2024-05-09 12:45:17

Gdzie przechowuje się kryptowaluty? Odpowiadamy!

artykuł sponsorowany
artykuł sponsorowany
Zastanawiasz się, gdzie trzymać swoje wirtualne monety? Przechowywanie kryptowalut to ważna kwestia dla każdego inwestora – w końcu bezpieczeństwo zainwestowanych środków to podstawa. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jakie masz opcje!

Giełdy kryptowalutowe

Technicznie rzecz biorąc, możesz przechowywać swoje kryptowaluty na giełdach. Jednak nie są one przeznaczone do trzymania aktywów, a jedynie do handlu nimi. Zostawianie tam środków na dłużej jest ryzykowne. Giełdy są częstym celem ataków hakerów, a w dodatku nie masz pełnej kontroli nad kluczami prywatnymi.

Dlatego giełdy kryptowalut najlepiej postrzegać jako dostawców usług, w których można kupować i sprzedawać wirtualne waluty. Trzymaj na giełdzie tylko tyle, ile potrzebujesz do każdej transakcji. Zaufane platformy znajdziesz między innymi tutaj: https://cryps.pl/ranking-gield/.

Portfele online (hot wallet)

Portfele online to z pewnością najwygodniejszy sposób na przechowywanie kryptowalut. Masz do nich dostęp z dowolnego miejsca na świecie – wystarczy mieć internet, przeglądarkę lub aplikację mobilną.

Plusem tego rozwiązania jest łatwość obsługi i szybki dostęp do środków. Minusem – nieco niższy poziom bezpieczeństwa, bo klucze prywatne znajdują się na serwerach podmiotów trzecich. Mimo to portfele online sprawdzą się, gdy chcesz mieć kryptowaluty zawsze pod ręką.

Portfele sprzętowe (hardware wallet)

Portfel sprzętowy to fizyczne urządzenie, które przypomina pendrive. To właśnie on jest uważany za najbezpieczniejszą metodę przechowywania kryptowalut. Dlaczego? Ponieważ klucze prywatne znajdują się w pamięci portfela i nigdy jej nie opuszczają. Transakcje podpisujesz na urządzeniu i dopiero potem trafiają do sieci.

Nawet jeśli podłączysz portfel do zarażonego komputera, Twoje środki będą bezpieczne. To świetne rozwiązanie, jeśli chcesz długoterminowo przechowywać większe ilości kryptowalut.

Portfele sprzętowe mają jeszcze jedną zaletę – nawet jeśli ulegną zniszczeniu lub zagubieniu, masz szansę odzyskać ich zawartość. W przypadku urządzenia USB każdy przelew wymaga autoryzacji poprzez ręczne wprowadzenie kodu PIN. Sprawdź popularne kryptowalutowe portfele tutaj: https://cryps.pl/portfele-kryptowalut-ranking-porownanie/.

Portfele papierowe (paper wallet)

Papierowy portfel to po prostu wydrukowane na kartce klucze – prywatny i publiczny. Nie jest podłączony do sieci, więc hakerzy nie mają do niego dostępu. Aby z niego skorzystać, musisz ręcznie przepisać długi ciąg znaków, co czasem bywa uciążliwe.

Tę formę warto polecić raczej doświadczonym użytkownikom, którzy chcą trzymać cyfrowe aktywa długoterminowo. Pamiętaj, aby przechowywać papierowy portfel w bezpiecznym miejscu i na wszelki wypadek zrobić kilka kopii.

Którą z tych metod wybrać? To zależy od Twoich potrzeb. Jeśli zależy Ci na wygodzie i mobilności, postaw na portfel online. Jeżeli priorytetem jest dla Ciebie bezpieczeństwo, wybierz portfel sprzętowy lub papierowy. W każdym przypadku unikaj trzymania dużych ilości kryptowalut na giełdach – korzystaj z nich tylko do handlu.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij