2024-04-22 14:54:19

Dlaczego transport kolejowy cargo z Chin cieszy się coraz większą popularnością?

W międzynarodowym handlu efektywność łańcucha dostaw jest niezwykle ważna i ma istotny wpływ na sukces firmy. W przypadku transportu z Chin w ostatnich latach zauważalny jest wzrost popularności przewozu towarów cargo koleją. To zjawisko zdecydowanie nie jest przypadkowe. W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których coraz więcej firm decyduje się na transport kolejowy z Chin.

Stosunkowo szybki czas dostawy

Jedną z najważniejszych zalet transportu kolejowego z Chin do Polski jest stosunkowo szybki czas dostawy. Pociągi cargo potrafią pokonać trasę między tymi krajami w minimum 18 dni. Jest to znacznie szybsza opcja niż transport morski lub samochodowy – te dwa środki transportu wymagają co najmniej 35 dni na dostarczenie ładunków z Chin do Polski. Choć transport lotniczy jest znacznie szybszy, to wypada mniej korzystnie od kolei w kwestii m.in. kosztów.

Niezawodność

Transport kolejowy charakteryzuje się również wysoką niezawodnością. Pociągi są mniej podatne na awarie w porównaniu do samochodów ciężarowych. Są także mniej uzależnione od warunków atmosferycznych niż transport morski i lotniczy. To oznacza, że firmy mogą polegać na dostawach z Chin w ustalonym czasie, bez obaw o opóźnienia związane z nieprzewidywalnymi sytuacjami. W wielu branżach jest to niezmiernie ważne, ponieważ ewentualne opóźnienia w transporcie z Chin do Polski mogą zaburzyć np. proces produkcji i znacząco wpłynąć na stabilność lub reputację firmy.

Stabilność cen

Stabilność cen to kolejny atut transportu koleją z Chin. W przypadku wielu innych środków transportu ceny często podlegają wahaniom, co może mieć związek np. z kosztem paliwa. W tej kwestii transport kolejowy oferuje bardziej przewidywalne koszty. Dość stałe stawki opłat za transport umożliwiają firmom lepsze planowanie budżetów logistycznych. Co więcej, ewentualne zmiany w ostatnim czasie oznaczają trend spadkowy w cenach. Koszt transportu ładunku z Chin do Polski jest też stosunkowo atrakcyjny, zwłaszcza w porównaniu z dostawą towarów drogą lotniczą.

Rozwinięta infrastruktura

Infrastruktura kolejowa w Chinach i Europie jest coraz lepiej rozwinięta, co dodatkowo przyczynia się do rosnącej popularności transportu pociągami cargo. Inwestycje w nowoczesne technologie, szybkie połączenia kolejowe oraz usprawnienia w obszarze przeładunków sprawiają, że transport kolejowy staje się jeszcze bardziej efektywny i konkurencyjny. Należy jednak pamiętać, że na trasie mogą pojawić się różnice w szerokości torów, co może niekiedy nieco komplikować organizację przewozu towarów.

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo jest priorytetem dla wszystkich firm działających w branży logistycznej. Transport z Chin pociągiem kontenerowym do Polski charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Kradzieże, katastrofy i inne niebezpieczne sytuacje są raczej dość rzadkimi zjawiskami w przypadku kolei. Dzięki temu firmy mogą bez obaw organizować dostawy z azjatyckiego kraju np. w miejsce docelowe na Podkarpaciu. Możliwe jest też wykupienie ubezpieczenia na przewożony towar.

Ochrona środowiska

Kolej jest uznawana za bardziej ekologiczną formę transportu w porównaniu do transportu samochodowego i lotniczego. Jest to szczególnie istotne w kontekście rosnącej świadomości ekologicznej oraz wymogów dotyczących ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Transport kolejowy z Chin jest preferowany przez UE i różne organizacje z uwagi na mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Można zatem spodziewać się kolejnych inwestycji w infrastrukturę kolejową, która łączy Azję i Europę. Dążenie do zrównoważonego transportu może również pozytywnie wpłynąć na wizerunek firmy.

Możliwość przewozu dużych ilości towarów

Transport kolejowy cargo z Chin umożliwia przewóz dużych ilości towarów w jednej partii. Jest to istotne dla firm, które wysyłają duże ilości produktów, ponieważ pozwala to zoptymalizować koszty logistyczne i skrócić czas dostawy. Co więcej, to właśnie w przypadku towarów wielkogabarytowych o dużej masie przewozy koleją są najbardziej opłacalne. Podczas organizacji takiego transportu ważne jest wybranie odpowiednich pociągów i kontenerów.

Szeroki dostęp do portów kolejowych

W Chinach oraz w Polsce istnieje szeroki dostęp do portów kolejowych, co ułatwia transport kolejowy cargo. Liczba portów kolejowych w obu krajach jest dużo większa niż w przypadku portów morskich i lotniczych. Pozwala to na łatwiejszy i szybszy dostęp do miejsc docelowych, a także znacząco ułatwia proces dostawy. Niekiedy możliwe jest nawet dostarczenie towarów koleją bezpośrednio z miejsca A do miejsca B.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij