2020-06-30 07:06:26

Jak wystawić e-faktury za transakcje zagraniczne przez nievatowca

E-faktury są coraz częściej stosowane przez przedsiębiorców zarówno w transakcjach krajowych, jak i zagranicznych. Takie rozwiązanie pozwala na usprawnienie procesu obrotu dokumentami oraz ich archiwizację. W przypadku rozliczeń transakcji zagranicznych przez osoby zwolnione z podatku VAT, również można stosować e-faktury. Należy tylko poznać podstawowe zasady, na jakich wystawia się oraz rozlicza faktury elektroniczne z transakcji międzynarodowych.

Rozliczenie w przypadku podatnika zwolnionego z VAT

Najczęstszą sytuacją, która umożliwia zwolnienie podatnika z VAT, jest nie przekroczenie przez przedsiębiorcę rocznego obrotu wynoszącego 200 tys. złotych. Istnieje jednak pewien wyjątek od tej reguły, który mówi, że bezwzględnie na roczny obrót przedsiębiorstwo dokonujące dostawy nowych środków transportu, metali szlachetnych lub świadczące ciągłe usługi prawne musi zarejestrować się, jako czynny podatnik VAT.

Warto zatem wiedzieć, jak wygląda zakup towarów w UE przez podatnika zwolnionego z VAT  oraz  jak rozliczyć się z tych zakupów.  W przypadku, gdy nievatowiec nie przekroczył w danym roku podatkowym wewnątrzwspólnotowej wartości nabycia w wysokości 50 000. złotych, to może nie wykazywać wewnątrz wspólnotowego nabycia towarów – czyli WNT podczas nabycia towarów z innego kraju Unii Europejskiej. Dobrowolne jest również w takim przypadku zgłoszenie  transakcji WNT. Należy jednak pamiętać, że podatnik zwolniony z VAT zgłaszający WNT musi opłacić należny podatek VAT, który wynika z transakcji zagranicznej danego towaru. Przy czym należy pamiętać, że podatek naliczany jest według krajowej stawki.

Jak rozliczyć zakup zagraniczny przez nievatowca?

Jeżeli osoba zwolniona z podatku VAT przekroczyła limit 50 00 złotych, to zobowiązana jest do dokonania wewnątrz wspólnotowego nabycia towarów. Aby rozliczanie faktur zagranicznych było możliwe, nievatowiec musi zarejestrować się jako podatnik VAT-UE lub złożyć deklarację o wyborze takiego rozwiązania do naczelnika Urzędu Skarbowego. Do zarejestrowania się jako podatnik VAT-UE, wymagane jest wypełnienie oraz rejestracja w formularzu VAT-R. Po prawidłowej rejestracji podatnik otrzyma przed swoim NIP-em dodatkowy symbol kraju. W przypadku Polski będzie to kod PL.

Warto mieć na uwadze, że rejestracja VAT-UE nie wiąże się z utratą dotychczasowego zwolnienia z podatku VAT.  Dotyczy ona tylko transakcji zagranicznej. Ponadto korzystając z WNT, podatnik ma obowiązek opodatkować nabyte towary zgodnie ze stawką obowiązującą w jego kraju, a nie kraju pochodzenia towaru.

Jak wykazać transakcję zagraniczną w rozliczeniu?

W przypadku składania deklaracji VAT-7 lub VAT-7K podatnik zobowiązany jest do wykazania wewnątrz wspólnotowego nabycia towarów w polu 23 i 24. Dodatkowo podatnicy VAT-UE muszą miesięcznie lub kwartalnie składać deklarację VAT-UE, jeśli w danym miesiącu wystąpiło WNT. W przypadku nievatowców wskazuje się wystąpienie WNT w deklaracji VAT-8 w części C pola 10 i 11. Warto mieć na uwadze, że zasady rozliczeń WNT nie obowiązują w przypadku transakcji nabycia usług z krajów Unii Europejskiej, które traktuje się jako import usług.
 

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem