2023-08-05 09:08:56

Porażka i zwycięstwo w ramach dwóch meczów sparingowych Polek z Turczynkami

fot: Piotr Sumara
Wczoraj w Mielcu polskie siatkarki zmierzyły się z reprezentacją Turcji w meczu towarzyskim. Spotkanie rozegrano na nowej hali widowiskowo-sportowej w Mielcu. Dziś w tym samym miejscu obie reprezentacje zagrały ponownie.

W pierwszym secie mielecka publiczność poniosła nasze reprezentantki i Polki zwyciężyły z Turcją 26:24. W dobrej dyspozycji była od początku Magdalena Stysiak, której poziom skuteczności był na bardzo wysokim poziozmie.

Drugi set to już pokaz siły Turczynek, które weszły w ten set dużo lepiej niż pierwszy. Pomimo prób dogonienia Turcji, "biało-czerwone" musiały uznać wyższość rywala. W dwóch pierwszych setach graliśmy swoim "pierwszy garniturem", na dwa następny sety to się zmieniło. Turczynki wygrały 25:23.

Szansę zagrania i odbudowania swojej formy dostała Malwina Smarzek. Trzeci set poziomem naszej reprezentacji trochę odstawał, ale to było spowodowane zmiany w składzie, które postanowił dokonać Stefano Lavarini. Nasze rywalki zwyciężyły 25:22.

Trzeba było doprowadzić do tie-breaku. To naszym Polkom się udało, po ciężkim boju na parkiecie w Mielcu nasza reprezentacja wygrała 25:22. W tie-breaku zbyt wiele do powiedzenia nie mieliśmy, znaczna wyższość naszych rywalek i końcowo porażka 10:15

Mecz towarzyski, 4 sierpnia

Polska - Turcja 2:3 (26:24, 23:25, 22:25, 25:22, 10:15)

Polska: Agnieszka Korneluk, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Joanna Wołosz, Olivia Różański, Magdalena Jurczyk, Maria Stenzel (L) - Kamila Witkowska, Monika Gałkowska, Monika Fedusio, Malwina Smarzek, Aleksandra Gryka, Katarzyna Wenerska, Aleksandra Szczygłowska (L). Trener: Stefano Lavarini

Turcja: Melissa Vargas, Elif Sahin, Eda Erdem, Asli Kalac, IIkin Aydin, Ebrar Karakurt, Orge Gizem (L) - Nasu Ozbay, Kubra Akham, Hande Baladin, Ivegin Tugba, Sahin Saliha, Derya Cebecioglu, Ayca Aykac (L). Trener: Daniele Santarelli

Pierwszy set w drugim dniu był bardzo wyrównany na wysokim poziomie. Obie reprezentatki szły punkt za punkt. Dobrze dziś w pierwszym secie wyglądała Maria Stenzel, "biało-czerwona" libero, która dzisiaj dobrze się czuła na parkiecie w Mielcu. W końcówce Turczynki uciekły nam trochę z wynikiem i po ciężkim boju wygrały pierwszego seta 25:22.

Od początku drugiego seta Polki miały kilkupunktową przewagę co wyglądało bardzo dobrze. W drugim secie problemy miały Turczynki, aby zdobywać regularnie punkty i gonić niekorzystny rezultat. W niektórych momentach mieliśmy nawet 7-8 punktów przewagi nad naszymi rywalkami. Agnieszka Korneluk to ona w tym drugim secie prowadziła zespół Stefano Lavariniego do zwycięstwa. Świetne wybrony, przyjęcia i ataki ze środkowej strefy boiska. Reprezentacja Polski pewnie wygrała drugiego seta 25:19.

W trzecim secie Turcja prowadziła prawie cały czas kilkoma punktami. Turczynki po słaby drugim secie trochę się otrząsnęły. Polki miały kłopoty ze zespołem Turcji w tym secie. Podopieczne Stefano Lavariniego walczyły do końc i powoli odrabiały straty punktowe. Po dogonieniu wyniku Polki prowadziły trzema punktami. Polska zdołał zwyciężyć w trzecim secie 25:20.

Polki w czwartego seta weszły też całkiem nieźle i od początku były na małym prowadzeniu. Nasze reprezentatki dziś czuły się na parkiecie i prezentowały dużo lepiej niż za dnia poprzedniego. Polki rozegrały dziś świetne spotkanie i zasłużenie wygrały na zakończenie siatkarskich emocji w Mielcu z Turcją 25: 22.

Mecz towarzyski, 5 sierpnia

Polska - Turcja 3:1 (22:25, 25:19, 25:20, 25:22)

Polska: Magdalena Stysiak, Monika Fedusio, Joanna Wołosz, Aleksandra Gryka, Olivia Różański, Magdalena Jurczyk, Maria Stenzel (L) - Agniesza Korneluk, Kamila Witkowska, Aleksandra Szczygłowska, Katarzyna Wenerska. Trener: Stefano Lavarini

Turcja: Cansu Ozbay, Kubra Akman, Hande Baladin, Derya Cebecioglu, Zehra Gunes, Ebrar Karakurt, Ayca Aykac (L) - Melissa Vargas, Tugba Ivegin, Saliha Sahin, Asli Kalac, IIkin Aydin. Trener: Daniele Santarelli.

- Cieszę się, bo to był rozgerany w pełni mecz od bardzo długiego czasu. Przez to jaką mamy sytuacje, przez urazy. Zostałyśmy we dwie z Olivią Różańską, jako nominalne przyjmujące. Nie miałyśmy wyjścia. Nie zbyt dobrze weszłam w ten mecz, powoli się rozkręcałam, ale im dalej w meczu to wyglądało to coraz lepiej - Monika Fedusio po meczu z Turcją

Autor: Marcel Kowalczuk