https://online.efortuna.pl/page?key=ej0xMzUzMTM1NiZsPTE0NjM1MTYzJnA9MzExOTg%3D&var1=cms%2Fbonus

2020-03-02 14:02:02

Wybory Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Znamy pewniaka

Podobne tematy PZPN Zbigniew Boniek
fot. PZPN
fot. PZPN
Kadencja Zbigniewa Bońka jako prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej dobiega właśnie końca. Jest to już druga kadencja tego wybitnego piłkarza i uznanego działacza piłkarskiego i można byłoby oczekiwać, że Boniek kontynuowałby swoją pracę na tym stanowisku, gdyby nie zabraniały mu tego przepisy. Popularny "Zibi" zgodnie z prawem nie może jednak kontynuować pracy w trzeciej kadencji.
 
Gra o fotel prezesa PZPN dopiero się zaczęła, ale pierwszy z kandydatów trzyma w niej już bardzo mocną pozycję. To Marek Koźmiński, zasłużony reprezentant Polski i były właściciel Górnika Zabrze.

Kim jest Marek Koźmiński?

Warto przypomnieć młodszym czytelnikom sylwetkę tego wybitnego sportowca, będącego u szczytu kariery w latach 90. Koźmiński, urodzony w 1971 roku w Krakowie, karierę zaczął w sezonie 1988/89, grając w zespole Hutnika Kraków. Jego znakomite umiejętności i nieustępliwość na murawie, szybko została zauważona przez skautów zagranicznych klubów i tak trafił on do ligi włoskiej, występując kolejno w Udinese Calcio, Brescii Calcio i Ankonie. Następnie przeszedł do ligi greckiej, grając dla PAOK Saloniki, aby powrócić do Polski, kończąc karierę w Górniku Zabrze.

Odnosił też tryumfy w rozgrywkach reprezentacji Polski i został nawet wybrany Odkryciem Roku w 1992, gdy też zdobył srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie z naszą drużyną piłkarzy. Grał jeszcze w 2002 roku na Mistrzostwach Świata w Japonii i Barcelonie i choć zdobył w karierze reprezentacji tylko jedną bramkę, to na koncie ma aż 38 rozegranych spotkań.
 
Został też wybrany sportowcem 50-lecia Hutnika Kraków, a za zasługi odznaczono go srebrnym medalem PKOl. Równie ciekawa była jego kariera jako menedżera i działacza. Aż 8 lat działał w zarządzie Polskiego Związku Piłki Nożnej, gdzie pełnił różne stanowiska – a ukoronowaniem tej kariery być może już niedługo będzie funkcja Prezesa Związku.

Bukmacherzy mają już swoje typy

Choć wybory nowego szefa piłkarskiej centrali odbędą się dopiero za ponad pół roku, bukmacherzy wydają się już wiedzieć, kto wygra i przyjmują zakłady. Największe szanse ma właśnie Koźmiński, który ma przytłaczającą przewagę nad kolejnymi kandydatami.
 
W następnej kolejności typowani są inni znani działacze piłkarscy, zarówno ze szczebla klubowego, jak i krajowego, tacy jak Cezary Kulesza, Maciej Sawicki, Bogusław Leśnodorski, a nawet faworyt wielu internautów, barwny Zdzisław Kręcina. Jeśli zresztą próbowaliście już obstawiać takie zakłady, sprawdźcie także Kasyno Online Legalne, które dostarczy nie mniej emocji, niż ta piłkarska rozgrywka o wysokie stanowisko.

Choć sam Zbigniew Boniek twierdzi, że "nie będzie sterował z tylnego fotela" i że nowy kandydat będzie całkowicie niezależny, to pewne jest, że będzie miał on wpływ na nowego prezesa. Nie powinno być to zresztą zaskoczeniem dla nikogo – Koźmiński jest wieloletnim współpracownikiem Bońka i aktualnym wiceprezesem ds. szkoleniowych PZPN. Zakładając, że Koźmiński pozyska głosy lokalnych delegatów, można się spodziewać, że zdobędzie on to prestiżowe stanowisko, kontynuując dotychczasową politykę związku.
 
Główne punkty jego planowanej kandydatury to zwiększony nacisk na szkolenie młodzieży i wpłynięcie na poziom polskich klubów, aby reprezentowały one poziom, pozwalający na rywalizację w pucharach UEFA. Jest on też zwolennikiem pozostawienia na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski Jerzego Brzęczka, którego chwali za umiarkowane sukcesy. Czy zwycięży, czas pokaże, a my życzymy sobie, aby jak to tradycyjnie w piłce nożnej, wygrał najlepszy.


 

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij