2016-09-06 14:13:05

Walkower w meczu Karpat Krosno? Chodzi o drugą drużynę

fot. Marcin Pirga / archiwum
fot. Marcin Pirga / archiwum
Wynik meczu Karpaty II Krosno - LKS Czeluśnia najprawdopodobniej zostanie zweryfikowany jako walkower dla drużyny gości. Na boisku 5-1 zwyciężyli krośnianie.
 
Druga drużyna Karpat Krosno od sezonu 2016/2017, po reaktywacji, występuje w klasie A2 Krosno. Po sześciu kolejkach rozgrywek rezerwy Karpat zajmują 3. miejsce w tabeli. Stracą jednak punkty przez walkower.
 
W ubiegłą niedzielę Karpaty II Krosno rozgrywały spotkanie 6. kolejki z LKS-em Czeluśnica. Krośnianie zwyciężyli 5-1, a w ich szeregach pojawiło się kilku piłkarzy pierwszej drużyny. Pełne 90 minut rozegrał Ukrainiec Andrij Nikanowycz, który nie powinien pojawić się na boisku. Strzelił nawet jedną bramek.
 
- Mecz z Czeluśnicą zostanie zweryfikowany jak walkower 0-3 ponieważ Nikanowycz nie był uprawniony do gry w drugim zespole. Rozegrał cały mecz w Jarosławiu - poinformował nas jeden z kibiców.
 
I rzeczywiście. Mówi o tym paragraf 4, punkt 2 uchwały PZPN o przepisach w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną, który cytujemy poniżej:
 
"Jeżeli drużyna klasy wyższej nie rozgrywa w danym terminie zawodów o mistrzostwo lub puchar, zawodnicy tej drużyny, którzy grali w poprzedniej kolejce mistrzostw więcej niż połowę meczu, nie mogą uczestniczyć w zawodach klasy niższej w tym terminie; prawo do gry w drużynie klasy niższej przysługuje tym zawodnikom dopiero w następnej kolejce (terminie) mistrzostw, nie więcej jednak jak trzech zawodników."
 
Wkrótce powinny zapaść oficjalne decyzje w tej sprawie.
 
Karpaty II Krosno: Rysz - Surdacki (55. Fafajda),Rymarowicz, Nikanowycz, Nowak - Buszta, Wąsikowski, Skiba, Siepierski (65. Biernacki), Mordec (76. Krakos) - Gabrych (82. Jurczak)

Czytaj także

Komentarze

Skomentuj przez Facebook

Skomentuj bez logowania

Komentarze: 4

Rozwiąż działanie =

JKS Czarni Jasło 2016-09-06 15:27:12 21 8

Kabaretu w karpatach ciag dalszy.Miała byc 2 liga jest ostatni plac a poniedawnej napince i szydzeniu z pomyłki kierownika druzyny Czarnych w meczu z Piastem takze na tym portalu przez krosnienskich kibiców, ,,zawodowcy,, pokazali jak sami znają i respektują przepisy.Nie głupiowam teraz?

JKS Czarni Jasło 2016-09-06 15:27:12 21 8

Kabaretu w karpatach ciag dalszy.Miała byc 2 liga jest ostatni plac a poniedawnej napince i szydzeniu z pomyłki kierownika druzyny Czarnych w meczu z Piastem takze na tym portalu przez krosnienskich kibiców, ,,zawodowcy,, pokazali jak sami znają i respektują przepisy.Nie głupiowam teraz?

s..y 2016-09-06 16:11:40 6 13

Debilu czytaj!!! jeszcze nie ma oficjalnego przyznania walkowera!!!jak będzie to się wtedy podniecaj!!k...a po co ja to piszę przecież ty z jasła i tak nie zatrybisz!!

pawlo 2016-09-06 22:30:14 5 6

jaki K..wa walkower chyba komus sie cos poj....ło wszystko bylo ok Andrij mogł grac

gość 2016-09-07 09:25:58 7 3

Kilka uwag.
Po pierwsze cytowana uchwała PZPN jest ogólnym aktem prawa sportowego, a szczegółowe przepisy znajdują się w poszczególnych regulaminach rozgrywek, czyli w tym przypadku w Regulaminie Rozgrywek IV ligi i niższych klas rozgrywkowych na sezon 2016/2017 wydanym przez Podk.ZPN w czerwcu tego roku.
Owszem jest tam również zapis analogiczny jak w Uchwale PZPN (par. 11 ust. 2 lit. b), z tym, że jest również w tym samym paragrafie jeszcze pkt 2 lit. h, który mówi, że "jeżeli zawodnik brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze przekraczającym połowę czasu gry może wystąpić w kolejnym spotkaniu innej drużyny swego klubu dopiero po 1 dniu przerwy (przepis nie dotyczy bramkarzy)."
Tu sprawa druga. Nikanowicz nie grał całego meczu w Jarosławiu, został zmieniony przez Skibę w 78 minucie, więc grał "w wymiarze przekraczającym połowę czasu gry", a mecz z Czeluśnicą odbył się 4 dni po meczu w Jarosławiu.
Trzeba przyznać, że obydwa przepisy lekko się ze sobą gryzą, ale wydaje się, że nie można karać klubu za skorzystanie z przepisu, który jak najbardziej obowiązuje i nie ma w nim mowy, że jest "mniej ważny", a poza tym znajduje się w tym samym paragrafie.
Kwestia trzecia. "Poinformował nas jeden z kibiców". No tu trochę odlecieliście. Anonimowy kibic, który gdzieś tam coś przeczytał, ale nie koniecznie we właściwych przepisach oraz nie raczył doczytać do końca, "informuje" Was, a Wy bierzecie to na wiarę bez żadnej weryfikacji. Pomijając już fakt, że ten znawca nawet nie wie, że Nikanowicz nie grał całego meczu w Jarosławiu, a Wy nawet tego nie jesteście w stanie sprawdzić przed zamieszczeniem wiadomości w portalu.
Trzeba się Panowie zdecydować i określić, albo to jest portal informacyjny a Wy macie się za dziennikarzy sportowych, albo to jest blog prowadzony na zasadzie "piszę co mi się chce".
Ps: Nie przesądzam, czy w tym wypadku zostanie przyznany walkower. czy nie. Tak jak napisałem to jest kwestia interpretacji nie do końca przemyślanego regulaminu.

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem