2022-07-26 13:17:41

Jak duże jest zapotrzebowanie na zawód mechanika samochodowego?

Mechanik samochodowy to po prostu specjalista potrafiący zadbać o samochód. W transporcie drogowym zawód mechanika samochodowego to po kierowcy zawód numer dwa, którego jakość i wynik w dużej mierze zależy od sprawności auta. Aby samochód działał, należy go zmontować, wyregulować i przetestować, w trakcie eksploatacji należy go serwisować i naprawiać. Wszystko to robi mechanik samochodowy.
 
Im bardziej złożony samochód, tym wyższe kwalifikacje mechanika samochodowego i bez względu na to, jak doskonałe są narzędzia, zawsze potrzebna będzie osoba o „inteligentnych” rękach. Dlatego zapotrzebowanie na specjalistów od naprawy samochodów będzie stałe, a po opanowaniu tego zawodu możesz łatwo znaleźć pracę w różnych przedsiębiorstwach samochodowych, firmach serwisowych, fabrykach samochodów, auto parkach, apkach na podróże, a nawet założyć własną firmę.

Mechanik samochodowy - ​​prestiżowy i zapotrzebowany zawód?

W tych dniach mechanik samochodowy jest zapotrzebowań teraz i będzie tak w przyszłości. Pewne operacje znikną, a praca ręczna zostanie zredukowana do minimum, proces zostanie zautomatyzowany. Według klasyfikacji zawód mechanika samochodowego należy do zawodów typu „człowiek-technik”.
 
 1. Przedmiot pracy mechanika samochodowego: samochód, jego zespoły, układy, mechanizmy, jego poszczególne urządzenia, a także detale urządzeń i części.
 
 1. Podstawowe operacje: demontaż, naprawa, montaż, regulacja, kompleksowe badania zgodnie z warunkami technicznymi eksploatacji zespołów i podzespołów samochodów różnych marek.
 
 1. Narzędzia pracy: różnorodne narzędzia ręczne - klucze i wkrętaki, młotki, szczypce, przyrządy pomiarowe, sprzęt pneumatyczny, stojaki, mechanizmy i urządzenia elektryczne.

Po ustaleniu przyczyn awarii ślusarz demontuje wadliwe jednostki i zespoły, wymienia poszczególne części, ponownie je montuje i mocuje z powrotem na swoich miejscach, smaruje części trące, układa pokładowe linie komunikacyjne. Praca kończy się wykonaniem wymaganej dokumentacji.

Praca mechanika samochodowego wymaga dużego wysiłku fizycznego i napięcia. Pracują oni w zespołach lub indywidualnie. Zawód mechanika samochodowego można łączyć z innymi zawodami (np. mechanik robót montażowych), pracą w innych sektorach gospodarki narodowej (m.in. inżynieria mechaniczna).

Jak zostać mechanikiem samochodowym

Kształcenie i szkolenie mechaników samochodowych odbywa się w szkołach zawodowych. Zapisy do szkoły zawodowej odbywają się w drodze selekcji konkursowej. Liczbę i formy egzaminów wstępnych (rozmowy kwalifikacyjne, sprawdziany z poszczególnych przedmiotów, testy) ustalają szkoły zawodowe.

Wymagania zawodowe do personaliów pracownika

Praca mechanika samochodowego jest odpowiednia dla młodych ludzi silnych fizycznie, cierpliwych, entuzjastycznie nastawionych do projektowania technicznego, sportów motorowych, bystrych, skłonnych do kreatywności, pomysłowości.

W celu wykonywania obowiązków zawodowych pracownikowi potrzebne są:
 
 1. Ostrość i dokładność percepcji wzrokowej, słuchowej i dotykowej.
 2. Dobra koordynacja dłoni i palców.
 3. Stabilny układ nerwowy.
 4. Ostrość wzroku i dokładność rozpoznawania wzrokowego.
 5. Ostre „techniczne” słyszenie.
 6. Wysoka precyzja i koordynacja ruchów.
 7. Myślenie analityczne, logiczne, techniczne i wyobraźnia przestrzenna.
 8. Stabilność emocjonalna, równowaga.
 9. Cierpliwość i wytrwałość.
 10. Życzliwość wobec ludzi.
 11. Wytrzymałość, odpowiedzialność, personalna organizacja.
 12. Jako psychologiczne przeciwwskazania do wykonywania zawodu mechanika samochodowego są: nieuwaga, emocjonalna niestabilność, słaba koncentracja.

Czytaj także

Komentarze

Komentarze: 0

Rozwiąż działanie =

Redakcja portalu podkarpacieLIVE nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy. Każdy użytkownik reprezentuje własne poglądy i opinie biorąc pełną odpowiedzialność za ich publikację.

Czytaj następny news zamknij