2019-05-24 12:02:11

PZPN przeznaczy 31 milionów dla klubów z niższych lig! Zyskają kluby z Podkarpacia

Na czwartkowym posiedzenia Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej zaakceptowano projekt uchwały określające ryczałtowe opłaty dla klubów od trzeciej ligi do niższych klas rozgrywkowych. Zyskają na tym amatorskie kluby w Polsce, w tym z Podkarpacia.
 
PZPN przeznaczy aż 31 milionów dla klubów z niższych lig. Tym samym zrezygnuje z wielu opłat na rzecz jednej ryczałtowej. Opłaty ponoszone przez kluby będą zdecydowanie niższe aż do 85%. Zyskają na tym również Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej.
 
- Ta ostatnia propozycja wpisuje się w całą naszą politykę wspomagania piłki amatorskiej, młodzieżowej, a także małych klubów i środowisk piłkarskich. Działamy sprawnie, skutecznie i możemy sukcesywnie finansować tak ciekawe projekty. W ciągu pięciu lat Polski Związek Piłki Nożnej przeznaczy na dofinansowanie programu łącznie ok. 31 mln zł (ok. 6,2 mln rocznie). Dzięki subsydiom przyznanym przez PZPN, każdy WZPN uzyska dodatkową pulę środków na rozwój piłkarstwa amatorskiego, w szczególności rozgrywek dzieci i młodzieży - powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek, cytowany przez portal laczynaspilka.pl.
 
Dotychczas zespół seniorski w niższych klasach rozgrywkowych, aby przystąpić do nowego sezonu musiał opłacić trzy podstawowe opłaty: 
- składki członkowskiej
- opłaty za uczestnictwo w rozgrywkach na danym poziomie 
- opłata za uprawnienie pojedyńczego gracza
By sprostać oczekiwaniom środowiska piłkarskiego i dorównać standardom europejskim, należało ujednolicić systemy opłat w niższych ligach.
 
– Do dzisiaj Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej posiadały dużą swobodę w kwestiach finansowych, co z biegiem lat spowodowało pewne rozbieżności w kwestii opłat wnoszonych przez kluby w różnych regionach. Każdy z szesnastu WZPN organizujących rozgrywki w danym regionie posiada dowolność w ustalaniu wysokości opłat. Reforma, którą wprowadza PZPN, została poprzedzona dogłębną analizą, tak by nadrzędny cel, jakim jest ujednolicenie i obniżenie opłat ponoszonych przez kluby, nie miał negatywnego wpływu na przychody WZPN – tłumaczy cytowany przez portal laczynaspilka.pl Maciej Sawicki, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Piłki Nożnej.
 
– Nowe regulacje PZPN wprowadzą jednolite w całej Polsce, niższe opłaty dla klubów na poszczególnych poziomach rozgrywkowych. Kwoty zaproponowane przez PZPN są stawkami maksymalnymi, jakie mogą być pobierane przez WZPN. W skali kraju kluby będą płaciły średnio o połowę mniej. Drużyny dziecięce i młodzieżowe (zarówno żeńskie, jak również męskie) zostały już – decyzją Zarządu PZPN – w ubiegłym roku zwolnione z wszelkich opłat dotyczących uczestnictwa w rozgrywkach. PZPN będzie na bieżąco monitorował wszelkie zmiany w taryfikatorze danego WZPN, tak by nie przenoszono opłat związanych z udziałem w rozgrywkach na inne ponoszone w trakcie rozgrywek (np. opłaty za żółte kartki, weryfikacja uprawnienia boisk itd.) – kontynuuje Maciej Sawicki.
 
Po tej reformie przystąpienie do nowych rozgrywek przez klub będzie tańsze i prostsze. Działacze klubów z niższych lig nie będą musieli zajmować się wyliczeniami związanymi z określeniem wysokości opłat w danym ZPN-ie. Przestanie mieć znaczenie, ilu zawodników zostało uprawnionych w danym klubie do gry.
 
– Oprócz obniżenia kosztów startu w rozgrywkach i zredukowaniu formalności z tym związanych, kluby będą płaciły takie same stawki w całym kraju, co jest sprawiedliwsze niż system poprzedni. Nowy system nie będzie faworyzował żadnego z regionów. Obniżenie opłat dla klubów spowoduje ograniczenie wpływów do budżetów poszczególnych WZPN. Aby zapobiec uszczupleniu budżetów WZPN związanych z obniżką opłat, PZPN przeznaczy ponad 30 milionów złotych na wyrównanie różnic. Środki będą wypłacane w ramach trzech rodzajów subwencji, tak by ich pula została podzielona między WZPN jak najbardziej sprawiedliwie – zapewnia Sekretarz Generalny PZPN.
 
Pierwsza część dofinansowania zapewni wyrównanie budżetu WZPN do wartości z sezonu poprzedzającego wprowadzenie reformy (2018/2019). Druga część zapewni dodatkowe środki tym WZPN, które do tej pory pobierały opłaty zbliżone od tych proponowanych w reformie (czyli niższe niż średnie opłaty dla całego kraju). Taki WZPN otrzyma dodatkowy bonus w postaci ułamka tych dochodów z sezonu poprzedzającego reformę, który stanowi procentową różnicę pomiędzy obniżonym dochodem wynikającym z wprowadzenia nowych niższych opłat, a połową opłat wcześniej pobieranych. Dopłaty te wyniosą od 1% do aż 52% ich poprzednich przychodów z tytułu opłat. Trzecią, dodatkową subwencją, jest kwota przyznawana poszczególnym WZPN w zależności od liczby zrzeszonych w nich klubów w sezonie poprzedzającym wprowadzenie reformy. Największe WZPN otrzymają po 200 tysięcy złotych subwencji, a najmniejsze związki uzyskają po 80 tysięcy złotych. - podaje portal laczynaspilka.pl
 
– Na podstawie analizy dotychczasowych wpływów i potencjalnych wpływów w przyszłych sezonach stwierdzamy jednoznacznie, że wszystkie WZPN zyskają na nowej reformie. Jest ona pomysłem innowacyjnym i bardzo potrzebnym, który przyniesie korzyści finansowe zarówno klubom, jak i związkom wojewódzkim. Ograniczy koszty i czas związany z rozliczeniami po obu stronach. To także szansa na zwiększenie zainteresowania piłką nożną wśród amatorów, zarówno tych młodszych, jak i starszych. Zwiększona liczba zawodników w dłuższej perspektywie to krok w stronę dalszego rozwoju piłki nożnej w Polsce – podsumowuje reformę Maciej Sawicki.
 
Będą obowiązywać następujące stawki:
3 liga – 2000 złotych rocznie
4 liga – 1300 złotych rocznie
Klasa okręgowa – 1000 złotych rocznie
A klasa – 650 złotych rocznie
B klasa – 300 złotych rocznie

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem