nie będzie :)
Derby Rzeszowa będą w Stalowej Woli hahahahahahahahahaha

Śmk 2020-08-05 15:53:49 5 14

A w*********lać błazny do jakiejś żółkiewki albo innej wólki

??? 2020-08-05 16:11:32 20 0

Ferenc powtarza co chwilę że Rzeszówe ma byc metropolią i wioski do Miasta przyłącza a co to za metropolia która nie ma STADIONU na 1 LIGĘ :))))))

Rzeszów 2020-08-05 16:20:38 14 3

Zrobić zbiórkę u kibiców na oświetlenie i na podgrzewana murawę na Wyspianskiego dużo by to nie kosztowało.

~anonim 2020-08-05 16:23:42 6 13

A jakim prawem miasto ma resovii budowac stadion To nie jest własnosc miasta. Stal oddała miastu stadion dlatego miasto inwestuje ale sama Stal jest bezdomna tak naprawde

??? 2020-08-05 16:29:43 10 1

anonim dzieciaku myślenie nie jest twoją mocną stroną , dlatego wyluzuj :)

??? 2020-08-05 16:29:43 8 1

anonim dzieciaku myślenie nie jest twoją mocną stroną , dlatego wyluzuj :)

smutne 2020-08-05 16:36:31 11 1

powiem szczerze, ze jedno sie jozefowi stalinowi udalo niestety...mordujac z drugim okupantem polska inteligencje zastapil ich miejsce nowym typem obywatela, ktoremu wszystko co przedwojenne,bialo-czerwone i niepodlegle mialo przeszkadzac......

suweren 2020-08-05 16:46:11 7 2

a na Resie tej murawy i jupiterow sie nie da zrobic? jaki to koszt?

Siejko 2020-08-05 17:19:34 3 3

Tadeusz jedzie do Bońka z prośbą aby może dało się powtórzyć ten mecz "jednak bramkarz się ruszył i karny nie powinien być uznany co nie Zibi "a jak stal wtedy awansuje to my wtedy wszystko na Hetmańskiej zrobimy no wszystko nawet LM będzie niezawodnie .

~anonim 2020-08-05 18:06:00 9 0

Nadchodzący czas może zdecydować czym będzie dla Resovii awans do 1 ligi, chwilową przygodą czy początkiem czegoś większego. Są już pewne konkrety dotyczące Centrum Lekkoatletycznego, klimat sprzyja jak nigdy i twardych argumentów nie brakuje. Trzeba "tylko" umiejętnie to rozegrać, bo w obecnych okolicznościach nie ma żadnych szans, że coś stanie się samo. Niestety, podejście wielu rzeszowskich decydentów jest patologiczne. Nie każdy musi lubić Resovię i iść jej na rękę, nie w tym rzecz, ale na miłość boską, mentalność niektórych z nich niewiele różni się o tej kibolskiej. Grubą książkę można by napisać o tym jak miasto przez lata robiło klub bez mydła rzucając przy okazji jakieś ochłapy dla zachowania pozorów. Grzać temat pcla ile się da. To jest ten czas!

abraxas 2020-08-05 19:24:18 2 2

Dlaczego nie w Mielcu ?

Jacek 2020-08-05 22:56:48 2 3

Po co w Rzeszowie dwa stadiony? W Rzymie na Stadio Olimpico gra Roma i Lazio, w Mediolanie Inter i Milan graja na "San Siro"! Znaczy można, a warto zwrócić uwagę, że Serie A stoi troszkę wyżej od naszej 1 ligi (wprawdzie tylko kilkaset miejsc wyżej ale jednak)

Ave SOVIA 2020-08-06 22:01:39 1 0

Co wy pierdo.licie o jakichś precedensach? hahaha Stadion miejski na hetmańskiej jest własnością samorządu. To żaden precedens w skali kraju że klub z jakiegoś miasta gra na miejskim obiekcie xD poza tym stadion Resovii też jest już miejski.
Gadanie frustratow z bolącą d****a...

Ehh... 2020-08-06 22:05:41 3 0

Najwięcej do powiedzenia mają mistrzowie zarządzania i wielkiego football'u z przemyskiej Polonii, z IQ ślimaka (tego bez muszli, ale to już wizualne a nie intelektualne podobieństwa)...
Mniej harnoldów pod NaszymSklepem a więcej pokory xd

Gol 2020-08-07 10:55:08 0 2

Bardzo dobra informacja. 50tyś za mecz w Stalowej. Zarobią sobie a wam pozostaną te komentarze o STALÓWCE w Boguchwale.

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem